Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Skoro dopalacze są w sklepie, to są legalne?

2015-10-18 08:10:00 (ost. akt: 2015-10-17 20:02:15)
Kiedy Marcin Milkowski słyszy, że dopalacze są lepsze niż alkohol, to pyta, czy lepszy rak trzustki czy rak wątroby.

Kiedy Marcin Milkowski słyszy, że dopalacze są lepsze niż alkohol, to pyta, czy lepszy rak trzustki czy rak wątroby.

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Co prawda tłumów nie ma, ale dla tych, którzy już się tu zgłosili po pomoc, poradnia to strzał w dziesiątkę. Są też pierwsze efekty pracy działających przy sanepidzie psychologów od dopalaczy. Wizyty są anonimowe i bezpłatne.

Najczęściej przychodzą tu rodzice, głównie matki. To one dopytują, jak rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze, mówią o swoich obserwacjach, pytają, co dalej z tym robić. Czasami przyprowadzają ze sobą młodych, ale na pierwszą wizytę zwykle przychodzą same. Zdarza się również, że po informację przychodzą sami zainteresowani, czyli ci, którzy przynajmniej raz dopalacza już zażyli. Bywa także, że z poradni działającej od września przy sanepidzie korzystają pedagodzy szkolni, wychowawcy, nauczyciele. Chcą wiedzieć, jak wygląda rzeczywistość, bo w różnych źródłach informacje na ten temat są sprzeczne.

— Matki najczęściej mają już podejrzenia, że ich dziecko jest uzależnione od dopalaczy, a do nas przychodzą w zasadzie tylko po potwierdzenie — mówi Marcin Milkowski, jeden z psychologów pracujących w poradni, specjalista terapii uzależnień i psychoprofilaktyk uzależnień. Nie ma w niej terapii, to raczej punkt konsultacyjny i edukacyjny. Nikt tu nie pyta o nazwiska. Psychologowie próbują rozeznać się w konkretnej sytuacji, żeby jak najlepiej pokierować zainteresowanych. A mitów na temat dopalaczy, jak mówi Marcin Milkowski, jest mnóstwo. — I to jest moim zdaniem największy problem — podkreśla psycholog. — W niekonfrontacyjny sposób mówimy więc jak jest naprawdę.

Jakie to mity? Choćby przekonanie, że skoro można dopalacze oficjalnie kupić w sklepie, to nie mogą być szkodliwe. To najczęściej przywoływany przez młodych ludzi argument. — Odpowiadam wtedy, że to wcale nie jest legalne. Słyszę czasami też, że skoro niektóre dopalacze to susz roślinny, to nic się nie może stać. A to też nieprawda. Nie wszystkie rośliny rosnące na świecie są przeznaczone dla człowieka — tłumaczy psycholog.

Argumenty „za” korzystający z dopalaczy wyciągają jak z rękawa. Na przykład, że wiele krajów dopuszcza używanie dopalaczy. To również nieprawda. A już na kolana powala argument, że lepiej przecież brać dopalacze, niż pić alkohol. — Odpowiadam pytaniem: to znaczy, że lepiej jest umrzeć na raka trzustki niż wątroby? — opowiada Milkowski.
Zarówno rodzice, jak i młodzi ludzie, są zwykle w poradni szczerzy. Opowiadają o konkretnych sytuacjach, z jakimi mieli do czynienia. Ale na jedno pytanie żaden psycholog nie usłyszał jeszcze odpowiedzi: skąd bierzesz dopalacze? Tego uzależnieni nie chcą zdradzić za żadne skarby.

Efekty działania poradni już są. Kilka przypadków konkretnie zdiagnozowano, a rodzice dowiedzieli się, co robić dalej. Wszystko bezpłatnie i anonimowo. Pracownicy poradni zapewniają, że nie powiadamiają policji o tym, czego dowiedzieli się od swoich rozmówców.

Małgorzata Kundzicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mleko #1838035 | 176.221.*.* 18 paź 2015 16:08

  Powtarzam po raz 'enty' : dołóż parę złotych, kup sztuka zioła.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A piwo Kormoran .. #1838014 | 188.146.*.* 18 paź 2015 15:34

  najlepsze w Polsce .. warto sobie wypić w miarę tego piwa i działa lepiej od tych dopalaczy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 123 #1837974 | 5.172.*.* 18 paź 2015 13:44

  PO jest w sejmie, ale czy z punktu widzenia polskiej racji stanu ta partia jest legalna ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. plastikowy pan jezus #1837973 | 94.254.*.* 18 paź 2015 13:44

   Dopki powinny byc jak najbardziej legalne pod warunkiem ze sklad bedzie ulepszony tak aby po przyjeciu takie patologiczne scierwo odrazu zdychalo

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #1837961 | 89.228.*.* 18 paź 2015 13:18

   Nie dziwię się, że nie mówią nic policji, bo to niema sensu. Policja doskonale wie, kto handluje i nic z tym nie robi, bo nie ma w tym interesu. Po co uganiać się za drobnymi dilerami, skoro na ich miejsce przyjdą następni? Po co bawić się w papierkową robotę, komu chce się użerać z pozwoleniami na podsłuchy czy takie tam? Policja dzisiaj bazuje tylko na pewnych strzałach, na donosach. Dostają info, idą i zamykają. Ale żeby samemu coś gdzieś wytropić, to zapomnijcie. Nie ma ludzi, nie ma sprzętu, a przede wszystkim nie ma woli. Dlatego Olsztyn jest zalany narkotykami i nikt z tym nic nie robi od lat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)