Czwartek, 9 kwietnia 2020. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Na hulajnodze przejechał całą Polskę

2016-07-08 18:35:37 (ost. akt: 2016-07-08 16:12:29)

Autor zdjęcia: Archiwum Tomasza Banacha

Przejechał na hulajnodze trasę z Zakopanego do Sopotu! Podróż zajęła mu 10 dni. Z Tomaszem Banachem rozmawia Andrzej Mielnicki.

Wszystko zaczęło się od kuzynki, która podarowała jego synowi hulajnogę. Wtedy 35-letni Tomasz Banach pomyślał, że na takiej hulajnodze można przejechać Polskę. I przejechał.

—  Skąd u pana pomysł tak szalonej eskapady?
— Mam syna, który teraz 7 lipca będzie miał 7 lat. Rok temu chłopak dostał od kuzynki żony hulajnogę. Taką za 50 zł z Biedronki. Kilka dni później kupiłem sobie taką samą, żeby pojeździć razem z synkiem, ot tak rekreacyjnie. Mieszkam w Sosnowcu. Mamy tu ładne ścieżki rowerowe, plac papieski, bo mieszkam na osiedlu, gdzie 1999 roku był Jan Paweł II. I gdy tak sobie jeździliśmy pomyślałem, że na takiej hulajnodze to przejechałbym całą Polskę. Pewnie, gdyby nie prezent kuzynki, nigdy o czymś takim by nie pomyślał. A że biegam, jestem aktywy, nawet 12 lat uprawiałem wyczynowo koszykówkę, to też na formę, kondycję nie narzekam.

— I tak pan wsiadł na hulajnogę i hajda nad morze?
— Nie od razu. Zacząłem przygotowywać się do wyprawy, trenować. Zajęło mi to dziewięć miesięcy. Wstawałem rano o piątej i jeździłem po 50 kilometrów. No i hulajnoga z Biedronki się rozsypała, ale na oku miałem już inną, szwajcarskiej firmy, tyle że nie miałem na nią funduszy. Kosztowała 850 złotych. Wtedy zadzwonił do mnie kolega z branży turystycznej, w której pracuję. Ma firmę rowerową i zasponsorowował mi tę szwajcarska hulajnogę. Nieco ją zmodernizowałem, zastępując koło pompowane w tyle, kołem kauczukowym. Dzięki temu hulajnoga zrobiła się odrobinę szybsza, a jazda bardziej płynna.

Więcej o przygodach podczas trasy i zmaganiach z drogą do Sopotu w sobotnim wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta od rana w kioskach i w formie elektronicznej na stronie KupGazete.pl

W sobotnim wydaniu znajdziecie także:
W młodości myślał, że zostanie marynarzem. To, że wybrał tę drogę, było przypadkiem. Kiedy powiedział w rodzinnym domu o pomyśle na siebie, poprosił, żeby nie pokładano w nim dużych nadziei. Ma też jedną zasadę, która w jego życiu sprawdza się od lat.
Z Mariuszem Drężkiem, aktorem, rozmawia Mateusz Przyborowski

Chodzą po ulicach Łodzi, żartobliwie, często absurdalnie, zagadują przechodniów i nagrywają ich spontaniczne reakcje. „Chciałbym panią mydlić”, „Kochasz mnie?” — takie pytania padają z ich ust do przypadkowych przechodniów. Po co je zadają? I jakie są reakcje?
Z Piotrem Jeleniem, youtuberem z grupy Jeleniejaja, rozmawia Łukasz Wieliczko.

Przez wielu jest uznawany za najwybitniejszego polskiego gitarzystę. Jego solówki, melodyjne, zamaszyste dźwiękowe miniopowieści, czarują kolejne pokolenia słuchaczy. O dźwiękach, gitarze-żonie i pojedynku na miny...
Z Jurkiem Styczyńskim, gitarzystą Dżemu, rozmawia Łukasz Wieliczko

Od lat niestrudzenie utrwala na zdjęciach ważne chwile w życiu Elbląga i jego mieszkańców. Ale to, co pociąga go najbardziej to zmienność i emocje, jakie może wydobyć zdjęcie u widza. Wiele pięknych historii ludzkich można znaleźć na jego fotografiach, do których pozowali mu pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka.
Z elblążaninem Krzysztofem Koseckim, fotografem-pasjonatem, rozmawia Aleksandra Szymańska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mid #2193056 | 37.47.*.* 2 mar 2017 00:35

  Boru, ale niektórzy ludzie są żałośni. Jak czytam poniższe komentarze, to aż zaczynam współczuć. Sami niczego nie zrobią, bo nie potrafią albo mają lenia wielkości Warszawy, a napinają się, bo ktoś coś osiągnął. Zazdrość, ot co :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Anonim #2025784 | 89.228.*.* 12 lip 2016 11:22

  W końcu coś ciekawego! Teraz czas ruszyć na hulajnodze dalej...! :-) Powodzenia życzę. :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. p #2025086 | 159.205.*.* 11 lip 2016 12:36

  No i co wam żal dupę ściska? Najlepiej to komentować zza klawiatury - niż coś zrobić. Napinacze...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nnn #2025034 | 11 lip 2016 11:13

  Jakby pojechał do Domu Dziecka i pomalowa sciany, to byłby bohater. Czemu nie poleciał dronem?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. b #2025032 | 11 lip 2016 11:11

  Jaką ma to wartosc dodaną?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)