Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Woda "Żywioł Żywiec Zdrój”: substancje chemiczne tylko w jednej butelce

2016-09-22 16:30:42 (ost. akt: 2016-09-23 15:04:21)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Policja, sanepid i producent badają sprawę wody gazowanej „Żywioł Żywiec Zdrój” po wypiciu której do szpitala trafił jeden z mieszkańców Bolesławca. Mężczyzna ma poparzony przełyk. Producent wydał oświadczenia w sprawie.

Do bolesławieckiego szpitala trafił 31- letni mężczyzna z poparzeniami przełyku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna napił się wody mineralnej z oryginalnie zapakowanej butelki, na której widniała etykieta „Żywioł Żywiec Zdrój”. Sprawę wyjaśnia policja oraz sanepid.W sprawie oświadczenia wydała Firma Żywiec Zdrój:

Aktualizacja 23.09 z godz. 12.00.

W trosce o bezpieczeństwo konsumentów, pragniemy przekazać najnowsze informacje w sprawie zgłoszenia z Bolesławca.

Pragniemy podkreślić, że obcą substancję stwierdzono jedynie w jednej butelce o numerze serii: S: 20/04/11:04/3/1. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny w oficjalnym komunikacie, poza przypadkiem z Bolesławca, nie ma dotychczas dowodów na to, że woda Żywioł Żywiec Zdrój stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów”. Bezpieczeństwo innych produktów nie zostało w jakikolwiek sposób podważone.

Z informacji uzyskanych dzięki współpracy z policją wynika, że we wspomnianej butelce, z której pił konsument, znajdowały się trzy substancje chemiczne, w tym etanol czyli alkohol etylowy, który jest powszechnie stosowany. Dokonaliśmy szczegółowej weryfikacji i potwierdziliśmy, że w zakładzie rozlewniczym w Mirosławcu poza alkoholem etylowym, nie są dostępne dwie pozostałe substancje chemiczne, ani produkty je zawierające.

Równocześnie sprawdzane są wszystkie etapy magazynowania i dystrybucji produktu, w tym hurtowni wielobranżowej dystrybuującej chemię i opakowania w Bolesławcu, w której dokonano zakupu produktu stanowiącego przedmiot postępowania.

Nadal pozostajemy do dyspozycji organów kontrolnych. Czekamy na wyniki badań prowadzonych przez organy kontrolne i dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej wyjaśnić przyczyny zaistniałej sytuacji.

Aktualizacja 22.09 z godz. 17.00.

Przedstawiciele kilku instytucji kontrolnych (Inspekcja Sanitarna) oraz policja prowadzili od samego rana szczegółowe kontrole wyjaśniające na terenie zakładu produkcyjnego i nie stwierdzili jakichkolwiek nieprawidłowości. Jak potwierdza ostatni komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, poza przypadkiem z Bolesławca, woda Żywioł od Żywiec Zdrój nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

----------------------------------

W dniu dzisiejszym (tj. 22.09.2016r.) otrzymaliśmy zgłoszenie, że konsument z Bolesławca trafił do szpitala z podejrzeniem oparzeń po konsumpcji płynu z opakowania produktu Żywioł 0,5 l pochodzącego z zakładu w Mirosławcu. W związku z tym, pragniemy poinformować, że zostały podjęte zdecydowane działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W trybie natychmiastowym uruchomiliśmy wewnętrzne procedury mające na celu weryfikację przyczyn zdarzenia. Powołany został zespół specjalistów, który we współpracy z inspekcją sanitarną oraz policją prowadzi prace wyjaśniające na terenie zakładu produkcyjnego. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami i organami kontrolnymi. Pragniemy podkreślić, że jakość i bezpieczeństwo naszych produktów jest dla nas kwestią priorytetową. Proces produkcyjny w naszych zakładach podlega stałej kontroli i jest objęty systemem zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z obowiązującymi procedurami z każdej partii produkcyjnej pobierane są próby referencyjne, które są do dyspozycji inspekcji sanitarnej. Już od wczesnych godzin porannych prowadzone są wnikliwe analizy zapisów produkcyjnych i prób kontrolnych.

Ustalono, że w zgrzewce zakupionej przez konsumenta znalazło się 11 butelek z partii produkcyjnej z sierpnia i jedna z kwietnia, co oznacza, że produkt nie był zapakowany oryginalnie przez Żywiec Zdrój. Weryfikowane są produkty o numerze partii: S:08/08/08:49/3/1 z 8 sierpnia 2016 r i S: 20/04/11:04/3/1 z 20 kwietnia 2016 r. Wstępne ustalenia służb kontrolnych potwierdzają, że butelki z partii z 8 sierpnia nie budziły zastrzeżeń. Prowadzone są dalsze analizy jednej butelki z 20 kwietnia 2016 r. w celu ustalenia, jaka substancja znalazła się w butelce – czekamy na raport służb w tej sprawie.

Wstępne ustalenia inspekcji sanitarnej pozwalają stwierdzić brak jakiegokolwiek powiązania bieżącej produkcji z zaistniałą sytuacją. Bezpieczeństwo innych produktów i wody gazowanej z innych dni produkcji nie zostało w jakikolwiek sposób podważone – produkty są bezpieczne.

W tej chwili prowadzone są wszelkie możliwe działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Będziemy do Państwa dyspozycji, gdy tylko zostaną potwierdzone dodatkowe informacje w tej sprawie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szypula #2119867 | 188.146.*.* 24 lis 2016 16:42

  Dlatego ja wybieram wodę z butelki. Od kilku miesięcy króluje u mnie veroni energy rano. Woda z kofeiną mająca działanie pobudzające ale bez cukru.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rzywiec #2071985 | 176.97.*.* 23 wrz 2016 16:38

  W dzisiejszym świecie, to chyba lepiej z kałuży wodę pić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2071882 | 37.201.*.* 23 wrz 2016 14:22

  A co jest z piwem z Zywca ? Przeciez do produkcji piwa uzywaja na pewno ta sama wode.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lol #2071739 | 79.186.*.* 23 wrz 2016 11:09

  moze jakis wydymany pracownik numer im wykrecił?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Janusz:Ojciec Delfiny,Rodżera,Ala iDżesiki #2071488 | 79.185.*.* 22 wrz 2016 21:45

  Tylko Oaza z biedronki, stać mnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)