Czwartek, 9 kwietnia 2020. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Razem przeciwko nowotworom

2015-09-30 09:26:11 (ost. akt: 2015-09-30 09:29:31)

Autor zdjęcia: Archiwum

Stowarzyszenia ,,Amazonki'' i ,,Gladiatorzy" tworzą ludzie, którym udało się pokonać raka.

Krystyna Banas od wielu lat poddawała się badaniom profilaktycznym dwa razy do roku. 12 lat temu wykryto u niej mikrozwapnienia. — Po szczegółowych badaniach znalazłam się w szpitalu, a choroba okazała się być przypadkiem szczególnie złośliwego nowotworu — wspomina pani Krystyna.— Zaproponowano mi radykalne cięcie, straciłam jedną pierś — dodaje.

Gdy była już po amputacji, odnalazły ją „Amazonki”. — Zazwyczaj jestem optymistką, ale ta sytuacja spowodowała, że poczułam się zagubiona — wyjaśnia Krystyna Banas. — Dziewczyny ze swoim optymistycznym nastawieniem do życia okazały się być dla mnie dużym wsparciem — przekonuje.

Róża Śmiech w 2006 roku poddała się badaniom kontrolnym. Tym razem lekarz nie miał dla niej dobrych wiadomości. — Okazało się, że zmiany nowotworowe są już w obu piersiach. Podeszłam jednak do tego spokojnie, bo chciałam żyć — opowiada pani Róża. — Zaczęłam działać w stowarzyszeniu. Przed wykryciem choroby poddawałam się regularnym badaniom, dlatego żyję. Nowotwór został zdiagnozowany w porę.

Róża Śmiech zapewnia, że Amazonki nie mówią ciągle o chorobach. — Mamy spotkania, wycieczki — mówi.

Kobiety łatwiej namówić na regularne badania niż panów. Ci obawiają się samego badania, ale też tego, czego mogą się dowiedzieć. — Rak prostaty atakuje coraz młodszych mężczyzn — ostrzega Władysław Karkulowski, wiceprezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. — Stowarzyszenie pomaga tym, którzy chorują, ale zachęca też do przełamania strachu i wstydu, czyli do regularnego kontrolowania swojego stanu zdrowia. Serdecznie zapraszamy na nasze forum internetowe — dodaje.

Z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Amazonki” i panami ze Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” będzie można spotkać się podczas I Warmińsko- Mazurskiego Dnia Profilaktyki, który rozpocznie się 3 października po godz. 9 w hotelu Omega.

Uwaga, liczba miejsc na wykładach jest ograniczona! Zapisać można się telefonicznie (tel. 89 539 74 02) lub korzystając z formularza dostępnego na stronie: gazetaolsztynska.pl/bezpieczna-przyszlosc.
kg

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB