Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Polska jednym z najbardziej rozpitych krajów Europy. Prohibicja pomoże?

2017-04-01 12:30:00 (ost. akt: 2017-04-01 10:07:07)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Jak wynika z europejskiego badania porównawczego nad alkoholem, jesteśmy w czołówce krajów przeciwnych restrykcjom w sprzedaży alkoholu. I mamy problem z piciem. Ponad 60 proc. wypijanego w Polsce alkoholu to piwo, a ok. 30 proc. trunki wysokoprocentowe.

Jak stwierdził dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, nie jesteśmy w dobrej części Europy, jeśli chodzi o stosunek do alkoholu. W Polsce spożycie alkoholu na jednego mieszkańca jest wysokie i cały czas rośnie. Według Brzózki jesteśmy już na etapie, na którym nie pomogą działania agencji czy apele ministra zdrowia.

"Moim zdaniem doszliśmy do punktu, gdzie (...) musimy dokonać - wzorem innych państw, które miały problem z alkoholem - kilka ruchów administracyjnych" - proponuje. Jego zdaniem konieczne jest ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu w sklepach i liczby punktów sprzedaży. Czy pójście za wzorem Szwecji pomogłoby Polakom?

"Państwa, które rzeczywiście chcą ograniczyć i ograniczają spożycie alkoholu - właśnie to statystyczne na głowę mieszkańca - zamykają punkty sprzedaży o godz. 22, likwidują możliwość sprzedaży alkoholu na stacjach paliw (...) nie mówiąc o polityce cenowej" - argumentuje Brzózka.

Zdaniem szefa PARPA, konieczne jest też ograniczenie reklam alkoholu "do likwidacji włącznie".

W czwartek zaprezentowano wyniki, z których wynika, że Polska rzeczywiście znajduje się w czołówce krajów, w których spożycie alkoholi wysokoprocentowych (blisko 30 proc.) jest jednym z największych w Europie - konkurujemy tu z Bułgarią, Rumunią, Litwą, Estonią, Francją oraz Hiszpanią.

Znajdujemy się też w środku skali badanych krajów, jeśli chodzi o tzw. ryzykowne picie alkoholu. Ok. 40 proc. Polaków potwierdziło, że w ciągu ostatniego roku piło w sposób ryzykowny. Za takie picie uważa się jednorazowe przyjęcie 60 g czystego alkoholu w przypadku mężczyzn (ok. 200 ml wódki) i 40 g w przypadku kobiet.

Jesteście za ograniczeniem sprzedaży alkoholu? Jak myślicie, zmieni to nasz stosunek do picia?


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cichy #2216684 | 83.9.*.* 4 kwi 2017 15:27

  Polska najbardziej rozpitym krajem?ale nikt nie widzi jak piją we Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii. Tego nie widzi nikt! Tylko Polska zawsze pije! Niech autor tego artykułu wytrzeźwieje zanim napisze kolejny paszkwil! Naprawdę w G.O. zatrudniane są chyba osoby, które dostały się tam za wódę!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lecner #2216011 | 94.254.*.* 3 kwi 2017 17:04

  Tak,tak,tak prohibicja w amerykańskim stylu. Wyciągnę swój sprzęt do produkcji samogonu ,odkurzę go i zacznę produkować "księżycówke" Stanę się wówczas człowiekiem majętnym. PIS-uary,czekam na wasze dalsze idiotyczne pomysły!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Antysocjalista #2215803 | 83.9.*.* 3 kwi 2017 13:16

   Komuna na całego.Najlepiej omijać pośredników i kupować u producentów bez akcyzy i VAT.Ograniczenie ilości punktów sprzedających alkohole i godzin otwarcia spowoduje zmniejszenie wpływów do kasy państwa i zabraknie pieniędzy na walkę z alkoholizmem.Jak mawiał Ś.P. Stefan Kisielewski ' socjalizm to ustrój w którym zwalcza się problemy nie znane w żadnym innym ustroju'

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Polak #2215781 | 213.5.*.* 3 kwi 2017 12:32

   Od jakiegoś czasu GO publikuje "artykuł" o Polakach, którzy a to najgorzej traktują zwierzęta, a to kierowcy są najbardziej chamscy na drodze, a to bardzo za mało czytają,a to są nietolerancyjni, a to są alkoholikami itd. Czy według redakcji Polacy posiadają jeszcze jakiekolwiek cechy człowieczeństwa? Czy celem redakcji jest wmówienie nam Polakom, że jesteśmy najgorsi pod każdym względem i możemy być co najwyżej niewolnikami dla reszty świata?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. gfe #2215729 | 185.170.*.* 3 kwi 2017 11:02

   aaq chyba dzieci nie masz i głupoty wypisujesz. 500+ sprawdził się.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (62)