Quantcast

Czwartek, 22 października 2020. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Zielona ciecz wypływająca z rur w Olsztynie. Spokojnie, to tylko środek barwiący

2017-03-13 10:27:41 (ost. akt: 2017-05-08 09:34:49)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W poniedziałek 13 marca do sieci ciepłowniczej Olsztyna zostanie wpuszczona substancja barwiąca, której celem będzie wykrycie nieszczelności. To praktyka często spotykana w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej. U nas po raz pierwszy.

Jak sprawdzić, czy sieć ciepłownicza jest szczelna? Jedną z metod jest wpuszczenie w obieg substancji barwiącej, która przy wyciekach będzie łatwo zauważalna. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie chce z niej skorzystać po raz pierwszy w historii.

— Do tej pory szczelność sieci sprawdzaliśmy w sposób konwencjonalny, czyli poprzez przeglądy — mówi Andrzej Dołasiński, kierownik Działu Infrastruktury Ciepłowniczej MPEC w Olsztynie. — Teraz chcemy to zrobić z użyciem barwnika.
Woda w jaskrawym żółto-zielonym kolorze będzie łatwo zauważalna, jeżeli znajdzie się poza obiegiem zamkniętym sieci ciepłowniczej. Ta teoretycznie powinna być szczelna. Rzeczywistość jest jednak taka, że ubytki są.

— Odnotowujemy je zarówno na sieci zasilanej z miejskiej ciepłowni Kortowo, jak i z firmy Michelin — mówi Andrzej Dołasiński. — Dzięki zabarwieniu będziemy mogli wykryć potencjalne miejsca wycieku, nawet wówczas, jeżeli woda z systemu zmiesza się z wodą z kanalizacji burzowej, a w sporadycznych przypadkach z wodociągową.

W poniedziałek 13 marca środek zostanie wpuszczony do miejskiej sieci ciepłowniczej Olsztyna. Ten barwnik to fluoresceina. Środek ma bardzo silne właściwości barwiące, jego zalecane stężenie do oznakowania wody sieciowej to 10 gram na metr sześcienny. Dla zabarwienia całej sieci ciepłowniczej, której pojemność wynosi 12 tysięcy metrów sześciennych, potrzeba zatem 120 kg tego środka.

Przecieki mogą mieć miejsce na wymiennikach ciepła w budynkach. Jeżeli wymienniki są nieszczelne, wówczas woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. W tym ostatnim wypadku po odkręceniu kurka z ciepłą wodą, z kranu poleci zabarwiona woda. Czy należy się jej bać?

Wspomniane wcześniej stężenie nie jest szkodliwe dla zdrowia, a takie będzie w samej sieci. Jeżeli woda z sieci przedostanie się do wodociągu, jej stężenie będzie dużo niższe.

— Liczymy na to, że mieszkańcy Olsztyna poinformują administratora budynku lub bezpośrednio nas o takich sytuacjach — mówi kierownik Działu Infrastruktury Ciepłowniczej MPEC. — Sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego sprawdzić, bo nie mamy dostępu do instalacji wewnętrznych budynków. Część węzłów cieplnych również nie jest własnością naszego przedsiębiorstwa.

Jeżeli chodzi o sieć ciepłowniczą, przecieki mogą zdarzyć się na starych odcinkach sieci kanałowych, sporadycznie na mających kilkanaście lat odcinkach sieci wykonanych z rur preizolowanych. Sieć ciepłownicza Olsztyna liczy łącznie około 160 kilometrów. Na tak długim odcinku niewielkie przecieki, w odróżnieniu od awarii nie jest łatwo zauważyć. Większe straty wody można zlokalizować dzięki systemowi telemetrycznemu na bieżąco.

Ponieważ woda w olsztyńskiej sieci będzie barwiona po raz pierwszy, pracownicy MPEC-u chcą odpowiednio przegotować do tej sytuacji mieszkańców. Powiadomiony o tym fakcie został Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie.
— Po przesłaniu stosownej dokumentacji, pozytywnie zaopiniował on nasze działanie przy wykorzystaniu barwnika — mówi kierownik z MPEC-u. — Zapewniamy, że środek barwiący nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, nie jest również szkodliwy dla środowiska naturalnego. Wodę będzie ją wykorzystać np. do mycia. W przypadku jednak, gdyby po kontakcie z nią wystąpiły jakiekolwiek niepokojące objawy prosimy o pilny kontakt z lekarzem.
O akcji MPEC-u powiadomieni zostali administratorzy obiektów, stosowne informacje zawisną również na wejściach do budynków.

— Uczulamy, że kolorowa woda może pojawić się również w okolicach studzienek kanalizacji sanitarnej bądź burzowej — mówi Andrzej Dołasiński. — Prosimy wówczas o informację.

Czy sprawdzanie w ten sposób szczelności ma jakieś wymierne korzyści?
— Ograniczanie strat wody sieciowej przekładają się na koszty funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa oraz na ceny samego ciepła — odpowiada Andrzej Dołasiński.

Na sprawdzeniu szczelności sieci będą mogli skorzystać sami mieszkańcy. Jeżeli w ich domach instalacja nie będzie szczelna, wówczas na połączeniach rur czy grzejnikach również pojawi się zabarwiona woda.

MPEC liczy na pomoc mieszkańców w zakresie sprawdzania szczelności sieci, dlatego też, jeżeli ktoś zauważy zabarwioną wodę na ulicach, chodnikach, w ciekach wodnych, prosi o przekazywanie informacji pod numery telefonów: 993 oraz (89) 526 85 13.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB