środa, 1 kwietnia 2020. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Prewencja zapobiega udarowi

2015-10-16 10:03:49 (ost. akt: 2015-10-16 10:15:32)

Autor zdjęcia: photl.com

Lekarze nie mają wątpliwości: profilaktyka powinna być stosowana regularnie od najmłodszych lat życia człowieka i powinna stać się stylem życia. Powód jest prosty: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Według naukowców, największy wpływ (aż 53 proc.) na zdrowie człowieka ma styl życia. A dokładnie: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem czy stosowanie używek.
Lekarze podkreślają także, że stylem życia powinna powinna stać się także profilaktyka. I być stosowana regularnie i to już od najmłodszych lat życia człowieka. Skuteczna jest bowiem dopiero wtedy, kiedy zdamy sobie sprawę, że dzięki jej stosowaniu możemy zapobiec wielu chorobom.
O zdrowie naszych najbliższych można dbać we wczesnym dzieciństwie, a nawet wcześniej.

Elżbieta Łobodzińska-Młynarczyk, specjalista neurologii dziecięcej i pediatra w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, tłumaczy, że układ nerwowy dziecka rozwija się już w okresie płodowym. — Pierwszą i najważniejszą zasadą w ciąży jest wyeliminowanie wszelkiego rodzaju używek, czyli przede wszystkim alkoholu i papierosów — tłumaczy lekarz. I dodaje: — W przypadku kawy można pozwolić sobie na jedną filiżankę dziennie.

O tym, że picie alkoholu przez kobietę w czasie ciąży nie jest wskazane, nie trzeba nikogo przekonywać. Odnotować należy jednak, że regularne zażywanie nawet niewielkich ilości napojów procentowych może spowodować rozwój alkoholowego zespołu płodowego. To z kolei prowadzi do wolniejszego rozwoju dziecka i niższego poziomu inteligencji.

Oprócz unikania używek kobiety, zanim jeszcze zdecydują się zajść w ciążę, powinny przyjmować także kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym. Dbanie o siebie w ciąży to nie wszystko. Kontrola rozwoju dziecka po porodzie również jest istotna.

— Pierwsze miesiące to czas niesamowicie dynamiczny, bo dziecko zaskakuje rodziców nowymi umiejętnościami — tłumaczy Elżbieta Łobodzińska-Młynarczyk. I wyjaśnia: — Oprócz stanu, w jakim nasza pociecha się urodziła, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zasadnicze zmiany, które kończą się nabyciem umiejętności samodzielnego chodzenia.

Choroby neurologiczne to wszystkie schorzenia związane z nieprawidłowym organicznym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego i obwodowego układu nerwowego. Należy podkreślić, że układ nerwowy pełni w naszym organizmie nadrzędną rolę w stosunku do innych układów. Łączy pracę wszystkich układów w funkcjonalną całość. Koordynuje pracę wszystkich narządów.

Do chorób neurologicznych należą m.in.: padaczka, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona, Alzheimera, Huntingtona, Creutzfeldta-Jakoba, migrena, udar mózgu i zapalenie opon mózgowych. Większość tych chorób, jeśli nie wszystkie, jest nam znanych. I każda z nich wzbudza lęk. Obawy mogą zniknąć bardzo szybko, a w tym pomoże prewencja.

Istnieją także główne założenia profilaktyki neurologicznej, m.in. leczenie nadciśnienia tętniczego, zmniejszenie nadwagi, profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych z migotaniem przedsionków, z zaburzeniami układu krzepnięcia (trombofilia), a także zmiana stylu życia: regularny wysiłek fizyczny, zaniechanie palenia tytoniu, unikanie nadmiernego spożycia alkoholu. Ryzyko nawrotu choroby po pierwszorazowym zachorowaniu udarowym jest oceniane na ok. 10-12 proc. w pierwszym roku (przy czym jest największe w ciągu pierwszych tygodni po ostrym epizodzie) i 5-8 proc. w każdym następnym roku.

— Wczesne wykrycie choroby to większe prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia. Dlatego profilaktyka jest bardzo ważna — przekonuje Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek i ambasadorka akcji Bezpieczna Przyszłość.
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego od wielu lat udziela dotacji z zakresu edukacji i promocji zdrowia publicznego, czyli organizacjom pozarządowym, które w swoich działaniach i programach realizują szeroko rozumianą profilaktykę neurologiczną.

Programy te skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
— Także w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 przewidziano środki finansowe na działania, związane m.in. z wadami rozwojowymi dzieci i młodzieży, w tym z przyczyn neurologicznych. W przypadku schorzeń neurologicznych badanie jest bardzo długie i bardzo kosztowne — mówi wicemarszałek. I dodaje: — Z tego powodu znaczna liczba środków z nowej perspektywy finansowej jest przeznaczona na wykrywanie u dzieci i niemowląt wad rozwojowych i rehabilitację. Wczesna rehabilitacja u dzieci szczególnie rozpoczęta od 6 miesiąca życia, to szansa na całkowite wyzdrowienie.

Mateusz Przyborowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB