Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Zawód przyszłości? Nowoczesny i gwarantujący pracę

2016-12-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-07 14:27:26) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego mieszkańcy Warmii i Mazur mogą liczyć na nowoczesne kształcenie w najlepszych zakładach w regionie. To opłaca się wszystkim: szkołom, uczniom i pracodawcom.

Jaką szkołę wybrać? W jakim kierunku się kształcić? — przed takim dylematem co roku stają tysiące młodych ludzi. Wybór nie jest łatwy, bo trudno ocenić, co w przyszłości da im pracę. Pewne jest natomiast to, że dobrze wybrany zawód i nowoczesne kształcenie sprawiają, że jest się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Widać to na co dzień, ale widać też w obecnej perspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego, bo kształcenie zawodowe było i jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. Także na Warmii i Mazurach jest to bardzo ważny obszar zmian. Ten trend widać po wielkości środków unijnych przeznaczonych na modernizację kształcenia zawodowego. W poprzedniej perspektywie finansowej wydano na ten cel 191 mln zł, obejmując pomocą 131 szkół kształcenia zawodowego. W obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego są to 278 mln zł.

— Cała oś druga Kadry dla gospodarki jest dedykowana szeroko pojętemu rozwojowi kształcenia. I to nie tylko zawodowego, ale także ogólnego i ustawicznego. W obecnej perspektywie RPO na realizację zadań osi drugiej z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczono ponad 118 mln euro. 52 miliony euro to pula środków, jakie RPO przeznacza na kształcenie zawodowe oraz na poprawę jakości kształcenia — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Co ważne, słowa klucze perspektywy finansowej na lata 2014-2020 to kompetencje i kwalifikacje. Dlatego tak ważne jest to, by kształcenie zawodowe odbywało się na najwyższym i jak najbardziej nowoczesnym poziomie.

— I właśnie z tego powodu tak bardzo zachęca się do współpracy między szkołami a pracodawcami — tłumaczy marszałek Brzezin. — Na tym rozwiązaniu zyskują wszyscy. Szkoły, bo mają najnowocześniejsze warsztaty. Młodzież, bo poznaje zawód w praktyce i, co chyba jeszcze ważniejsze, wie, że może liczyć na pracę w przyszłości. Ale zyskuje również przedsiębiorca, bo zapewnia sobie dopływ przyszłej doskonale wykwalifikowanej kadry.

Partnerstwa między szkołami i przedsiębiorcami mogą liczyć na środki z Unii Europejskiej. Chociaż nie tylko one, bo kształcenie zawodowe było i jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. Do 30 stycznia 2017 roku można składać wnioski w konkursie Poddziałania 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego (3 typ). Do rozdysponowania jest prawie 5,5 mln złotych. O środki te mogą się ubiegać wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

— Szanse na dofinansowanie mają te projekty, które dostosowują kształcenie zawodowe do potrzeb gospodarki regionu, a szczególnie te działania, które wiążą się z inteligentnymi specjalizacjami Warmii i Mazur: ekonomią wody, drewnem i meblarstwem oraz żywnością wysokiej jakości — dodaje marszałek województwa.


Na co można dostać dofinansowanie w ramach konkursu Poddziałanie 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego:
— przygotowanie i realizacja wysokiej jakości usług poradnictwa edukacyjno-zawodowego w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe poprzez jednoczesną realizację działań:

• uzyskiwanie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych przez osoby realizujące zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach i placówkach, które nie posiadają kwalifikacji z tego zakresu oraz podnoszenie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych, realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno- zawodowego w szkołach;
• tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (SPInKa);
• zewnętrzne wsparcie szkół w obszarze doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Szczegółowe informacje na temat projektów realizowanych z RPO znajdują się na stronie: www.rpo.warmia.mazury.plPolub nas na Facebooku: