Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Pomóżmy panu Edwardowi znaleźć po latach koleżankę ze szkolnej ławki

2017-05-05 07:00:00 (ost. akt: 2017-05-04 21:18:15)
Zdjęcie klasy Edwarda Krajewskiego w Czerwonce, lata 50/60. Fela siedzi w jasnym mundurku pierwsza z prawej. Edward - w trzecim rzędzie, drugi od lewej.

Zdjęcie klasy Edwarda Krajewskiego w Czerwonce, lata 50/60. Fela siedzi w jasnym mundurku pierwsza z prawej. Edward - w trzecim rzędzie, drugi od lewej.

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Za pośrednictwem „Gazety Olsztyńskiej” Edward Krajewski ma nadzieję ustalić losy koleżanki z dawnych lat. Razem chodzili w latach 50. do szkoły w Czerwonce. Felicja byłaby specjalnym gościem na zjeździe absolwentów podstawówki.

Edward Krajewski mieszka teraz w Warszawie, ale szkołę podstawową kończył w Czerwonce w powiecie olsztyńskim. Tam uczył się w jednej klasie z Felicją. Teraz, po sześćdziesięciu latach od odebrania świadectwa ukończenia podstawówki, szczególnie zależy mu na tym, aby ją odnaleźć.
— Zostało nas jeszcze kilka osób i co roku w trzeci weekend września spotykamy się w Czerwonce. Fela dotąd nie przyjeżdżała, mam jeszcze trochę nadziei, że żyje i mogłaby przyjechać na tegoroczny zjazd — mówi Edward Krajewski. On sam z Czerwonki wyprowadził się z rodzicami do Zambrowa w 1957 roku, tuż po ukończeniu podstawówki.

Zdążył jeszcze tylko w Olsztynie zacząć naukę w technikum łączności i wyjechał. Później studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i tam już został. Jest instruktorem tańca, pracował jako nauczyciel wuefu. Zawsze chętnie, nie tylko myślami, wracał do Czerwonki i znajomych z tamtego czasu.
— Teraz na sześćdziesięciolecie szkoły przyjedzie na pewno sześcioro. Nic nie wiem o losach Feli po skończeniu szkoły. Wiem tylko, że wyszła za mąż i przyjęła nazwisko po mężu. I że zamieszkała w Olsztynie — mówi pan Edward.
Aby odszukać koleżankę, próbował już niemal wielu sposobów. Skontaktował się nawet z policjantami z Olsztyna z nadzieją, że uda im się ustalić jej losy. Imię i nazwisko pani Feli poznali wszyscy dzielnicowi. Żaden z nich nie wpadł jednak na jej trop.

— Dlatego pomyślałem sobie, że tekst w „Gazecie Olsztyńskiej” mógłby pomóc w jej odnalezieniu. Ciągle wierzę, że Fela żyje i będzie chciała się z nami spotkać — mówi.
Pan Edward ma 74 lata, pani Felicja jest w podobnym wieku. Po szkole, mówi Krajewski, rozjechali się po świecie. Jednak mimo upływu lat tradycja spotkań szkolnych trwa. Niektórzy z kolegów narzekają na zdrowie.
— Ale jak zaczynają się tańce, to kolana przestają strzykać, kręgosłupy jakimś cudem się prostują — śmieje się pan Edward. Część osób już poumierała. Część żyje i albo nie chce, albo nie może się spotkać.

— Jeden chłopak mówi, że porusza się na wózku i nie przyjedzie. Drugi, że wódki to on i w domu może się napić, a nie specjalnie do Czerwonki przyjeżdżać. Inna dziewczyna narzeka, że źle wygląda. A przecież, kto po siedemdziesiątce wygląda dobrze, jak nie używa botoksu? Każdemu coś dolega, ale chyba jednak warto się zobaczyć, bo to przecież może być ostatni raz — zachęca warszawiak.

Tegoroczny zjazd absolwentów podstawówki w Czerwonce odbędzie się 16 września. Zacznie się w szkole. Pan Edward już teraz szykuje pamiątki, które będzie chciał zostawić w sali pamięci. Po uroczystości w placówce, goście pojadą do gospodarstwa agroturystycznego w Rukławkach.
Organizatorzy nie ograniczają się do chęci spotkania tylko tych, z którymi byli w klasie. Zapraszają także osoby młodsze, które szkołę kończyły po nich. Już teraz napływają zgłoszenia, więc prawdopodobnie zbierze się spora grupa. Warunek jest jeden: to zlot dla absolwentów szkoły w Czerwonce, ale tylko tych, którzy skończyli już co najmniej pięćdziesiąt lat.

— Wierzę, że do tego czasu odezwie się Fela, albo ktoś, kto nam opowie, jak potoczyło się jej życie — dodaje Edward Krajewski.

Panią Felicję lub osoby, które ją znają, prosimy o kontakt z redakcją: tel. 89 539 76 40 lub e-mail: m.kundzicz@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pogratulowac #2239514 | 5.172.*.* 7 maj 2017 20:29

  Lata juz nie te a łodyga dyga :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Stańczyk #2237952 | 95.49.*.* 5 maj 2017 10:33

  http://nk.pl/szkola/38021/klasa/21/galer ia/3 http://www.pozegnania.net/nekrologi/feli cja-murawska/27486842

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. babcia #2237863 | 178.183.*.* 5 maj 2017 08:08

   Super pomysł. Bardzo bym chciała spotkać się z dawnymi koleżankami i kolegami ze Szkoły Ćwiczeń w Lidzbarku Warmińskim. Absolwenci 1960.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. cok #2237846 | 89.68.*.* 5 maj 2017 07:55

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Taaa przyjechał do Prus się uczyć i wrócił skąd przybył :-D Cóż za elita siedzi w ławkach

    1. zbyszek #2237839 | 89.228.*.* 5 maj 2017 07:52

     "Nasza Klasa" jeszcze istnieje w internecie.Proszę tam sie zalogować.

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz