Czwartek, 25 sierpnia 2016. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Dobry oficer wywiadu musi mieć chłonny umysł, gorące serce i twardą d...

2015-11-30 11:03:03 (ost. akt: 2015-11-30 10:56:09)
Vincent V. Severski: Od 26 lat to wszystko obserwuję. Żadnego trupa po poprzednikach w szafach nie znaleziono.

Vincent V. Severski: Od 26 lat to wszystko obserwuję. Żadnego trupa po poprzednikach w szafach nie znaleziono.

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Takie uczucia niepokoju jak teraz nie miał nawet w czasach, kiedy był czynnym oficerem polskiego wywiadu. Twierdzi, że nie ma już bezpiecznego miejsca na świecie, a ataku terrorystów nie można wykluczyć także w Polsce. 

Z Vincentem V. Severskim, autorem szpiegowskich bestsellerów rozmawia Małgorzata Kundzicz.

— Z rozbawieniem, czy z niepokojem spogląda pan na sytuację w polskich służbach?
— Ani z jednym, ani z drugim. To normalna sytuacja w Polsce, chociaż nienormalna w ogólnym rozumieniu. Przecież u nas podobnie jest co cztery lata. Tyle że tym razem różnica polega na tym, że od ostatniej rewolucji minęło aż osiem lat, dlatego może nie wszyscy pamiętają co się działo wcześniej. A było tak samo.

— Padł ostatni broniący się szef służb, czyli Paweł Wojtunik z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czy zmiany w kierownictwie wszystkich służb specjalnych spowodują trzęsienie ziemi w agencjach?
— Najważniejsze pytanie nie powinno być o nazwiska szefów służb, ale o to, czy oni nie zaczną grzebać w służbach za głęboko, eksperymentować, przywozić swoich kolegów w teczkach. Nie jest to powszechna praktyka, ale tak się przecież zdarza.

Interes państwa jest taki, że jakby trzeba było współpracować z rogatym diabłem z piekła, to powinniśmy współpracować. Dla dobra kraju. Sam wiem, że my, oficerowie wywiadu, nie żyjemy tym co napisane jest w gazetach. Dobry oficer wywiadu musi mieć prosty kręgosłup, chłonny umysł, gorące serce i twardą dupę. To cztery najważniejsze cechy szpiega.
Przeczytałeś tylko 19% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ