Quantcast

Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Opłatek i pierwsza gwiazdka czyli wigilijne tradycje

2016-12-23 13:12:20 (ost. akt: 2016-12-23 13:37:27)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wigilia Bożego Narodzenia to czas bardzo szczególny dla Polaków. Większość z nas jutrzejszy wieczór spędzi z rodziną przy wspólnym stole, śpiewając kolędy i kultywując Polską tradycję.

Do stołu wigilijnego zasiadamy, wtedy gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła pasterzy do żłóbka Jezusa. Przy stole siedzimy według starszeństwa . To stary zwyczaj mający zapewnić, że pożegnamy się z tym światem właśnie w takiej kolejności. Coraz częściej jednak odchodzi się od niego na rzecz bardziej "zachodniego" sposobu sadzania gości przy stole.

Pod obrus kładziemy oczywiście garść siana, a stół posypujemy lekko owsem .  Są to symbole ubóstwa, w jakim narodził się Zbawiciel. Pod każdym talerzem natomiast powinien znaleźć się pieniążek oraz łuska z karpia, które zapewnią szczęście i pomyślność finansową w nadchodzącym roku.

W Wigilię obowiązuje zasada uśmiechu. Powinniśmy być uśmiechnięci, unikać sporów i kłótni, utrzymać porządek w domu, odnosić się do swoich bliskich z życzliwością i szacunkiem. Dbamy też o swoje zdrowie, żeby nie zabrakło nam go w przyszłym roku!
(red)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB