Niedziela, 29 marca 2020. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Bezpieczna przyszłość jest w cenie

2015-11-27 13:02:31 (ost. akt: 2015-11-27 13:04:30)
Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa i ambasadorka naszej akcji: 
Dobre zdrowie to lepsze samopoczucie i więcej chęci do życia!

Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa i ambasadorka naszej akcji: Dobre zdrowie to lepsze samopoczucie i więcej chęci do życia!

Autor zdjęcia: Archiwum UM

Zakończyła się druga edycja naszej akcji "Bezpieczna Przyszłość". Przez dwa miesiące publikowaliśmy artykuły na temat profilaktyki i tego, jak unikać chorób, w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia i gdzie szukać pomocy, gdy pojawi się choroba.

Druga edycja akcji „Bezpieczna Przyszłość” rozpoczęła się 3 października. To data szczególna, ponieważ wtedy odbył się I Warmińsko-Mazurski Dzień Profilaktyki, który odbył się w hotelu Omega w Olsztynie. Prelegentami byli wybitni specjaliści z zakresu różnych chorób. Panele dyskusyjne dotyczyły m.in. diety, choroby pleców i jej przyczyn, onkologii, diabetologii i układu krążenia. Do dyspozycji uczestników byli m.in. fizjoterapeuci, dietetycy i ratownicy medyczni. Specjaliści udzielali porad i dzieli się także swoimi sposobami na dobre samopoczucie i zdrowie. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz przyznał, że jego ulubionym sposobem jest lodowata kąpiel, czyli morsowanie, które dobrze wpływa na całe ciało i powoduje stan wręcz euforyczny.
Ponadto wszyscy eksperci zgodnie potwierdzili, że nasze zdrowie w większości przypadków jest zwierciadłem naszego stylu życia.

Jednym z celów drugiej edycji akcji, podobnie jak pierwszej, było zainteresowanie zarówno kobiety, jak również mężczyzn z naszego regionu, niezależnie od wieku.
W cyklu artykułów drugiej edycji akcji „Bezpieczna Przyszłość” poruszone zostały zagadnienia z zakresu: kardiologii, neurologii, nefrologii, diabetologii i zdrowego stylu życia. Akcja miała ponadto charakter multimedialny.

Lekarze specjaliści mówili o przyczynach chorób i podkreśli, że stylem życia powinna powinna stać się także profilaktyka. A przede wszystkim być stosowana regularnie i to już od najmłodszych lat życia człowieka. Jak przekonywali, skuteczna jest bowiem dopiero wtedy, kiedy zdamy sobie sprawę, że dzięki jej stosowaniu możemy zapobiec wielu chorobom.

Rozmawialiśmy także z Marianną Kunikowską, szefową Olsztyńskiego Stowarzyszenia Amazonki, która opowiedziała m.in. o potrzebie odwiedzin kobiet po amputacji piersi i z czym muszą się zmierzyć kobiety, które zachorowały na nowotwór piersi. Doktor Joanna Białkowska, autorka „Poradnika zdrowego żywienia”, przypomniała m.in. zasadę 6U (urozmaicenie posiłków, umiarkowanie w jedzeniu, uregulowanie pory, w której je spożywamy, umiejętne przygotowanie posiłków, uprawianie sportu, unikanie stresu, używek i nadużywania leków).

O tym, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie oraz o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadciśnienie, mówił dr Norbert Kwella z Kliniki Nefrologii UWM i Oddziału Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych WSS w Olsztynie. Nie zabrakło także porad, jak powinna wyglądać profilaktyka w przypadku ryzyka przy tzw. nowotworach dziedzicznych. Z Mateuszem Malikiem, lekarzem Oddziału Chemioterapii Polikliniki MSW w Olsztynie, rozmawialiśmy o sposobach, by ograniczyć liczbę przyszłych nowotworów u dzisiejszych kilku- i kilkunastolatków.

Partnerem drugiej edycji „Bezpiecznej Przyszłości” był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa i ambasadorka naszej akcji, przyznaje, że tematyka drugiej edycji była bardzo trafna. — Przekazywanie społeczeństwu informacji na temat profilaktyki zdrowotnej zasługuje za poparcie i powielanie tych działań — przyznaje Wioletta Śląska-Zyśk. I dodaje: — W obecnych czasach ogromna część społeczeństwa cierpi na choroby onkologiczne, nefrologiczne, kardiologiczne czy diabetologiczne. Ciągły pośpiech, stres, nieodpowiednia dieta, brak czasu na wypoczynek, z którym wiąże się przemęczenie, oraz zbyt niska aktywność fizyczna to bolączki dzisiejszego społeczeństwa. Dlatego takie akcje są bardzo potrzebne.

Wicemarszałek podkreśla także, że profilaktyka zdrowotna stanowi podstawę kształtowania nawyków prawidłowego stylu życia, co ma bezpośredni wpływa na nasze zdrowie. — Bardzo się cieszę, że akcją udało się zainteresować zarówno kobiety, jak też mężczyzn z naszego regionu, niezależnie od wieku — stwierdza ambasadorka Bezpiecznej Przyszłości. — Dzięki takim przedsięwzięciom możliwe jest bezpośrednie przekazywanie informacji społeczeństwu na temat profilaktyki zdrowotnej. Kształtuje ona podstawę dla bazy nawyków prawidłowego stylu życia. Z kolei te nawyki mają bezpośredni wpływ na zdrowie całej populacji w przyszłości. To bardzo ważne i potrzebne. Zdrowe odżywianie, sport i zdrowy styl życia to podstawa. Dobre zdrowie to lepsze samopoczucie i więcej chęci do życia!

Mateusz PrzyborowskiPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JOJO #1867769 | 164.126.*.* 27 lis 2015 17:19

    Bardzo uprzejmie dziękuję,za zamieszczenie zdjęcia Pani Ambasador..........Wdzięczność moja nie ma granic.Pozdrawiam.Muszę lecieć,papatki.....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz