Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Córka Ewy Błaszczyk przeszła nowatorską operację w Olsztynie! [ZDJĘCIA]

2016-05-16 19:38:00 (ost. akt: 2016-05-18 16:21:52)
Córka Ewy Błaszczyk jako pierwsza w Polsce przeszła nowatorską operację w Olsztynie

Córka Ewy Błaszczyk jako pierwsza w Polsce przeszła nowatorską operację w Olsztynie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

To ważny dzień nie tylko dla Oli Janczarskiej, ale także dla innych osób w śpiączce. Córka Ewy Błaszczyk jako pierwsza w Polsce przeszła nowatorską operację w Olsztynie. Przeprowadził ją prof. Wojciech Maksymowicz pod kierunkiem japońskich specjalistów.

Pierwsza operacja rozpoczęła się we wtorek (17 maja) o godz. 10. Neurochirurdzy zajęli się Olą Janczarską, córką aktorki Ewy Błaszczyk, która jako sześcioletnia dziewczynka zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Od tamtej pory mija szesnaście lat. Teraz pojawiła się nadzieja na to, że Ola i inni w komie mogą odzyskać świadomość.

— Staram się zachować spokój i pragmatyzm. Bronię się przed myśleniem życzeniowym. Ale tak nam los wyreżyserował życie i cieszymy się, że możemy spróbować nowego leczenia. W Japonii te operacje mają ogromną skuteczność i jestem szczęśliwa, że japońscy lekarze zgodzili się przylecieć do Olsztyna, żeby tej metody nauczyć polskich lekarzy — mówi Ewa Błaszczyk, która przyjechała do Olsztyna nie tylko z Olą, ale także ze swoją drugą córką, Marianną.Do Olsztyna przyjechali specjaliści z Japonii z profesorem Isao Morita na czele, aby nadzorować operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego. Do tej pory takie operacje były wykonywane wyłącznie w Japonii. Wyniki są rewelacyjne: ponad 60 procent pacjentów w śpiączce, osób do 35. roku życia, po wszczepieniu stymulatora odzyskało świadomość. Japończycy w Olsztynie wykonają cztery operacje pokazowe, trwające w sumie około 9 godzin.
Pierwsza operacja zakończyła się około godz. 12.30. Lekarze wszczepili stymulator córce Ewy Błaszczyk. Przebiegła bez problemów, pierwszych efektów można spodziewać się najwcześniej za miesiąc. Jednak już teraz wszyscy są pełni nadziei.

— Prof. Morita pokazał nam parę patentów, które mogą nam się przydać, kiedy będziemy już operowali sami. Wszystko poszło dobrze. Pierwsze efekty operacji, jeśli będą, pojawią się nie wcześniej niż po miesiącu. W tym czasie pacjentka zostanie także ponownie przebadana. Na razie pozostanie w szpitalu przez przynajmniej dziesięć dni, może dwa tygodnie — mówi profesor Wojciech Maksymowicz, ceniony neurochirurg, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Poza Olą Janczarską we wtorek w Olsztynie operowana była także Agnieszka Holka. W środę na stół operacyjny trafili Sylwia Brelak i Adrian Jarosz z Giżycka.

mk***

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (45) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stefania. #1995552 | 83.20.*.* 18 maj 2016 22:15

  A ja musze Podziękować LEKARZOM i PANANU ORDYNATOROWI W PASŁĘKU, którzy opiekują się moim mężem od 5-ciu lat po by passach.. Ich wielka troska i obsługi medycznej jest na wysokim poziomie. Pasłęk niewielkie miasteczko przy trasie F7 jest WIELKIE. Zaznaczę, że mój mąż w szpitalu znajduje się w razie potrzeby. Pozdrawiam personel medyczny w PASŁĘKU.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kochane Dzieciaczki #1995482 | 83.24.*.* 18 maj 2016 19:56

  już czas wstać. Bardzo wierzymy, że tak będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Japan #1995157 | 95.160.*.* 18 maj 2016 11:21

  Osss

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wr #1995110 | 88.156.*.* 18 maj 2016 10:29

  trzymamy kciuki za wszystkich pacjetów..... bedzie dobrze...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Chylę czoła! #1995107 | 95.90.*.* 18 maj 2016 10:26

  Chylę czoła przed Panią Ewą za prowadzenie takiego ośrodka. Życzę wszystkiego najlepszego córce. Musi się udać! Podziękowania dla olszyńsko-japońskiego duetu profesorskiego. Słusznie ktoś napisał poniżej: "nareszcie coś wielkiego w Olsztynie".

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (45)