środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Kradzieże i brak stojaków. Na to najczęściej narzekają rowerzyści w Polsce

2016-08-25 18:19:14 (ost. akt: 2016-08-25 16:16:36)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Największym problemem cyklistów jest brak stojaków rowerowych. Dużym zmartwieniem są także kradzieże rowerów, których boją się zwłaszcza mieszkańcy Dolnego Śląska i województwa zachodniopomorskiego.

Zobacz także: Jak wygląda Olsztyn z rowerowego siodełka? Śródmieście już nie odstrasza - wywiad z oficerem rowerowym Jak wygląda Olsztyn z rowerowego siodełka? Śródmieście już nie odstrasza - wywiad z oficerem rowerowym — Dzięki poważnym zmianom układu drogowego jazda na rowerze po głównych ulicach Olsztyna jest nareszcie możliwa, a samo centrum raczej przyciąga cyklistów,...
Trwa największe w Polsce badanie opinii rowerzystów, które towarzyszy kampanii „Kręć Kilometry”. Ankietę wypełniło już ponad 20 tysięcy rowerzystów. Wyniki pokazują różnice w opiniach pomiędzy poszczególnymi województwami, ale wszystkich łączy potrzeba poprawy infrastruktury rowerowej.

Generalnie najlepiej warunki jazdy rowerem oceniają mieszkańcy województw pomorskiego i podlaskiego, relatywnie najgorzej – rowerzyści z województwa opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

— W ramach oceny warunków jazdy rowerem, badani najlepiej ocenili sygnalizacje świetlne i oznakowania dróg w swoich miejscowościach. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do parkingów rowerowych i stojaków — mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Jedna trzecia polskich rowerzystów przyznaje, że kradzieże rowerów i wyposażenia rowerowego są poważnym problemem na ich osiedlu, ulicy czy w sąsiedztwie domu.

— Relatywnie najczęściej na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego uskarżają się mieszkańcy dużych miast. Blisko 36 proc. respondentów tej kategorii zwraca uwagę na takie zagrożenie. Co ciekawe, ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie niższy wśród ankietowanych mieszkających na terenach wiejskich, bo tylko 17 proc. z nich przyznaje, że kradzieże rowerów stanowią problem w okolicy ich miejsca zamieszkania — dodaje Siatkowski.

Pełen raport będący analizą ponad 20 tysięcy ankiet oraz danych zebranych od użytkowników bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry” dostępny będzie jesienią. To największe tego typu badanie w Polsce, organizowane przez Fundację Allegro All For Planet, które w sposób kompleksowy pozwoli poznać środowisko rowerowe, potrzeby cyklistów, a także mocne i słabe punkty infrastruktury rowerowej polskich miast. Cały czas można wziąć udział w ankiecie, która dostępna jest na stronie: http://kreckilometry.pl/badanie.

Jak oceniacie Olsztyn z rowerowego siodełka? Czekamy na komentarze.

***
Przeczytajcie również:


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oijoi #2053138 | 46.113.*.* 25 sie 2016 19:04

    Powinny być strzeżone parkingi na zasadzie szatni. Z szatniarzem. Strzeżone, z kamerą, w centrum miasta co najmniej jeden.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz