Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Celnicy protestują. Rząd chce przenieść ich do cywila

2016-05-26 10:45:00 (ost. akt: 2016-05-26 10:46:14)
Zdjęcie jest tylko ilustracją treści

Zdjęcie jest tylko ilustracją treści

Autor zdjęcia: mat. arch. GO/PK

Dlaczego flagi narodowe pojawiły się w tym tygodniu na wszystkich budynkach Służby Celnej w całej Polsce? Celnicy protestują w ten sposób, obawiając się, że planowane przez rząd zmiany w administracji skarbowej mogą doprowadzić do dezorganizacji i osłabienia formacji, a w konsekwencji do radykalnego ograniczenia wpływów budżetowych państwa i zmniejszenia jego bezpieczeństwa.

Oflagowanie izb i urzędów celnych to wyraz determinacji celników, którzy apelują o podjęcie dialogu w kwestiach kluczowych, zarówno dla bezpieczeństwa państwa, jak i dla całego środowiska.

— Ryzyko, jakie niesie rozwiązanie Służby Celnej i przeniesienie funkcjonariuszy do pracy cywilnej, oznacza pozbawienie jej dynamiki i umiejętności reagowania i zapobiegania realnym zagrożeniom. Dezorganizacja S.C. ma się dokonać w momencie, gdy gigantyczny wysiłek rządu i obywateli zmierza ku odbudowie potencjału obronnego Polski. Działania wymierzone w S.C. mają odwrotny kierunek — pisze w oficjalnym komunikacie Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.

Służba Celna, jako służba mundurowa, będzie czuwać nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas najważniejszych wydarzeń państwowych, w tym Światowych Dni Młodzieży i Szczytu NATO, zapewni ochronę przed przemytem, będzie przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym.

— Wywieszenie flag narodowych, umieszczonych na placówkach Służby Celnej z należytą czcią i szacunkiem, to symbol naszej troski o dobro Rzeczypospolitej Polskiej, a zarazem wyraz naszego głębokiego przekonania, że dobre zmiany dokonujące się w Ojczyźnie wymagają porozumienia i dialogu. Służba Celna stoi na stanowisku, że jej rola, osiągnięcia i znaczenie dla skutecznego funkcjonowania państwa zasługują na to, by prowadzić z nią szczere i otwarte rozmowy w kwestiach mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obywateli — zaznacza Sławomir Siwy.

***

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyznacznik #2236004 | 91.199.*.* 2 maj 2017 13:55

  ...Jak Celnicy dostaną prawa emerytalne mundurowych to ja wolę pracować z śrubokrętem i latarką na taką emeryture...a tak na marginesie to zapraszam tzw. ,,służby mundurowe"-jak siebie nazywają celnicy do prawdziwej służby mundurowej- policji i straży granicznej, straży pożarnej itp...zobaczą co to znaczy prawdziwa praca służby mundurowej i stawianie codziennie czoła niebezpieczeństwu....pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kontrabandist #2006605 | 37.248.*.* 7 cze 2016 20:33

  Jakiś celnik powiedział w TV że 1/3 wpływu do budżetu państwa do dzięki celnikom. Większej bzdury nie słyszałem. Gdyby iść tą logiką to 2/3 wpływów budżetowych to zasługa pań w urzędach skarbowych które rozliczają PIT-y. Tak został ułożony podział obowiązków, że podatek akcyzowy i vat z importu i eksportu pobierają służby celne, ale to żadna ich zasługa. Ich rzeczywistą zasługą jest zatrzymanie na granicy kontrabandy, ale gdyby te wartości podzielić przez 17 000 funkcjonariuszy to na jednego wyszłyby grosze. Średnia zarobków, podkreślam średnia to 6500 złotych miesięcznie. I dlaczego maja krócej niz wszyscy pracować , dlatego, że noszą mundury ? W mundurze chodzą tez kolejarze i leśnicy, listonosze a jakoś nie krzycza że im się należy wcześniejsza emerytura. Tak się złożyło, że mam w rodzinie strażaka i celnika. Gdzie tu porównywać ryzyko zawodowe ? Strażak rzeczywiście jak opowiada o wycinaniu ludzi z samochodów o pożarach o tym jak na 2 tygodnie zabrali go na powódź do Sandomierza to nie zazdroszczę mu. A celnik ? Tak jak on to mógłbym do setki "pracować". Od paru lat jeździ codziennie do gorzelni , rano wyda banderole, a potem przez 8 godzin pije kawę, czyta gazety i rozwiązuje krzyżówki. I tak mu schodzi cały dzień. Ostatnio wstawili mu do pokoju, (który zajmuje w gorzelni) telewizor, więc jeszcze mniej się nudzi. I na ostatniej rodzinnej imprezie naśmiewał się ze strażaka, że wcześniej od niego i to za damski ch... przejdzie na emeryturę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NBA #2005540 | 6 cze 2016 11:24

   Dlaczego protest odbija sie na najbiedniejszych ludziach stojących po 20h na granicy w Bezledzie jeszcze nie dawno celnicy dawali tym ludziom kartki do podpisów i ludzie podpisywali im karty bo chcieli wczesniejsze emerytury pis ma ich w tyłku a oni znęcaja się na najbiedniejszych mrówkach co sa po ich stronie bo sc na granicy ma naprawde dużo pracy trzy razy więcej niż SG , lepsza formą protestu była by manifestacja pod sejmem nie nieoficjalny cichy strajk kosztem najbiedniejszych

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xaryssa #2005368 | 82.177.*.* 6 cze 2016 06:55

   Skutek Click’ania, bolący wskazujący i ... zwolnienie. Zostawcie klawiatury, od pracy

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Bezledy-Cennicy #2000743 | 83.9.*.* 28 maj 2016 12:36

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Tonący brzytwy się chwyta''Nic NIC wam to nie da.Czas zachować resztki godności'' i przyjąć to po męsku,bez płaczu i skomlenia,tak my wiemy,że bez waszej wyjątkowej klasy formacji terroryzm zaleje nasz kraj,niczym papierosy bez akcyzy Bezledzkie przejście.Sprawy bezpieczeństwa zostawcie profesjonalistom,Straż Graniczna jest kompetentna w tej materii,a wy jesteście takim kwiatkiem do kożucha.

  Pokaż wszystkie komentarze (41)