Piątek, 26 sierpnia 2016. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

W Polsce kieliszek zawsze jest kojarzony tylko z alkoholem

2016-01-12 12:54:48 (ost. akt: 2016-01-12 12:48:35)
Glass Duo tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Są jedynym polskim zespołem grającym „szklaną” muzykę. O tym, że się tym zajęli, zdecydował... złodziej, który skradł im skrzypce i trąbkę.

Glass Duo tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Są jedynym polskim zespołem grającym „szklaną” muzykę. O tym, że się tym zajęli, zdecydował... złodziej, który skradł im skrzypce i trąbkę.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Pokazują, że utwory Chopina, Czajkowskiego czy Straussa można zagrać prawie na wszystkim, a na pewno na szklanych kieliszkach. Nawet jeśli zaczynało się od skrzypiec i trąbki. Niezwykli muzycy z Glass Duo odwiedzili Olsztyn, do którego zaprosiła ich Filharmonia Warmińsko-Mazurska. Z Anną i Arkadiuszem Szafrańcami rozmawia Rafał Bieńkowski.

— Bardzo dużo tych kieliszków... Kto zwykle zmywa po koncercie?
Anna: — My jesteśmy gender, tak więc nie ma podziału w tym zakresie (śmiech). Radzimy sobie, jak się da.
Arkadiusz: — Raczej się nie migam, bywa raczej odwrotnie (śmiech).

— Na jakich zasadach działa wasz instrument? Z pozoru wygląda to bardzo prosto, ale chyba w praktyce nie jest to takie łatwe.
Arkadiusz: — Mamy 57 kieliszków, jedne bardzo małe, drugie bardzo duże. Rozpiętość jest spora, bo to prawie pięć oktaw. Zasada wydobycia dźwięku jest bardzo podobna do grania na skrzypcach. Nasz palec, który musi być mokry, zwilżony, to smyczek, który pociera krawędź kieliszka i wprawia szkło, czyli strunę, w drganie. Wody w kieliszkach nie ma, ta służy co najwyżej do strojenia. Do samego dźwięku nie jest nam potrzebna. Kieliszki zostały wyprodukowane specjalnie do naszego instrumentu. Szkło jest zwykłe, typowe, kieliszki takie jak wszystkie. Tyle że zrobione na konkretne zamówienie. Natomiast wcześniej graliśmy na kieliszkach, które zdobywaliśmy tu i ówdzie. Wtedy bywało tak, że kiedy widzieliśmy gdziekolwiek — czy to w sklepie, czy u kogoś — kieliszek, który by się nadawał do instrumentu, od razu próbowaliśmy go zdobyć.

— Chyba raczej trudno się podróżuje z koncertu na koncert z tak delikatnym instrumentem?
Przeczytałeś tylko 18% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ