Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Połowa chorych nie ma pojęcia, że jest chora

2015-09-29 09:34:18 (ost. akt: 2015-09-29 09:41:56)

Lekarz medycyny Marek Zabłocki uważa, że można mówić o epidemii cukrzycy wśród Polaków. Głównym powodem występowania choroby są złe nawyki.

Objawy cukrzycy początkowo nie są wcale oczywiste. Specjalista od cukrzycy, lekarz medycyny Marek Zabłocki przypomina, że nawet 50 procent chorych żyje, nie mając pojęcia o chorobie. — Często takie rozpoznanie ma miejsce dopiero wtedym gdy chory ma zawał — przestrzega diabetolog.

Marek Zabłocki jest zdania, że często dowiadujemy się za późno o chorobie, która może być śmiertelna, bo za mało dbamy o siebie, o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. — Jeśli w rodzinie mamy osoby chore na cukrzycę albo gdy borykamy się z nadciśnieniem, powinniśmy co jakiś czas kontrolować poziom cukru — doradza Marek Zabłocki.

Osoby szczupłe, o prawidłowym ciśnieniu krwi i dobrym metabolizmie mają niewielkie szanse na to, żeby zachorować na cukrzycę typu II, czyli insulinoniezależną, na którą cierpi 80-90 procent wszystkich chorych.

W tego typu schorzeniach ogromne znaczenie mają nasze nawyki żywieniowe. Jeśli spożywamy za dużo kalorii, a co za tym idzie, wzrasta nam liczba kilogramów, jesteśmy coraz bardziej narażeni na zachorowanie. — Nie chodzi nawet o sama masę ciała, chociaż ta jest bardzo ważna, ile o obwód talii. Ta powinna wynosić poniżej 80 cm u kobiet i mniej niż 94 cm u mężczyzn — wyjaśnia nasz specjalista.

Podczas I Warmińsko-Mazurskiego Dnia Profilaktyki, który odbędzie się 3 października w hotelu Omega, będzie można posłuchać o profilaktyce cukrzycy. Marek Zabłocki wygłosi prelekcję pt. „Cukrzyca — cichy zabójca”. Początek o godz. 9.15.

Uwaga, liczba miejsc na wykładach jest ograniczona! Zapisać można się telefonicznie (tel. 89 539 74 02) lub korzystając z formularza dostępnego na stronie: gazetaolsztynska.pl/bezpieczna-przyszlosc.
kg

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB