Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Fundusze! Przystań – skorzystaj! W walce o zdrowie, środowisko i oszczędności

2017-03-15 00:06:44 (ost. akt: 2017-03-15 12:19:27) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

„Smog” to najpopularniejsze słowo okresu grzewczego. W tym roku, jak nigdy, zaczęliśmy się interesować tym, czym oddychamy. I czym palą nasi sąsiedzi. A jak pokazują dane, palą wszystkim. Ci, którym na jakości powietrza zależy, mogą na szczęście działać. Pomagają w tym m.in. środki zapisane w aktualnej perspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Smog to problem znany od lat. W naszym regionie jest to problem szczególnie istotny ze względu na położenie w obszarze Zielonych Płuc Polski. Aby móc walczyć z tym zjawiskiem, ważna jest świadomość, ale też środki na zakup lepszej jakości zarówno paliwa, jak i urządzeń grzewczych — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Wiele osób twierdzi, że pali byle czym z oszczędności, bo nie stać ich na lepszą jakość.

Tymczasem choćby najmniejsze już wspólnoty mogą składać wnioski na projekty dotyczące efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. Nie tylko na nie, ale także na spółdzielnie mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego czeka 32 002 796,63 zł.

Dofinansowanie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę systemów grzewczych, systemów wentylacji i klimatyzacji, instalację systemów chłodzących, ale także na ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz instalację inteligentnych systemów zarządzania energią w oparciu m.in. o technologie TIK (wyłącznie jako element projektów kompleksowej modernizacji, opisanych powyżej). Na złożenie wniosku jest czas do 29 marca.

— Trzeba jednak bardzo dokładnie się do tego przygotować, bo ta oś jest bardzo mocno uszczegółowiona — mówi marszałek Brzezin. — Niemniej jednak warto skorzystać z dostępnych środków zewnętrznych, aby przystosować technologie do nowoczesnych standardów, póki jeszcze nie są wprowadzone jako rygory.


Warto wykorzystać szanse na poprawę efektywności energetycznej, choćby dla zdrowia. Co roku na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera około 2 mln osób. W Polsce około 45 tysięcy.

Zdecydowanie rośnie zapadalność na choroby płuc.

Prof. Zbigniew Endler o smogu: Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które nasza planeta zna od zawsze. Ci z państwa, którzy byli na Sycylii i widzieli, jak dymi Etna, wiedzą, czym jest smog. Ponadto mamy wspaniałe opisy smogu z Rzymu w czasach Nerona. Właśnie wtedy przebudowano Rzym, żeby ludzie nie dusili się w tym pyle. No i jeszcze cudowne opisy XVII-wiecznego Londynu z czasów Cromwella, gdzie połączono opalanie w kominkach torfem z licznymi zachorowaniami na płuca czy na powszechne plucie. To te pierwsze zachowane przykłady połączenia elementów zjawiska atmosferycznego z działalnością człowieka.

W Olsztynie również nie jest to zjawisko nowe. Już w latach poprzednich dużo mówiło się o tym, żeby nie opalać domów śmieciami. To, że w Olsztynie jest smog, bardzo dobrze widać na białych samochodach, jak pada deszcz czy śnieg. Opady wypłukują bowiem z przyziemnej warstwy atmosfery wszystkie duże cząstki pyłowe sadzy. I gołym okiem widać na maskach czarnoszary osad.

Oś 4. Efektywność energetyczna w poddziałaniu 4.3.2
Wnioski można składać do: 29 marca 2017 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu: wrzesień 2017 r.
Miejsce składania wniosku: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ul. Kościuszki 89/91, 10-554 Olsztyn,
I piętro, pok. 101, poniedziałek – piątek 8:00–15:00

Pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów: 32 002 796,63 zł
Wnioski mogą składać:
— spółdzielnie mieszkaniowe
— wspólnoty mieszkaniowe
— jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia
— jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego

Więcej informacji na www.rpo.warmia.mazury.pl


Polub nas na Facebooku: