Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Fundusze! Przystań – skorzystaj!

2016-12-21 16:23:11 (ost. akt: 2016-12-22 19:32:58) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Masz firmę? Skorzystaj z wiedzy ekspertów i pieniędzy RPO

W 2016 roku na Warmii i Mazurach powstało prawie 7000 firm. Tak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Nie oznacza to niestety, że wszystkie przetrwają. Aby jednak przybliżyć się do sukcesu, warto wykorzystać szansę, jaką daje Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Szczegółowe informacje na temat projektów realizowanych z RPO znajdują się na stronie: www.rpo.warmia.mazury.pl Aż 320 mln euro, czyli niemal jedną piątą pieniędzy RPO WiM 014-2020, przeznaczono na projekty osi Inteligentna gospodarka Warmii i Mazur. Pieniądze pozwolą na wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki naszego regionu.

— Głównym celem osi jest wzmocnienie rozwoju lokalnej gospodarki poprzez podniesienie konkurencyjności i innowacyjności firm działających w województwie. Duży nacisk kładziony jest przy tym na łączenie rozwoju przedsiębiorstw z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną w samych przedsiębiorstwach lub we współpracy z ośrodkami naukowymi w regionie. Dlatego projekty realizowane w ramach osi mają wspierać badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje oraz zwiększać konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Realizacją działań osi 1 zajmuje się Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rzędu Marszałkowskiego Olsztynie, który odpowiada za 11 działań i poddziałań, oraz Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie, która wdraża osiem poddziałań. Obecnie trwa nabór wniosków w ramach poddziałania 1.3.2, czyli firmy w początkowej fazie rozwoju. WMARR rozpatruje je systematycznie co miesiąc. Nabór potrwa do lipca 2017 roku.

— Ten konkurs jest skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w pierwszej fazie rozwoju, czyli działających na rynku nie dłużej niż 3 lata. Do takich firm adresowane jest wsparcie składające się z dwóch schematów — tłumaczy Joanna Kruszewska-Papuszka, dyrektor wydziału programów unijnych WMARR. — Najpierw realizowany jest schemat A, który zakłada dofinansowanie opieki mentorskiej i doradczej, pozwalającej wypracować plan biznesowy dla firmy, a dopiero po zrealizowaniu tego schematu firma może realizować schemat B, w którym można otrzymać wsparcie na rozbudowę i modernizację istniejącej infrastruktury.

Ważne jest to, że znalezienie mentora leży po stronie beneficjenta. Nie oznacza to jednak, że nie może on liczyć na pomoc. Zarówno w Urzędzie Marszałkowskim, jak i w WMARR czekają eksperci, którzy doradzą, podpowiedzą, pokierują.

— Warto korzystać z dostępnych środków, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że nie są to łatwe pieniądze do wzięcia podaje marszałek Brzezin. a szczególnie preferencyjne warunki mogą liczyć firmy działające w sferze tzw. inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur, czyli w obszarach gospodarki uznanych za priorytetowe w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025, jakimi są ekonomia wody, żywność wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo.


Szczegółowe informacje na temat projektów realizowanych z RPO znajdują się na stronie: www.rpo.warmia.mazury.plPolub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a #2155207 | 88.76.*.* 9 sty 2017 09:53

    najwazniejsze ze on swoje 40 000 bieze i po klopocie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2154825 | 94.254.*.* 8 sty 2017 19:07

    Może pan marszałek doda, że tak zostały napisane procedury, że kryteria spełniają głównie firmy spoza województwa?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz