Wtorek, 7 kwietnia 2020. Imieniny Donata, Herminy, Rufina

Przez profilaktykę do zdrowia

2015-10-09 13:19:07 (ost. akt: 2015-10-09 13:23:26)
 Ryszard Wasiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie podkreśla, że profilaktyka jest skutecznym lekiem

Ryszard Wasiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie podkreśla, że profilaktyka jest skutecznym lekiem

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Miała zyskać charakter cykliczny i tak też się stało. Tym razem nie zabraknie porad z obszaru kardiologii, nefrologii, diabetologii czy zdrowego stylu życia. Rozpoczynamy drugą edycję naszej akcji pod hasłem „Bezpieczna Przyszłość”.

W Światowy Dzień Zdrowia, czyli 7 kwietnia tego roku, ruszyliśmy z akcją „Bezpieczna przyszłość”. Jej celem była promocja działań informacyjno-edukacyjnych na temat profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych na Warmii i Mazurach. W trakcie akcji zachęcaliśmy do stosowania profilaktyki antynowotworowej i mówiliśmy o konieczności regularnych badań i właściwej diecie. Przypominaliśmy także, że rak nie jest wyrokiem i można go pokonać.
W cyklu artykułów, które ukazywały się w „Gazecie Olsztyńskiej”, lekarze starali się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można zapobiegać rozwojowi pewnych chorób i jak prawidłowo prowadzić badanie własnego ciała. Nie zabrakło także porad ubezpieczycieli i zachęty do aktywności fizycznej.

— Akcją chcieliśmy zainteresować zarówno kobiety, jak również mężczyzn z naszego regionu, niezależnie od wieku — podkreśla doktor Anna Słowińska z Oddziału Klinicznego Chemioterapii polikliniki MSW w Olsztynie i pomysłodawczyni akcji. I podkreśla: — Należy pamiętać, że duża liczba mieszkańców Warmii i Mazur jest znacznie młodsza biologicznie, niż wskazuje na to wiek metrykalny, i każdy moment życia, nawet ten bardzo dojrzały, jest odpowiedni na to, aby o siebie zadbać.

Nasza akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród odbiorców. — Otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii, które utwierdziły nas w przekonaniu, że nasza inicjatywa powinna zyskać charakter cykliczny — mówi Monika Pawłowska, koordynatorka akcji. I dodaje: — Postanowiliśmy więc kontynuować naszą inicjatywę, organizując drugą jej edycję, i dodatkowo rozszerzając zakres naszego zainteresowania.

W cyklu artykułów drugiej edycji, która potrwa do końca listopada, poruszone zostaną więc zagadnienia z zakresu: kardiologii, nefrologii, diabetologii i zdrowego stylu życia. „Bezpieczna Przyszłość” będzie miała ponadto charakter multimedialny. To oznacza, że artykuły i wywiady ze specjalistami będą ukazywały się w „Gazecie Olsztyńskiej”, „Naszym Olsztyniaku”, na portalach gazetaolsztynska.pl i wm.pl, a także w telewizji internetowej Olsztyńska TV.
Partnerem drugiej edycji „Bezpiecznej Przyszłości” jest samorząd województwa. — Akcja, która jest prowadzona przez „Gazetę Olsztyńską”, zasługuje na ogromne uznanie i poparcie — stwierdza Ryszard Wasiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. I podkreśla, że profilaktyka jest ponadto skutecznym lekiem. — Dzięki takim przedsięwzięciom możliwe jest bezpośrednie przekazywanie informacji społeczeństwu na temat profilaktyki zdrowotnej. Kształtuje ona podstawę bazy nawyków prawidłowego stylu życia. Z kolei te nawyki mają bezpośredni wpływ na zdrowie całej populacji w przyszłości.

Departament Zdrowia każdego roku przeznacza organizacjom pozarządowym środki na realizację zadań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia oraz zleca zadania podległym ośrodkom leczniczym. W ubiegłym roku na ten cel zostały przeznaczone 164 tys. zł, w tym roku — 155 tys. zł. Co roku w tych projektach bierze udział kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu. — Akcje profilaktyczne dotyczą głównie nowotworów, chorób układu krążenia, zdrowia psychicznego, ale również zdrowego stylu życia — wylicza Ryszard Wasiński.

To nie jedyne wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć organizacje pozarządowe. Dyrektor Departamentu Zdrowia zaznacza, że w perspektywie finansowania unijnego 2007-2013 środków na tego typu inicjatywy było niewiele. — Unia Europejska to dostrzegła i w perspektywie RPO na lata 2014-2020 są już przeznaczone dosyć pokaźne środki. Nasze województwo na realizację programów zdrowotnych otrzyma ponad 40 mln zł — wyjaśnia Ryszard Wasiński. — To będzie wieloletnie działanie systemowe — dodaje.
O tym, że profilaktyka jest drogą do dobrego zdrowia, mieszkańcy naszego regionu mogli przekonać się także podczas I Warmińsko-Mazurskiego Dnia Profilaktyki, który w ubiegłą sobotę odbył się w Olsztynie. W programie znalazły się prelekcje lekarzy i ekspertów, a uczestnikom udostępnione zostały bezpłatne punkty konsultacyjno–poradnicze.

Mateusz Przyborowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB