Piątek, 10 kwietnia 2020. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Atak zimy: trudne warunki na drogach, mieszkańcy bez prądu

2017-01-05 09:18:16 (ost. akt: 2017-01-05 11:37:23)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Od środy na drogach Warmii i Mazur panują bardzo trudne warunki. Opady śniegu i spory spadek temperatury w nocy sprawiły, że na drogach i chodnikach jest bardzo ślisko. W wyniku awarii ponad 1500 odbiorów nie ma prądu.

Zobacz także: Sprawdź, kiedy odśnieżą Twoją ulicę Sprawdź, kiedy odśnieżą Twoją ulicę Do kalendarzowej zimy zostało wprawdzie trochę czasu, ale ta już pokazuje swój pazur sypiąc śniegiem i marznącym śniegiem z deszczem. Prócz porannego skrobania...
Zobacz także: Tęgi mróz i zawieje śnieżne. Nad region nadciąga ostra zima! Tęgi mróz i zawieje śnieżne. Nad region nadciąga ostra zima! Kalendarzowa zima trwa od dwóch tygodni, ale śniegu odnotować można było dotąd, ku zmartwieniu spragnionych jazdy na sankach dzieci, jedynie śladowe ilości,...
Zobacz także: Gwałtownie przybywało wody w rzece Elbląg. Strażacy postawieni na nogi [zdjęcia] Gwałtownie przybywało wody w rzece Elbląg. Strażacy postawieni na nogi [zdjęcia] Elbląg, Nowakowo, Tujsk, Nowotki - we wszystkich tych miejscach woda w środę (04.01) przed godz. 20 przekroczyła stany alarmowe i gwałtownie się podnosi....

Sytuacja na drogach

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w nocy ze środy na czwartek, temperatura spadła w naszym regionie do około -10 stopni. Topniejący dzień wcześniej śnieg i spory mróz w nocy bardzo utrudniły warunki panujące na drogach i chodnikach.

Walkę z zimą olsztyńscy drogowcy podjęli już w nocy. - Podczas nocnej zmiany na ulice wyjechało pięć solarek, cztery piaskarki i trzy ciągniki - informuje Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Oczywiście każdy sprzęt jest wyposażony w pług. Podczas nocnej zmiany wysypano 113 ton soli i 56 ton mieszanki piasku z solą.

Od rana w Olsztynie pracują cztery solarki, cztery piaskarki i trzy ciągniki. Około godz. 3 drogowcy rozpoczęli także odśnieżanie chodników. Część z nich jest już odśnieżona, na części nadal trwają prace. - Problemy na drogach można zgłaszać na bieżąco dyżurnemu, od razu będziemy interweniować - dodaje Paweł Pliszka.

Jak informuje dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Na drogach krajowych pracuje 61 jednostek sprzętu. Najgorsze warunki panują na południu województwa, gdzie nawierzchnia jest pokryta błotem pośniegowym. Wszystkie drogi wojewódzkie pokryte są błotem pośniegowym.

Mieszkańcy bez prądu:

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego bez prądu w sumie pozostaje
ok. 1547 odbiorców.

- Energa Olsztyn - wyłączonych 21 stacji, ok. 250 odbiorców w okolicach
powiatu ostródzkiego i mrągowskiego.Energa Elbląg - wyłączonych 227 stacja, ok. 306 odbiorców w okolicach Elbląga i Braniewa

- PGE Białystok - wyłączonych 56 stacji, ok. 600 odbiorców w powiecie ełckim.Ze skutkami ataku zimy walczą też strażacy, którzy usuwają powalone przez wiatr drzewa:

OSP Reszel: dwa świerki spadły na drogę Zawidy - Kominki


Święta Lipka. Drogę na Kętrzyn częściowo zablokowało drzewo


OSP Orzysz likwidowała przeszkody na drogach. Drzewa nie wytrzymały wiatru


Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek!

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (84) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stefan #2152443 | 78.88.*.* 6 sty 2017 09:15

  A czemu nic nie piszecie że grzymolino znowu nawala,były tak wielkie mrozy że szyna na sikorskiego znowu strzeliła.kosmiczna technologia

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Milena26 #2152360 | 37.47.*.* 6 sty 2017 00:26

  Niech ktoś posypie piachem chodniki. Idzie się zabić. To nie jest śmieszne!! To chore....przestanki są tak oblodzone ze nie idzie kto ma dac!!!::-(

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. AAAaaaaaaaa #2152354 | 77.114.*.* 6 sty 2017 00:17

  Dzisiaj się przelało. Musiałem porzucić auto na lubelskiej żeby z buta biec kilka km odebrać dziecko z przedszkola. Następnie kombinacja alpejska z dzieckiem w mrozie + 2.h jazdy na odcinku kilku km. Dlaczego te samochody stały, co się takiego działo? kto jest odpowiedzialny za stan dróg?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. busik #2152336 | 89.228.*.* 5 sty 2017 23:38

   my chcemy soli hej Olsztyn my chcemy soli cały dzień lodowisko kto jest temu winny?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mariolita #2152328 | 195.136.*.* 5 sty 2017 23:30

   Haha, a już myślałam, że jako jedyna jestem rekordzistką- 35 km-1h 20 min. W tym połowa czasu to jazda przez Olsztyn. Dziś wcale nie lepiej, choć po trasie miałam momentami nawet 80 (wow!) na liczniku.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (84)