Quantcast

Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

ZDF nie przeprosi mimo wyroku sądu

2017-07-31 09:10:00 (ost. akt: 2017-07-31 08:13:35)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Niemiecka telewizja ZDF nie chce przeprosić powoda byłego więźnia Auschwitz za użycie określenia "polskie obozy zagłady", mimo wyroku polskiego sąd uw tej sprawie.

Użycie określenia "polskie obozy koncentracyjne" lub "polskie obozy zagłady" zdarzało się nawet wybitnym politykom. Choćby prezydent Barack Obama powiedział w 2012 roku o „polskich obozach śmierci” podczas laudacji na cześć Jana Karskiego.

— Nam chodzi o to, by wszyscy, którzy wypowiadają się na ten temat, wypowiadali się poprawnie — mówi 
mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra i pełnomocnik Karola Tendery. To były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, który pozwał niemiecką publiczną telewizję ZDF za użycie określenia „polskie obozy zagłady”.


Mecenas Obara dodaje, że poprawnym i zgodnym z historyczną prawdą jest sformułowanie „niemieckie nazistowskie obozy”. Dlaczego zatem, mimo że jest to prawda powszechnie znana, tak często mówi się o „polskich obozach”? — My nazywamy to wadliwymi lub fałszywymi kodami pamięci — tłumaczy Obara. — Są to zabiegi lingwistyczno-psychologiczne. Te krótkie trzy słowa mają zapaść w pamięć. Są przecież ludzie młodzi, nieinteresujący się szczególnie historią, którzy nie dostrzegą w nich błędu, automatycznie je przyjmą. W Niemczech obserwujemy zmiany stosunku do hitleryzmu — od wyparcie, przez pokutę do tłumaczenia, że Niemcy też byli ofiarą nazizmu, a za Holocaust współodpowiada cała Europa.

Mecenas podkreśla, że w przypadku polskich obozów interwencje dyplomatyczne nie są skuteczne. — Dlatego występujemy w sądach — mówi. — Wspiera nas w tym rzecznik praw obywatelskich.
Obara dodaje, że w Unii Europejskiej obowiązuje zasada wzajemności wykonywania wyroków, chyba że ich wykonanie narusza w sposób rażący porządek prawny obowiązujący w danym państwie.

— I Niemcy z tej furtki korzystają — stwierdza mecenas. — W piśmie procesowym z ubiegłego tygodnia prawnicy ZDF tłumaczą niewykonanie przeprosin tym, że w Polsce w 2015 roku do władzy doszła partia narodowo-konserwatywna i w związku z tym sądy nie są już niezależne, a sędziowie nie są niezawiśli. My nie rezygnujemy i wezwaliśmy do przeprosin bawarską telewizję i Focus On Line.


Tymczasem na początku lipca w Genewie Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście poparł działania polskiego rządu, by wykluczyć z publikacji i publicznego dyskursu wadliwe kody pamięci, takie jak „polskie obozy” czy „polskie obozy śmierci”.


MZG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fred #2299123 | 151.248.*.* 1 sie 2017 12:26

  Biedną Polskę obarczają za wszystko zaraz napiszą że to Polacy napadli na ZSRR.Co za cynizm.Niemcy i Żydzi dwa bratanki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. GREGOR #2298955 | 151.248.*.* 1 sie 2017 08:48

  A gdzie sprawiedliwi powinni się wypowiedzieć bo zaraz się okaże że to Polska napadła na Niemcy w 1939.Byli w obozach to wiedzą ale lubią jak Polskę krytykują bezzasadnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a Ty pewnie nigdy #2298940 | 188.146.*.* 1 sie 2017 08:23

  nie jeździłeś niemieckim samochodem, nie prałeś niemieckim proszkiem i nie kupowałeś ciuchów od adidasa, łeb sobie zbojkotuj dzieciaku

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. To efekt kreciej #2298829 | 83.6.*.* 31 lip 2017 23:25

  roboty tych zapszańców z peło, których krewni służyli w wermachcie jak tusk, płatnych kapusi jak Bolek- wałęsa, kurwia..y rozbijających rodziny jak petru, alimenciarzy i złodziei jak kijowski, waltz czy komorowski itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Warszawiak #2298577 | 217.153.*.* 31 lip 2017 16:35

  Samochody niemieckie, sklepy niemieckie, gazety niemieckie, Kopernik niemiecki, tylko obozy polskie... Przykre.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)