Niedziela, 23 lutego 2020. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Papież Franciszek zniesie celibat?

2017-03-12 13:26:46 (ost. akt: 2017-03-12 13:27:39)
Zdjęcie jest ilustracją do treści artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do treści artykułu

Autor zdjęcia: Zosia Radtke

Rekordowe zaufanie, bogaty plan zapowiedzianych i przygotowywanych podróży, determinacja w reformowaniu Kościoła, ważne gesty ekumeniczne i kolejne nowości - oto obraz pontyfikatu papieża Franciszka w czwartą rocznicę jego wyboru, przypadającą w poniedziałek.

Najbardziej sugestywnym dowodem popularności papieża jest to, że tuż przed rocznicą jego wyboru znalazł się na okładce włoskiej edycji muzycznego pisma „Rolling Stone”. Zdjęcie uśmiechniętego Franciszka pokazującego kciukiem gest OK podpisano „Papa pop”.

"Rolling Stone postanowił uczcić papież Franciszka, który zdobył serca młodzieży swymi słowami troski o maluczkich i najbiedniejszych, swym tonem bliskim zwykłym ludziom” - wyjaśniła redakcja.

Podkreśliła: „To naprawdę papież odpowiedni w naszych czasach”.

Za emblematyczną watykaniści uznali zamieszczoną również w tym piśmie opinię: Franciszek „mówi rzeczy podyktowane zdrowym rozsądkiem, do tego stopnia, że jego samotność zaczyna być namacalna”.

Popularność papieża potwierdzają także rankingi zaufania we Włoszech, w których zajmuje zawsze pierwsze miejsce. Ufa mu ponad 80 procent obywateli.

Papież, który w grudniu zeszłego roku skończył 80 lat, jest w dobrej formie fizycznej, a nowości jego pontyfikatu - jak zauważył nestor włoskich watykanistów Luigi Accattoli - „nigdy się nie kończą”.

Jako najnowsze wymienia się słowa papieża o tym, że w związku z kryzysem powołań należałoby zastanowić się nad kapłaństwem żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati (wypróbowanych mężczyzn). Jak stwierdził w wywiadzie dla „Die Zeit”, można by rozważyć zakres ich posługi, na przykład w oddalonych wspólnotach. Tym samym Franciszek zabrał głos w dyskusji na ten temat, trwającej od dłuższego czasu. Wyraźnie zarazem sprzeciwił się temu, aby sprawę celibatu pozostawić wolnej decyzji kandydata do kapłaństwa.

Następna „mała rewolucja” papieża Bergoglio jako reformatora życia Kościoła to zaskakująca wręcz decyzja o przeprowadzeniu konsultacji z proboszczami przed wyborem nowego wikariusza diecezji rzymskiej. Takie swoiste „prawybory” odbędą się po raz pierwszy w historii, a są one interpretowane jako chęć wprowadzenia bardziej demokratycznego sposobu nominacji; na razie tylko - jak się podkreśla - w diecezji Rzymu.

W piąty rok pontyfikatu Franciszek wchodzi w chwili zaawansowanej i nabierającej realnych kształtów, choć przebiegającej bardzo powoli, reformy Kurii Rzymskiej, czyli przebudowy „rządu” Kościoła.

Praktycznie zakończona jest wielka reorganizacja watykańskich finansów, w ramach której powstał centralny Sekretariat ds. Ekonomii, swoisty odpowiednik ministerstwa.

Kilka papieskich rad połączono w nową dykasterię ds. integralnego rozwoju człowieka. Działającą w niej sekcją do spraw migrantów i uchodźców papież kieruje osobiście, co jest potwierdzeniem jego zaangażowania na rzecz stawienia czoła temu wyzwaniu oraz zmiany społecznego podejścia do tego zjawiska.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maja 17 #2350407 | 84.40.*.* 14 paź 2017 09:24

  Rzeczywiście to dobry pomysł, Nick 888, by napisać w tej Ankiecie www.synod2018.pl Popieram

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nick 888 #2350399 | 84.40.*.* 14 paź 2017 09:09

  Ja uważam, że celibat powinien być dobrowolny. Myślę, że byłoby pięknie, gdyby żonaci mężczyźni mogli być też kapłanami i kapłani mieli żony.. Jak mówi księga Rodzaju: nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam. To potwierdza też Jezus, kiedy mówi: "od początku tak nie było" (Mt 19, 8). Uważam, że im szybciej Kościół wprowadzi tu wolność, tym lepiej dla Kościoła. W ogóle to istnieje niepowtarzalna okazja o to po prostu poprosić, bo w związku z Synodem w 2018, jesteśmy proszeni o wypełnienie następującej ankiety: http://www.synod2018.p Jest w niej pytanie, w którym możemy prosić Kościół o jakąkolwiek sprawę.. Zachęcam do wyrażenia tej prośby.. o wolność w wyborze celibatu.. myślę, że wtedy nie zabraknie kapłanów..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gosc #2200930 | 88.156.*.* 13 mar 2017 08:11

  Ci co są wierzący i choć raz mieli Biblię w ręku wiedzieli by że celibat został narzucony ,jest tam bowiem napisane że ksiądz ,biskup itd powinien mieć jedną żonę i świecić przykładem .Może wtedy nie byłoby tyle afer z udziałem księży to jest naturalną potrzebą człowieka też jestem za zniesieniem celibatu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ministrant #2200885 | 94.234.*.* 13 mar 2017 05:58

  Podejrzewam, że większość ludzi którzy piszą te komentarze nie chodzi do kościoła i udaje , że są ateistami, darujcie sobie te durne komentarze. A swoją drogą to Frankowi chyba się coś chyba popier....o

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Fakty #2200833 | 84.119.*.* 12 mar 2017 22:12

   To od razu bedzie wiadomo ktory nie ma zoni.Uwaga a jak niema to pedofil

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)