Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Warmia i Mazury mają dostać z Unii Europejskiej ponad 1,728 miliarda euro

2016-06-16 00:00:00 (ost. akt: 2016-06-15 15:57:11)
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin: - Widzimy zainteresowanie przedsiębiorców możliwością pozyskania funduszy

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin: - Widzimy zainteresowanie przedsiębiorców możliwością pozyskania funduszy

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W latach 2014-2020 Warmia i Mazury mają dostać z Unii Europejskiej ponad 1,728 miliarda euro. O wykorzystaniu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego rozmawiamy z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem.

- Jakość życia w znacznym stopniu będzie zależała od przedsiębiorców, bo to oni tworzą miejsca pracy. Im dedykowana jest Oś Inteligentna Gospodarka Warmii i Mazur. Co się za tym kryje?
- Dlatego w RPO zarezerwowaliśmy na tę oś, na rozwój przedsiębiorczości aż 320 mln euro. Jednak to nie są łatwe pieniądze, bo wiążą się z innowacyjnością, nowymi technologiami, wzrostem konkurencyjności na rynku. Premiowane będą działania związane z tzw. inteligentnymi specjalizacjami, tj. obszarami gospodarki kluczowymi dla rozwoju regionu - ekonomią wody, produkcją żywności wysokiej jakości oraz przemysłem drzewnym i meblarskim. A chodzi o budowanie i rozwijanie nowoczesnej infrastruktury badawczej, wzrost innowacyjności firm, zwłaszcza MŚP, wsparcie przedsiębiorczości, a tym samym poprawę atrakcyjności i konkurencyjności gospodarki województwa.

- Czy jest duże zainteresowanie przedsiębiorców możliwością pozyskania tych funduszy?
- Na szczęście jest. Do tej pory ogłosiliśmy 3 konkursy, na które wpłynęły 43 wnioski, ale niestety tylko dwa poprawne formalnie. Liczę na to, że w kolejnych będzie więcej poprawnie wypełnionych wniosków. We wrześniu ogłosimy dwa konkursy na profesjonalizację usług ośrodków innowacji oraz na inkubowanie przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju, czyli np. wynajem powierzchni biurowych, usługi prawne, księgowe. W październiku ogłosimy konkurs na promocję gospodarczą regionu. Tu do wykorzystania są 24 mln zł. Chcę podkreślić, że w kwestiach formalnych dotyczących konkursów beneficjenci zawsze mogą zwrócić się o wyjaśnienia do naszych departamentów lub agend wdrażających, czyli WUP, WFOŚiGW oraz WMARR.


Polub nas na Facebooku: