Quantcast

Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Ilu nauczycieli straci pracę przez reformę edukacji?

2017-09-02 20:06:23 (ost. akt: 2017-09-02 20:12:41)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Na ostatniej sesji Rady Miasta olsztyńscy radni dyskutowali m.in. na temat nowego, ale również przełomowego roku szkolnego 2017/2018. Wiemy też, ilu nauczycieli i innych pracowników oświaty straci pracę przez reformę edukacji.

Niektórzy nauczyciele nie mieli wyjścia. Szukali godzin w kilku szkołach, aby 1 września rozpocząć pracę na całym etacie. Na ostatniej sesji Rady Miasta padło zatem proste pytanie: Ilu nauczycieli i pracowników administracji straci pracę przez reformę edukacji? Autorka pytania, radna Danuta Ciborowska, była dyrektorka SP 14 w Olsztynie, wyraziła nadzieję, że uzyska w końcu konkretną odpowiedź.

— Pracowników administracji nie czekają zwolnienia. A nawet jeśli, to przynajmniej nie z tytułu zmian systemowych. Jeśli chodzi o nauczycieli, to pracę straci 25 osób. I przyznaję, że ta liczba może ulec zmianie. Dwunastu z nich przejdzie jednak w stan nieczynny — odpowiedział Mariusz Badura, kierownik wydziału edukacji w olsztyńskim ratuszu.

Przypomnijmy, że w stan nieczynny nauczyciel przechodzi, gdy następuje częściowa likwidacja szkoły lub innej placówki oświatowej, w której jest zatrudniony. Trwa to pół roku. Nauczycielowi przysługuje wtedy wynagrodzenie zasadnicze i dodatki socjalne. Po sześciu miesiącach stosunek pracy wygasa, ale coś może się przez ten czas zmienić w sytuacji kadrowej szkoły. Wtedy taki nauczyciel ma szansę znaleźć zatrudnienie.

Skąd zatem bierze się sytuacja, w której nauczyciel pracuje w trzech lub czterech szkołach? — To dynamiczne procesy — wyjaśnił radnym Mariusz Badura. —
Zmiana godzin następuje już przy jednym uczniu więcej lub mniej.

Danuta Ciborowska zapytała też o to, ile faktycznie mamy wolnych miejsc w przedszkolach. — 16 sierpnia podjęliśmy uchwałę o uruchomieniu przedszkola na 60 miejsc. Skąd więc wzięło się 80 wolnych w miejskich przedszkolach, skoro przekonywano nas, że ich nie mamy? — dopytywała radna.

— Nasze przedszkola zapewniają 3200 miejsc — mówił Mariusz Badura. — Okazało się jednak, że brakuje ich dla 454 dzieci. Trzy przedszkola wyłonione w konkursie zapewniły 322 miejsca. Ogłosiliśmy zatem drugi konkurs i udało się załatwić miejsce dla kolejnych 75 dzieci. W międzyczasie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowego przedszkola.

Dlaczego mamy zatem wolne miejsca?
— Bo rodzice nie potwierdzili chęci rekrutacji w przedszkolach wskazanych przez prezydenta — tłumaczył dalej Mariusz Badura. — 1 sierpnia nie mieliśmy wolnych miejsc. Nie możemy zakładać, że zgłosi się jakaś określona liczba osób lub nie zgłosi się nikt. Musieliśmy podjąć natychmiastową decyzję. Zresztą nie mamy już tych 80 miejsc.

Radny Robert Szewczyk zwrócił również uwagę na rekrutację do olsztyńskich liceów. — Pisali do mnie młodzi ludzie, którzy aplikowali do naszych najlepszych liceów. W sekretariacie dowiedzieli się, że ograniczono liczbę klas.

— Taka była decyzja prezydenta. Racjonalna ze względu na okoliczności — przekonywał Badura. — Wszyscy, którzy potwierdzili chęć nauki w tych liceach, będą się w nich uczyć. Po pierwszym etapie rekrutacji okazało się, że międzyczasie uczniowie potwierdzali chęć uczenia się w innych szkołach, dlatego pojawiały się wolne miejsca. System tego sam nie wypełnia. No i nie było uczniów, którzy chcieliby te wolne miejsca zapełnić. Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, że w granicach sierpnia otwieramy nowy proces rekrutacji, unieważniając poprzedni.

Sesja Rady Miasta odbyła się 30 sierpnia. Tego dnia nieznani byli jeszcze dyrektorzy dwóch szkół: SP 13 i Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. Dzień po sesji Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, wydał zarządzenia w tej sprawie. Dyrektorem SP 13 został Marek Starowicz, który zastąpił wieloletniego dyrektora Leszka Kirzenkowskiego. Dyrektorem ZSEiT ponownie został Krzysztof Salczyński.

Paweł Jaszczanin
p.jaszczanin@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. co #2320556 | 88.156.*.* 4 wrz 2017 19:19

  co, od dziesiątek lat nie zmieniają się zasady traktowania dzieci w przedszkolach, ciągle "leżakowanie" to obowiązek chcesz czy nie a musisz. Jak wychować normalnego obywatela ze swoim zdaniem. Do du... taka demokracja w przedszkolu, to wypacza charaktery dzieciaków. Przez dziesięciolecia nie można tego zmienić aby to dziecko decydowało kiedy i czy w dzień będzie spało. W ogóle to i te szkoły należy polikwidować, znowu przez ponad 25 lat uczono nie wiadomo czego całe rzesze młodych Polaków, i takich na obecnych prezydentów posłów, ministrów i to jeszcze od szkół, Zostawić ten szkolny bałagan, nie ogłupiać naszych dzieci i wnuków, sami lepiej się nauczą, a przynajmniej nie robić tych szkół jako obowiązkowe!!!!!!!!!!!!nie wypaczać charakterów od przedszkola obowiązkowym spaniem nazywanym leżakowaniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!najmło dsi to również ludzie jak te stare wszystko wiedzące!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czym #2320351 | 88.156.*.* 4 wrz 2017 14:18

  czym zawinił Pan Dyrektor SP 13Leszek Kirzenkowski, co GO wyrzucają??????? wybitnego organizatora i fachowca, bardzo brzydko!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ... #2320128 | 213.73.*.* 4 wrz 2017 08:00

   Bardzo dobrze, że zlikwidowali gimnazja. O nauczycieli się nie martwię bo tak jak ich idol komorowski powiedział niech wezmą kredyty albo wyjadą za granicę.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Ols #2320106 | 88.156.*.* 4 wrz 2017 07:19

    Ciekawe skoro jwst tyle szkol w olsztynie a w samej naszej sp juz polecialo 3czy 4 osoby to ciekawe skad im sie wzielo te 25

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Ilu trzeba... #2320098 | 94.254.*.* 4 wrz 2017 06:15

    Tulu ilu trzeba!!! Ok???

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (34)