Quantcast

środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Poza RPO również kontrakt pomaga ratować światowe unikaty

2016-10-05 00:00:12 (ost. akt: 2016-10-27 11:18:29)

Dzięki pieniądzom z kontraktu terytorialnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego zabytki Warmii i Mazur odzyskują blask. Opieką otoczono m.in. zamki w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim. Na swoją szansę z kontraktu terytorialnego czekają m.in. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Kanał Elbląski.

Rozbudowa budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz ciąg dalszy rewitalizacji Kanału Elbląskiego to projekty, o których dofinansowanie z Kontraktu Terytorialnego stara się samorząd województwa. Dlaczego wybrano właśnie te obiekty?

— Grunwald i bitwa grunwaldzka to marka regionu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Inscenizacja bitwy oraz kolejny, zakończony niedawno, sezon wykopalisk archeologicznych pod Grunwaldem, w którym biorą udział archeolodzy i poszukiwacze-amatorzy z wielu krajów Europy, przyciągają uwagę. Obecnie Muzeum czynne jest od wiosny do jesieni. Planowane przedsięwzięcie pozwoli poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę, jako miejsca prezentacji dziedzictwa kulturowego, sprawiając, że będzie funkcjonować przez cały rok, a nie jak dotąd sezonowo — przekonuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ma stać się nowoczesnym centrum muzealnym, w pełni dostępnym dla osób niepełnosprawnych. Koszt tej inwestycji to 22 mln zł, z czego 3,3 mln zł stanowi wkład własny samorządu województwa. Zdecydowanie droższy jest drugi z projektów, zgłoszonych do kontraktu terytorialnego, czyli rewitalizacja Kanału Elbląskiego.

— To drugi etap przedsięwzięcia, dotyczący odcinków Jezioro Drużno–Miłomłyn, Miłomłyn-Zalewo, Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki i utrzymania Kanału Elbląskiego jako zabytku techniki, pogłębienie torów wodnych oraz umocnienie brzegów szlaku wodnego, a więc poprawę warunków żeglugowych i funkcjonalności Kanału a przez to wzrost możliwości rozwoju turystyki regionu— wylicza marszałek województwa.

Kanał Elbląski jest jedynym na świecie nieprzerwanie działającym kanałem wykorzystującym system zabytkowych pochylni typu suchy grzbiet. Swoje projekty zgłosili również prezydenci Olsztyna i Elbląga. A trzeba przypomnieć, że mówimy tylko o projektach dopisanych do kontaktu terytorialnego.

— Kontrakt terytorialny to umowa zawarta pomiędzy Radą Ministrów a Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego służąca koordynacji działań podejmowanych na terenie województwa. W kontrakcie z 2014 roku zostały wskazane najważniejsze, kluczowe przedsięwzięcia, co do których obie strony zadeklarowały współpracę. Obejmuje on 20 przedsięwzięć priorytetowych na liście podstawowej oraz 29 na liście warunkowej. Wśród tych pierwszych są m.in. konserwacja i restauracja zespołu obronnego i katedralnego we Fromborku, zamków w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie czy rozbudowa Teatru im. Sewruka w Elblągu — dodaje marszałek Brzezin.
Wartość projektów finansowanych z kontraktu terytorialnego robi wrażenia, ale jeszcze bardziej imponująca jest wielkość środków zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W całej perspektywie na lata 2014-2020 jest to 1 mld 700 mln euro, z czego na oś 6 — Kultura i Dziedzictwo jest to 131mln euro.

Szczegółowe informacje na temat projektów realizowanych z RPO znajdują się na stronie: www.rpo.warmia.mazury.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Malgorzata -Barbara Czarniecka #2137060 | 93.176.*.* 17 gru 2016 10:04

    Mysle ,ze moja matka jest cos ludziom winna (ale bardzo prosze nie miec wplywu na jej decyzje ,to musi byc tylko jej i wylacznie jej decyzja ) i jak juz mowilam od poczatku ,powinna spoczac obok mojego ojca .Dla dobra innych rodzin .Oczywiscie jesli to sprawia problem mojej matce to prosze nie klasc na nia nacisku .Dziekuje

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. WME #2082949 | 77.254.*.* 7 paź 2016 21:31

    OK, konkrety. Ile otrzyma złodziejski olsztyn, a ile reszta województwa? Tu pewnie będziemy mogli "pośmiać się"...jak zawsze...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)