środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Lista pedofilów i gwałcicieli. Sprawdź, czy mieszkają w Olsztynie i okolicach

2018-01-03 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-03 12:02:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 roku w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Na liście są osoby z Warmii i Mazur.

– Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy minister sprawiedliwości.

Rejestr jest dostępny na stronie >>> Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

W bazie znajdują się dane przestępców: fotografie, rodzaj przestępstwa, wiek oraz aktualne miejsce zamieszkania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości. Można w niej znaleźć mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego, a także innych miejscowości Warmii i Mazur.

768 sprawców w Rejestrze publicznym

W części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

W Rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób.
2614 nazwisk w Rejestrze z dostępem ograniczonym

Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ostróda #2666056 | 99.250.*.* 20 sty 2019 01:15

  Problem zaczyna się z samą wiarą która z kolei opiera się wyłącznie na kłamstwie. Ten problem będzie trwał tak długo jak populus wspiera tego rodzaju organizacje. Nie ma dowodów na religijną magię, czy istnienie bogów, aniołów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub z Dywit #2412810 | 94.254.*.* 8 sty 2018 15:49

  A naszego byłego proboszcza na żadnej liście nie umieścili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kris #2409877 | 37.47.*.* 4 sty 2018 18:25

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A jakim prawem zamieszczaja adresy tacy ludzie beda sie musieli teraz bronic przed najazdem pielgrzymek z kosciola i tp powini w zamian dostac bron palną zeby te ataki odpierac zreszto na bydlo wystarczy dobra maczeta i jej użycie przy wtargnieciu

   1. anonimka #2409480 | 188.146.*.* 4 sty 2018 09:47

    Z jednej strony dobrze, ale z drugiej... ludzie przyznajcie, wiele jest osób, które zrobią samosąd na takiej osobie, bo bezproblemowo takie osoby każdy znajdzie. Taka jest niestety prawda, że państwo "oczyszcza" w ten sposób społeczeństwo z takich po*ebanych ludzi. Współczuje tylko rodzicom takich osób, bo w mniejszych miejscowościach ludzie nie zawsze rozumieją, że takie osoby nie zawsze są takie przez osoby, które je wychowały i przez to rodziny też będą karane i nękane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Czujny #2409417 | 188.146.*.* 4 sty 2018 08:44

     Z komentarzy wynika że Olsztyn lekarstwem stoi.Nie są w stanie wyobrazić sobie jaka krzywdę zwyrodnialcy z listy zrobili niewinnym dzieciom.Dla nich ważniejsza jest anonimowość tych którzy np. zgwałcił niemowlę.Upublicznienie rejestru jest dodatkowa kara dla zboczenie i często działa lepiej niż wyroki.Uruchamia się presją społeczna oraz zwiększa się dzięki temu czynnik zapobiegawczy.Pozdrawiam.

     Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (43)