Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Pracodawcy z Warmii i Mazur rozmawiali o przyszłości

2017-11-17 13:36:03 (ost. akt: 2017-11-17 16:22:06) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Bożena Kraczkowska

Drugą edycję Europejskich Dni Pracodawcy na Warmii i Mazurach zainaugurowały 15 listopada w Olsztynie konferencja „Porozmawiajmy o przyszłości — pracodawca wobec nowych wyzwań”, a także debata „Pracuję legalnie” oraz panel dyskusyjny „Bądź sobie przedsiębiorcą”. Zostały one zorganizowane w ramach wydarzeń Sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia odbywających się w dniach 13-24 listopada 2017 r. w państwach Unii Europejskiej.

Sytuacja na Warmii i Mazurach
Sytuacja na warmińsko-mazurskim rynku pracy, biorąc pod uwagę aktualną stopę bezrobocia, wskaźniki zatrudnienia czy wzrost wynagrodzeń, od lat nie była tak dobra. — Jednakże dynamiczne zmiany niosą za sobą również problemy, wymagające natychmiastowych działań — zauważył w czasie konferencji Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. — Niska aktywność zawodowa osób młodych, niż demograficzny, starzenie się społeczeństwa, sytuacja osób długotrwale bezrobotnych, migracje zarobkowe, zmniejszona podaż pracowników czy wreszcie obniżenie wieku emerytalnego — to palące kwestie, na które trzeba jak najszybciej znaleźć skuteczne rozwiązania. Obecnie bez pracy jest 58,9 tys. mieszkańców naszego województwa. To spadek w stosunku do ubiegłego roku o prawie 11 tys. W styczniu tego roku stopa bezrobocia wynosiła 14,8 proc., obecnie — 11,6 proc. Mimo że polskie firmy potrzebują pracowników, Polacy nadal szukają pracy za granicą. W najbliższej przyszłości podaż siły roboczej będzie coraz bardziej ograniczona. Wyzwaniem dla służb zatrudnienia będzie aktywizacja tzw. trudno zatrudnialnych grup osób z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych oraz osób w wieku 50+. Miarą sukcesu działań na rynku pracy nie będzie już ograniczenie bezrobocia, a wzrost zatrudnienia — powiedział dyrektor Szczepkowski.

Rozmowy o przyszłości
Konferencja inaugurująca tegoroczne EDP w naszym województwie przebiegała pod hasłem „Porozmawiajmy o przyszłości — pracodawca wobec nowych wyzwań”, a uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów oraz szefowie najważniejszych w regionie instytucji, urzędów działających w obszarze zatrudnienia oraz samych zainteresowanych — przedsiębiorców, pracodawców. W czasie konferencji przedstawiona została ogólna sytuacja warmińsko-mazurskiego rynku pracy, szukano też odpowiedzi m.in. na pytania: co jest napędem rozwoju przedsiębiorstw, jak wygląda transfer wiedzy naukowej do praktyki gospodarczej. Dyskutowano o tym, jakie korzyści płyną z internacjonalizacji działalności firm, oraz o możliwościach i źródłach wsparcia dla biznesu i innowacji.
Stwierdzono także, że niezbędne jest ściślejsze powiązanie szkolnictwa z potrzebami rynku pracy. — Kształcenie zawodowe musi odpowiadać na potrzeby rynku pracy. Aby to skutecznie realizować, konieczna jest ścisła współpraca szkół i uczelni z przedsiębiorcami. Dzięki temu możliwe będzie praktyczne nauczanie pod okiem doświadczonego pracodawcy, co pozwoli przygotować młodych ludzi do wykonywania zawodu i podnoszenia swoich kwalifikacji w przyszłości — powiedział w czasie konferencji Krzysztof Trzciński, wiceprezes Cechu Rzemiosł Różnych w Mrągowie.


„Pracuję legalnie”
Po konferencji odbyła się debata pod hasłem „Pracuję legalnie”. Jej zadaniem było m.in. uzmysłowienie pracodawcom i pracownikom, jak ważne jest legalne zatrudnianie.
— Niestety, nadal wielu pracodawców próbuje oszczędzać na pracownikach, proponując im pracę bez odpowiednich umów. W czasie debaty próbowaliśmy poznać przyczyny tego stanu rzeczy oraz znaleźć receptę na to, jak tę sytuację poprawić — powiedział Jacek Żerański z Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie.
W ostatnich latach odnotowujemy coraz większy napływ pracowników zza wschodniej granicy. Znaczna ich liczba pracuje w tzw. szarej strefie.
— Często przyczyną tego, że przedsiębiorca decyduje się na nielegalne zatrudnianie, jest niska rentowność jego firmy. Tańszy pracownik pozwala mu w ogóle funkcjonować. Jednym ze sposobów likwidacji szarej strefy może być bardziej zintegrowane działanie służb i urzędów sprawujących kontrolę: Straży Granicznej, ZUS i PIP — powiedział Mirosław Hiszpański reprezentujący Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych w Olsztynie.

„Bądź sobie przedsiębiorcą”
Odbył się także panel dyskusyjny „Bądź sobie przedsiębiorcą”. Wzięli w nim udział studenci i uczniowie szkół średnich, którzy byli żywo zainteresowani start-upami, innowacjami oraz możliwością samozatrudnienia. — Najlepszym przykładem takiej przedsiębiorczości są osoby, które już osiągnęły sukces. Dzisiaj ci przedsiębiorcy podzielili się swoimi doświadczeniami, wskazali źródła wsparcia biznesu — wyjaśniła Anna Piotrowska z Biura Karier UWM w Olsztynie.
Uczestnicy panelu zastanawiali się także nad tym, co sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości i w jakich kierunkach ta przedsiębiorczość będzie się rozwijać. — Jesteśmy przykładem organizacji, która wspiera firmy odnoszące sukcesy na Warmii i Mazurach. Nasz region ma duży potencjał, jeśli chodzi o osoby, które dobrze sobie radzą, ale żeby się dalej rozwijać, potrzebują więcej narzędzi, wiedzy czy wsparcia finansowego. I my im w tym pomagamy — powiedział Paweł Harajda współzałożyciel Stowarzyszenia OLCAMP.Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego

Podczas II edycji Europejskich Dni Pracodawcy w Olsztynie rozpoczęto dyskusję i sformułowano ważne pytania, próbując określić kierunki działań, które zapobiegną m.in. groźbie braku rąk do pracy.
Po pierwsze trzeba zachęcić do powrotu na rynek pracy tych, którzy pozostają bez zatrudnienia od dawna. Stopa bezrobocia w naszym regionie wynosi 11,6 proc. W porównaniu do lat poprzednich to spory progres. Potrzebne są nie tylko nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim pomoc w przezwyciężeniu barier społecznych.
Po drugie należy przeszkolić tych, którzy chcą pracować, ale ich przygotowanie zawodowe odbiega od potrzeb rynku pracy. Stworzyć warunki i zachęcić do pracy również osoby nieaktywne zawodowo.
Po trzecie podnieść kwalifikacje osób już pracujących. W dalszym ciągu bowiem rozwierają się mocno nożyce pomiędzy wzrostem płacy a wydajnością pracy. Kwestia kwalifikacji osób pracujących może mieć tu zasadnicze znaczenie. Należy przy tym korzystać z dostępnych źródeł finansowania, które pomagają kształcić kadry w przedsiębiorstwach, tj. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w ramach Funduszu Pracy oraz z Bazy Usług Rozwojowych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wymienione działania są w pewnym stopniu realizowane przy wsparciu funduszy europejskich. Jesteśmy na półmetku tych ważnych dla nas, z punktu widzenia perspektywy finansowej na lata 2014-2020, przeobrażeń społeczno-gospodarczych.
EDP były dobrym momentem, aby podsumować, ocenić, zastanowić się nad tym, co udało nam się już zrobić i co jeszcze zrobić trzeba, aby poprawić sytuację na warmińsko-mazurskim rynku pracy.

Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Pracodawcy objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Organizatorami wydarzeń są m.in.: Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, WM Izba Rzemiosła, Olsztyńska Loża Biznesu CC, WM Klub Biznesu, WM Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Państwowa Inspekcja Pracy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, w tym Biuro Karier oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz powiatowe urzędy pracy.
Kalendarium wydarzeń w ramach EDP na Warmii i Mazurach dostępne jest na stronie internetowej wupolsztyn.praca.gov.pl/edp

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB