Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Czytelnicy GO alarmują: W Olsztynie tną drzewa na potęgę! [GALERIA i FILM]

2017-03-01 12:17:09 (ost. akt: 2017-03-01 15:45:25)
Wycinka przy Żołnierskiej

Wycinka przy Żołnierskiej

Autor zdjęcia: Czytelnik

Każdego dnia na olsztyńskich osiedlach padają setki drzew. Zaniepokojeni mieszkańcy dzwonią z prośba o interwencję. Niestety, właściciele działek tną drzewa, bo takie mają prawo...

Zobacz także: Kiedy można wyciąć drzewo na działce? Ministerstwo odpowiada na najczęściej zadawane pytania Zdjęcie jest illustracją do treści Czy na własnej działce można usunąć każde drzewo bez względu na grubość pnia, czy gmina może zakazać wycinki? Resort środowiska przygotował kompendium...
Przypomnijmy, według znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody na prywatnej posesji możliwa jest wycinka bez zezwolenia. Jest jednak warunek - usunięcie ich nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do tej pory przepisy wymagały od właściciela działki wystąpienia do wójta lub burmistrza o zezwolenie na takie działanie.

Jeszcze przed wejściem noweli w życie, wiele obaw mieli ekolodzy. — Nie jestem pewien, czy mentalnie dorośliśmy do tak liberalnego prawa. Obawiam się, że doprowadzi to do sytuacji nadmiernych wycinek. Ktoś posadzi sobie egzotyczne drzewo, sprzeda działkę a nowemu właścicielowi się te gatunki nie spodobają i je wyrąbie. To może wpłynąć negatywnie na zieleń osiedlową. A pamiętajmy, że jedno duże, 50-letnie drzewo to nie tylko bariera dźwiękochłonna, ale też tlen dla 100 ludzi. A 100 metrów kw. trawnika to tlen tylko dla jednego człowieka - mówił w rozmowie z Gazetą Olsztyńską ekolog prof. Zbigniew Endler.

Nikt chyba jednak nie spodziewał się aż takiej skali. Nie ma dnia, by do naszej redakcji nie dzwonili Czytelnicy zaniepokojeni wycinką drzew. Piły poszły w ruch niemal na każdej dzielnicy. Tysiące drzew wycięto m.in. nad Zatoką Miłą, na Pieczewie i Jarotach. Dziś otrzymaliśmy informację, że pilarze pojawili się na Żołnierskiej w okolicach szpitala wojewódzkiego oraz w Gutkowie.

Jak zmieni się Olsztyn do czasu, nim politycy zajmą się w końcu kontrowersyjną ustawą? Miasto nie będzie już tak zielone, to pewne, nie znamy tylko skali...
1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków, który potrwa do 15 października. Bez odpowiedniego zezwolenia nie można ciąć drzew, na których gniazdują ptaki. Czy to zatrzyma wycinkę?


Jeśli w waszej okolicy wycięto drzewa zróbcie zdjęcie i dodajcie je do naszej galerii lub wyślijcie na adres

internet@gazetaolsztynska.pl

Do tematu wycinki wrócimy w piątkowym wydaniu dodatku Tydzień w Olsztynie i powiecie.


Ustawa, choć weszła w życie dopiero w styczniu, ma być jednak zmieniona. Projekt nowelizacji złożyła już w Sejmie Platforma Obywatelska. Zakłada on powrót do zasady, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew. Projekt trafił już do marszałka. Nowelizację zapowiedział też PiS.

Kiedyś tak to sie robiło.... >>> Zamiast wyciąć drzewa przesadzili je w inne miejscePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (135) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Odyn #2205174 | 195.225.*.* 20 mar 2017 10:45

  Ale za to kościołów coraz więcej. Szkoda tylko, że zamiast tlenu produkują stęchliznę i zabobon.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ciemnogród #2205172 | 195.225.*.* 20 mar 2017 10:43

  Trzeba było nie głosować na pisowską ciemnotę. Teraz cieszcie się tą swoją lepszą zmianą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Robert #2198292 | 94.254.*.* 9 mar 2017 12:42

   to samo jest na pieczewoe od strony poligonu tam tez tna 7 ha lasu poszlo się je*****c

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Aj waj... #2196705 | 89.228.*.* 7 mar 2017 16:17

    Jedno 50-letnie drzewo to tlen dla 100 osób?Aj waj,coś się komuś porąbało,bowiem drzewo wydziela tlen w dzień a pobiera w nocy.A źródłem tlenu na ziemi są nie drzewa lecz oceany(a właściwie algi w nich,wytwarzajace tlen),i o nie trzeba dbać,nie zaśmiecać i nie zatruwać.Drzewa owszem są ze wszech miar pożyteczne,ale w bilansie dzień/noc mało dają tlenu na plus.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. 4d! #2196655 | 81.190.*.* 7 mar 2017 15:16

     przy ul. Wyszyńskiego miedzy parkingami, prezes sm. pojezierze zrobił straszną krzywde mieszkańcom. SIEKIERYZADA PEŁNĄ GĘBĄ !!!

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (135)