Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Dobry oficer wywiadu musi mieć chłonny umysł, gorące serce i twardą d...

2015-11-30 11:03:03 (ost. akt: 2015-11-30 10:56:09)
Vincent V. Severski: Od 26 lat to wszystko obserwuję. Żadnego trupa po poprzednikach w szafach nie znaleziono.

Vincent V. Severski: Od 26 lat to wszystko obserwuję. Żadnego trupa po poprzednikach w szafach nie znaleziono.

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Takie uczucia niepokoju jak teraz nie miał nawet w czasach, kiedy był czynnym oficerem polskiego wywiadu. Twierdzi, że nie ma już bezpiecznego miejsca na świecie, a ataku terrorystów nie można wykluczyć także w Polsce. 

Z Vincentem V. Severskim, autorem szpiegowskich bestsellerów rozmawia Małgorzata Kundzicz.

— Z rozbawieniem, czy z niepokojem spogląda pan na sytuację w polskich służbach?
— Ani z jednym, ani z drugim. To normalna sytuacja w Polsce, chociaż nienormalna w ogólnym rozumieniu. Przecież u nas podobnie jest co cztery lata. Tyle że tym razem różnica polega na tym, że od ostatniej rewolucji minęło aż osiem lat, dlatego może nie wszyscy pamiętają co się działo wcześniej. A było tak samo.

— Padł ostatni broniący się szef służb, czyli Paweł Wojtunik z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czy zmiany w kierownictwie wszystkich służb specjalnych spowodują trzęsienie ziemi w agencjach?
— Najważniejsze pytanie nie powinno być o nazwiska szefów służb, ale o to, czy oni nie zaczną grzebać w służbach za głęboko, eksperymentować, przywozić swoich kolegów w teczkach. Nie jest to powszechna praktyka, ale tak się przecież zdarza.

Interes państwa jest taki, że jakby trzeba było współpracować z rogatym diabłem z piekła, to powinniśmy współpracować. Dla dobra kraju. Sam wiem, że my, oficerowie wywiadu, nie żyjemy tym co napisane jest w gazetach. Dobry oficer wywiadu musi mieć prosty kręgosłup, chłonny umysł, gorące serce i twardą dupę. To cztery najważniejsze cechy szpiega.

— I każdy zapowiada czyszczenie po poprzednikach, przywracanie normalności.
— Już od 26 lat to wszystko obserwuję i w tym czasie żadnego trupa po poprzednikach w szafach żadnej ze służb nie znaleziono. Zawsze jest pytanie co zrobi nowy szef, ale to wszystko zależy od konkretnego człowieka. Proszę pamiętać, że aby zostać oficerem służb specjalnych, trzeba przejść wielomiesięczne szkolenia, wszechstronne badania i być sprawdzonym pod różnymi względami. Ale szefem służb można zostać, nie spełniając tych wszystkich wymogów. Tak to wygląda. Kwestia zależy od tego jaki to człowiek: czy zuchwały, czy kompetentny, czy mądry. Sam miałem do czynienia raz z lepszym, raz z gorszym szefem. Ale zawsze najważniejsze jest i było to, żeby za bardzo się nie mieszał do pracy profesjonalistów.

— Jak pan sądzi, co pani premier miała na myśli, mówiąc, że Polska „wydaje się być bezpieczna”? Jest bezpieczna czy nie jest?
— Doskonale rozumiem tę wypowiedź. Premier nie jest od tego, żeby straszyć ludzi i żeby ludzie w metrze, w pociągach czy w kolejkach bali się terrorystów. To wypowiedź polityczna i ja nie wyobrażam sobie innej. Ale ja byłem oficerem operacyjnym, a nie politykiem, więc i moja ocena może być inna.

— Czyli nie wyklucza pan, że terroryści mogą uderzyć w Polskę.
— Oczywiście, że nie.

— Warszawa?
— Jeśli terroryści wybraliby Polskę, a pewnie jesteśmy na ich liście, to będą chcieli wybrać takie miejsce, w którym atak zszokuje, porazi, spowoduje zamęt i chaos. Warszawa wydaje się być takim miejscem.

— Gdyby ktoś myślał o wyjeździe z kraju do miejsca, w którym będzie bezpieczny, to jaki kierunek by mu pan polecił? Madagaskar?
— W dzisiejszym świecie nie ma miejsc absolutnie bezpiecznych.

— Wierzy pan, że polskie służby są w stanie rzeczywiście zapobiec atakom terrorystów?
— Czy służby francuskie, brytyjskie, rosyjskie mogły wychwycić takie zagrożenie? Mogły? A mimo tego obywatele tych krajów padli ofiarami zamachów. I terroryści, i oficerowie służb to są tylko ludzie. A każdy atak terrorystyczny jest efektem jakiegoś błędu. To tak jak z ludźmi umierającymi w szpitalach, gdzie teoretycznie powinni być bezpieczni, bo są pod ciągłą kontrolą lekarzy. Pytanie o to, czy służby są dobre, czy złe mogą sobie stawiać politycy. Ciągle przy nich kręcą. Uważam, że podstawą oceny służb powinna być odpowiedź na pytanie ilu zamachom udało się zapobiec.

— Przecież tego nie wiemy.
— Nie wiemy. Ale tylko w ten sposób możemy określić skalę sprawności służb.

— Jak pan sądzi, czy przy obecnym rozdaniu politycznym służby polskie i te zza naszej wschodniej granicy są w stanie współpracować?
— Interes państwa jest taki, że jakby trzeba było współpracować z rogatym diabłem z piekła, to powinniśmy współpracować. Dla dobra kraju. Sam wiem, że my, oficerowie wywiadu, nie żyjemy tym co napisane jest w gazetach. Dobry oficer wywiadu musi mieć prosty kręgosłup, chłonny umysł, gorące serce i twardą dupę. To cztery najważniejsze cechy szpiega.

— Czy dopuszcza pan myśl, że Rosjanie celowo wystawili do zestrzelenia Su-24 nad Turcją?
— Jako zawodowy oficer wywiadu zawsze muszę zadać pytanie: kto jest sprawcą i po co to zrobił? Wątpię, aby Rosjanie zrobili to celowo, ale z pewnością był taki wariant. Turcy ich ostrzegali, ale Rosjanie i tak cały czas tam latają. Rosjanie to nie głupcy, liczyli się z tym, że może do tego dojść. Nic tu nie dzieje się spontanicznie. Są sztaby, które symulują takie sytuacje.

— Boi się pan tego co dzieje się teraz w Europie i na świecie?
— Patrząc na tę sytuację z punktu widzenia oficera wywiadu: tak, jestem mocno zaniepokojony tym, w którą stronę zmierza świat. Mam nadzieję, że kiedy będzie trzeba to obywatele wywrą odpowiednią presję. Mogę porównać swoje odczucia, które miałem dziesięć, piętnaście lat temu, kiedy byłem w służbie. Wtedy nie miałem poczucia niepokoju. Teraz mam. Boję się słabości Unii Europejskiej. Boję się siły Rosji. I miejsca Polski w tym wszystkim.

— Smutno się zrobiło... Kiedy napisze pan kolejną część swojej powieści?
— Piszę. Ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku. Będzie to zamknięcie trylogii. Ale mam już pomysł na nowy cykl powieści.

Vincent Viktor Severski
(właściwie Włodzimierz Sokołowski) ma 58 lat. Jest pisarzem, był oficerem polskiego wywiadu. Służył w nim 26 lat, z czego prawie połowę poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach, a po 1990 roku w USA.
Pracę w wywiadzie zaczął w 1982 roku w wydziale do spraw "dywersji". Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności. W czerwcu 1989 roku był zaangażowany w organizację wyborów. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony. Zwerbowany ponownie na na początku lat 90. Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Odszedł ze służby w 2007 roku na własną prośbę w stopniu pułkownika. Autor trzech świetnie sprzedających się powieści szpiegowskich.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także