Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Szanse i zagrożenia życia w społeczeństwie XXI wieku. Konferencja w Olsztynie

2016-06-30 11:11:34 (ost. akt: 2016-06-30 17:18:10)

Czym jest Big Data? Jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą życie w społeczeństwie informacyjnym, to jedne z głównych tematów dziesiątej konferencji w Olsztynie zatytułowanej "Informacja w społeczeństwie XXI wieku".

W czwartek do Olsztyna przyjechali przedstawiciele uniwersytetów i różnych instytucji zajmujących się informacją w społeczeństwie. Podczas dwudniowej konferencji w hotelu nad jeziorem Ukiel, naukowcy i praktycy będą wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi przetwarzania informacji, ich ochrony i monitorowania ogromnych zbiorów informacyjnych.

- Jeszcze niedawno wszystkie było oparte na dokumentach na papierze. W tej chwili jest to internet i rożne systemy informatyczne, które funkcjonują w praktycznie w każdej dziedzinie życia - powiedział Sławomir Sadowski wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Konferencja Informacja w społeczeństwie XXI wieku jest organizowana przez Katedrę Metod Ilościowych Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie oraz Instytut Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Partnerem strategicznym spotkania jest Urząd Statystyczny w Olsztynie. Podczas konferencji przedstawiono także dane i wyniki współpracy Urzędu Statystycznego w Olsztynie z Uniwersytetem w Minnesocie.

- Istotą spotkania jest możliwość spotkania wielu osób i wymiany poglądów. Konferencja w Olsztynie jest coraz większa zarówno pod względem tematyki jak i osób. Kiedy zaczynaliśmy, była to mała grupa osób. Dziś (czwartek - przyp. red.) zapisanych jest prawie setka - powiedział prof. dr hab.Dariusz Tadeusz Dziuba z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednym z tematów olsztyńskiej konferencji było zagadnienie Big Data, czyli ogromu przetwarzanych danych jakie pojawiły się wraz z rozwojem technologii i internetu.

- Najlepszym przykładem Big Data, czyli ogromu informacji, jest projekt związany ze schwytaniem Bin Ladena. Sukces jego schwytania polegał na możliwości skorzystania z olbrzymich mas informacyjnych od firm telekomunikacyjnych - taki przykład wykorzystania w praktyce ogromnych zbiorów danych podał prof. zw. dr hab. Wacław Szymanowski, współprzewodniczący konferencji.

W dzisiejszym społeczeństwie informacja potrafi być cenniejsza niż złoto. Ilość gromadzonych i przetwarzanych danych jest olbrzymia. Każdego miesiąca przybywa centrów serwerowych, które gromadzą gigantyczne ilości danych i tak naprawdę nie wiadomo co się z nimi dalej dzieje.

Sceptycznie nastawiony do kierunku w którym idzie dzisiejsza informatyka jest prof. dr hab. Andrzej Kobyliński ze Szkoły Głównej Handlowej. - Z wielu usług nie da się dziś korzystać bez wyrażenia zgody na przetwarzanie swoich danych czy podania lokalizacji GPS - powiedział w rozmowie z Gazetą Olsztyńską.

Dlatego jednym z zagadnień, które pojawiły się w tym roku w programie olsztyńskiej konferencji była kwestia związana z bezpieczeństwem i prywatnością informacji. Konferencja zakończy się w piątek 1 lipca, a wnioski zostaną opublikowane w Rocznikach Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także