Sobota, 18 listopada 2017. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Lekarze niedługo przestaną pracować. Medycy z Warmii i Mazur zapowiadają, że zwolnią tempo pracy od stycznia

2017-11-14 18:00:05 (ost. akt: 2017-11-14 10:29:15)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Lekarze zapowiadają zaostrzenie protestu. Kilkuset medyków w całej Polsce odmawia pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Lekarze w naszym regionie zapowiadają, że zwolnią tempo pracy od stycznia 2018.

Głodówka nic nie dała, więc teraz czas na zaostrzenie protestu. Lekarze rezydenci wypowiadają klauzule opt-out. Ich podpisanie pozwala legalnie pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. To limit, który narzucają unijne przepisy, natomiast klauzula opt-out jest furtką do ich obejścia.

Cel masowego wypowiadania klauzuli jest jasny: uświadomienie, że bez lekarzy system lecznictwa nie działa. Taki sposób protestu ma wymusić podwyżki i większe nakłady na zdrowie. Rezydenci z naszego województwa też się do tego zastosują.

— Idziemy ogólnokrajowym planem i od stycznia nie będziemy pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo — stwierdza Mateusz Malik, lekarz rezydent Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie. — Mamy teraz chwilę oddechu, ale tylko po to, aby silniej uderzyć od nowego roku. Chcemy, żeby pewne rzeczy wyszły na jaw. Żeby rządzący zobaczyli to, że nie triumfują. Deklaracje zwiększenia nakładów na służbę zdrowia nie rozwiązują problemu. Kadrowy kryzys makabrycznie narasta. A żeby być dobrym pracownikiem, trzeba być wypoczętym. Osoby nowe, które wchodzą na rynek pracy, czyli młodzi lekarze, o to właśnie dbają. O siebie, o rodzinę. Mówi się, że dziś młodzi nie myślą o emeryturach, o swojej przyszłości. A ja widzę tendencję odwrotną. Moje pokolenie zaczyna myśleć inną perspektywą.

Przypomnijmy, że rezydenci od początku października walczą o podniesienie wynagrodzeń oraz zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB. Nowa forma protestu nie ułatwi pracy szpitalom. Na ile da się załatać grafik?
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mario J #2376316 | 94.254.*.* wczoraj, 11:30

  ..do Obywatel...Piszesz że lekarz ma pracować jak reszta społeczeństwa i to trochę prawda. Zapytaj jakiegoś lekarza dlaczego z jednej przychodni czy szpitala pędzi do drugiej potem do trzeciej i teraz narzeka że zwolni tępo pracy. Dlaczego nie zrezygnuje z tych innych "DODATKOWYCH" przychodni albo z dyżurów? Dlaczego ludzie czekając pod drzwiami gabinetu dowiadują się że lekarz spóźni się? Odpowiem. Lekarz kończy pracę powiedzmy o 15,oo a w drugiej przychodni ma zacząć o 14,oo i w/g matematyki musi spóźnić się albo z tej pierwszej się urwać. Nikt na siłę nie każe lekarzowi brać tyle etatów. Jeśli bierze dodatkowe etaty to tylko dla pieniędzy. Jeśli chce lekarz zwolnić tępo pracy to niech zwalnia w " SWOIM GABINECIE PRYWATNYM" czyli niech mniej pacjentów przyjmuje i odpocznie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jack #2376174 | 37.47.*.* wczoraj, 09:03

   Inżynier Mechanik-słabiutko. (9,5x5 + 7) x 4 tygodnie to TYLKO 218h. Wiesz, kiedy ostatni raz tyle pracowałem...?W Polsce NIGDY, bo średnio mam ponad 400h miesiecznie, jak gdzieś wyjeżdżam-to spadam do „raptem” 350h/miesiąc. To w sumie i tak niewiele, niektórzy koledzy robią znacznie więcej. I w sumie, na tym polega problem-wy ludzie nie zdajecie sobie zwyczajnie sprawy z tego, ile tak naprawde lekarz pracuje w tym kraju...

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lol #2375348 | 89.231.*.* 16 lis 2017 07:58

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Kolejny głupi (typowy) tytuł w GO. Lekarze przestaną pracować ???? Znamienita wiekszość lekarzy odcina sie od tej politycznej awantury młodzików. Może tak gazetka popyta wszystkich lekarzy zanim wyduka kolejny idiotyczny tytuł....

  3. Obywatel #2375297 | 93.157.*.* 16 lis 2017 00:56

   Czy wam wszystkim się w głowach poprzewracało? Wy możecie pracować zgodnie z kodeksem pracy czyli 37 h tydzień, a lekarz ma być NIEWOLNIKIEM ii pracować powyżej 48 h tydzień. TO NIE JEST PROTEST! Lekarz ma pracować tak jak reszta społeczeństwa. Kto z was pracuje powyżej 48h tydzień?

   Ocena komentarza: warty uwagi (38) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Opinio #2375221 | 31.183.*.* 15 lis 2017 21:32

    Najlepiej pracować 40 godzin a kasę brać za 80...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (89)