środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Operacje w Olsztynie zakończone sukcesem. Impuls ma pomóc wybudzić pacjentów

2016-05-18 14:21:52 (ost. akt: 2016-06-11 12:39:00)

Autor zdjęcia: Szymon Nitkiewicz / klinika Neurochirurgii UWM

W szpitalu klinicznym w Olsztynie przeprowadzono cztery operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego osobom w śpiączce. Jako pierwszą zoperowano córkę Ewy Błaszczyk. Wszystkie operacje przebiegły bez komplikacji. W czwartek (19 maja) specjaliści z Japonii i Olsztyna mają włączyć wszczepione urządzenia.

Operacje wszczepiania stymulatorów osobom w śpiączkach przeprowadzano do tej pory tylko w Japonii. Polegają one na otwarciu kanału kręgowego, a następnie wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do elektrody płynie prąd ze stymulatora, który jest umieszczany na tułowiu pacjentów. Impuls ze stymulatora poprzez elektrodę ma drażnić struktury pnia mózgu. Stymulator z elektrodą połączony jest przewodem, przebiegającym pod skórą, urządzenie jest ładowane bezprzewodowo, więc nie będzie potrzeby, by je w przyszłości wymieniać.

Jako pierwsza w Polsce nowatorską operację w Olsztynie przeszła córka Ewy Błaszczyk. Ola Janczarska jako sześcioletnia dziewczynka zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Od tamtej pory mija szesnaście lat. Teraz pojawiła się nadzieja na to, że Ola i inni w komie mogą odzyskać świadomość. We wtorek (17 maja) na stół operacyjny tuż po córce Ewy Błaszczyk trafiła Agnieszka Holka, która zapadła w śpiączkę po wypadku. Pionierskie operacje przeprowadzili wspólnie prof. Isao Morita z Japonii i prof. Wojciech Maksymowicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Obie zakończyły się pomyślnie.

W środę (18 maja) operacje wszczepienia stymulatorów pod okiem prof. Isao Morita przeprowadzili dr Monika Barczewska i Łukasz Grabarczyk z zespołu prof. Wojciecha Maksymowicza. Jako pierwsza na stół operacyjny trafiła 20-letnia Sylwia Brelak spod Kielc, która przez rok po wypadku samochodowym była poddawana intensywnej rehabilitacji w klinice Budzik Ewy Błaszczyk. Ale się nie wybudziła. W środę operowano także 24-letniego Adriana Jarosz z Giżycka, który nie obudził się po wypadku.

***
Wszystkie operacje przebiegły bez niespodzianek. Jeszcze dziś (czwartek) specjaliści z Japonii i Olsztyna mają włączyć wszczepione urządzenia. Pierwszych efektów można spodziewać się jednak najwcześniej za miesiąc.

Poniżej film z czwartkowej konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie oraz relacja prosto z sali operacyjnej.

— Jestem spokojny widząc, że ich kondycja po operacjach jest stabilna — mówił podczas konferencji prof. Isao Morita.


***
Film z operacji wszczepienia stymulatorów


Córka Ewy Błaszczyk przeszła nowatorską operację w Olsztynie! [ZDJĘCIA]

— Staram się zachować spokój i pragmatyzm. Bronię się przed myśleniem życzeniowym. Ale tak nam los wyreżyserował życie i cieszymy się, że możemy spróbować nowego leczenia — mówi Ewa Błaszczyk.


Więcej w artykule >>> Córka Ewy Błaszczyk po operacji w Olsztynie

***

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nauka jak quasi-religia, szczególnie w medycy #2004242 | 217.99.*.* 3 cze 2016 20:15

  "Widzimy tylko to, co znajduje się w granicach 380 do max 700 nm. Czyli częstotliwości światła widzialnego. Znalazłem ładny przykład porównawczy. Jeżeli byśmy przyrównali całe widmo fali elektromagnetycznej jako linię o długości 2700 mil, to to co my widzimy, to jest fragment wielkości 2.54 cm. To wskazuje nam właściwe miejsce naszego istnienia. Czyli nasza wiedza ogranicza się do 0,0000000031313% tego, co naprawdę istnieje. Tak więc proponuję trochę pokory w ocenianiu siebie........... http://dakowski.pl/ index.php?option=com_content&task=view&i d=18178&Itemid=119

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lelek kozodój #2000158 | 91.199.*.* 27 maj 2016 10:35

  A dlaczego w ogóle nie wypowiadał sie Łukasz?!?!?!? Co to za konferencja bez Łukasza? Dlaczego siedział na boku, a nie w izocentrum??? Dlaczego jedynie ograniczył sie od zgrabnego odsuwania włosów z czoła. Gdyby nie to że ma ciemne (jeszcze ) włosy, to nie odróżniłabym go od Maxa :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kmw #1996931 | 91.231.*.* 20 maj 2016 21:40

  Adriana Jarosz...co za matol to pisał! Zapamiętaj nieuku na zawsze Adriana Jarosza!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zpo elk #1996198 | 89.228.*.* 19 maj 2016 22:17

  Adrian trzymamy kciuki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do brimen #1995874 | 95.90.*.* 19 maj 2016 15:01

  Po pierwsze skąd wziąłeś/wzięłaś taką kwotę. Na pewno operacja nie kosztuje 500 000 zł. Po drugie Ewa Błaszczyk opiekuje się swoją córką po wypadku ponad 16 lat. Powiedz ilu rodziców zrobi coś takiego heroicznego? I tutaj kasa nie ma nic do rzeczy, ale jej serce i determinacja! Po trzecie powiedz ile takich klinik istnieje w Polsce i na świecie, a ona taką klinikę założyła! I to z sukcesem, tam ludzie naprawdę się budzą, to jest niesamowite. Po czwarte kto Ci powiedział, że operacji poddani są tylko Ci z bogatych rodzin, czemu komfabulujesz? Po piąte, czy wiesz dlaczego do Polski przyjechał profesor z Japonii? Bo był zdumiony, że taka klinika w Polsce istnieje, jest podobnych na świecie niezwykle mało. On przyjechał do Polski między innymi ze względu na Panią Błaszczyk. I komu w związku z tym ma zrobić jak nie Jej córce w pierwszej kolejności? Mogę pisać dalej, tylko po co. Zdaje się, że mylisz pewne pojęcia ze sobą i wszystko sprowadzasz do pieniądza, a życie jest znacznie bardziej skomplikowane i urozmaicone.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)