Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Policjanci dali się ukłuć. Ty też możesz dołączyć do naszego klubu!

2015-07-28 07:00:00 (ost. akt: 2015-07-27 23:09:51)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Poczekalnia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa dosłownie pękała w szwach. Wszystko to za sprawą funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którzy dali dobry przykład i dali się ukłuć w tym samym czasie. A już w środę krew odda także kierowca rajdowy Zbigniew Staniszewski.

Niektórzy dyskretnie, z zaciekawieniem spoglądali na sporą grupę funkcjonariuszy w poczekalni, inni wprost pytali, dlaczego mundurowi przyszyli tutaj tak licznie — w poniedziałek rano prawie 30 policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oddało krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Niektórzy z krwiodawców byli tak bardzo zaskoczeni obecnością funkcjonariuszy, że w pierwszym momencie próbowali wyjść, myśląc, że źle trafili. I nic dziwnego - z całą pewnością można powiedzieć, że tego dnia RCKiK zostało opanowane przez policjantów i ich pozytywną energię oraz chęć pomocy.

— W pierwszym momencie pomyślałam, że być może oddają krew dla jakiegoś kolegi, bo często mundurowi organizują takie akcje. Później jednak dowiedziałam się, że robią to w ramach Gazetowego Klubu Dawców Krwi i muszę przyznać, że to nie tylko pięknie wygląda, ale także jest po prostu potrzebną i dobrą inicjatywą — stwierdziła Teresa Wietrak, która oddawała krew w tym samym czasie, co policjanci.

— Ciekawe towarzystwo do oddawania krwi — śmiała się. — Najważniejsze, że tyle ludzi zaczyna dostrzegać potrzebę honorowego krwiodawstwa. Krwi nie da się wyprodukować, tutaj trzeba ją po prostu oddać, żeby komuś pomóc. A że można to zrobić w fajnym, mundurowym klimacie... super! — dodała.

Jednym z najbardziej zdziwionych krwiodawców był Maciej z Olsztyna, który honorowo oddaje krew już od 5 lat.

— Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, że wszedłem do centrum krwiodawstwa i wszędzie byli mundurowi. Pomyślałem, że coś się stało i raczej nie oddam z tego powodu dziś krwi, więc zacząłem wychodzić. A jeden z panów ze śmiechem zawołał, że można wejść — tłumaczy. — I o ile nie mam zbyt dobrych skojarzeń z policją, to dzisiejszą akcję odebrałem bardzo pozytywnie. Fajnie, że wszyscy skrzyknęli się na raz i robią coś tak pozytywnego — dodał.

Sami policjanci podkreślają, że choć oddawanie krwi w ramach Gazetowego Klubu Dawców Krwi to dobra inicjatywa, to należy pamiętać przede wszystkim o regularności.

— Krew jest potrzebna zawsze. Takie akcje zwracają uwagę na problem braku krwi, szczególnie w wakacje, ale ludzie powinni mieć świadomość, że warto dać się ukłuć, niezależnie od różnych wydarzeń — podkreślił tuż przed oddaniem krwi aspirant sztabowy Krzysztof Stodulski. Na swoim koncie ma już oddanych ok. 35 litrów tego bezcennego leku. — Policjanci, podobnie jak ratownicy medyczni są pierwsi na miejscu wypadków i widzimy tragiczne ich konsekwencje. Jeden wypadek szczególnie mocno zapadł mi w pamięć. To był samochód, który uderzył w drzewo tak mocno, że straż musiała wycinać elementy karoserii, żeby wydobyć ze środka mężczyznę i dziecko... Przecież w takich sytuacjach bez zapasów krwi nic się już nie zrobi — dodał.

Ukłuć dał się także aspirant sztabowy Piotr Krztoń, który podkreślił, że jeśli ktoś może być dawcą, to wręcz powinien oddawać krew. — Jeżeli nic nas nie dyskwalifikuje, to wręcz jest naszym obowiązkiem moralnym, żeby dać się ukłuć — stwierdził. — I choć dla wielu brzmi to jak banały, to naprawdę nie zajmuje wiele czasu i nic nie boli. Warto pomyśleć o innych — dodał.

— Oddawanie krwi jest jak lokata. Dopóki jesteśmy młodzi i zdrowi, to powinniśmy oddawać krew, bo jej nigdy nie jest za dużo. Powinniśmy także uczyć młodzież i pokazywać dzieciom, zabierać je ze sobą do centrum krwiodawstwa, jak ważne jest oddawanie krwi. Potem, w razie wypadku lub po prostu na starość to działa na zasadzie łańcuszka ludzi dobrej woli - skoro my kiedyś dbaliśmy o zapasy krwi dla innych, teraz oni dbają o nie dla nas — tłumaczy Grażyna Kula, dyrektor RCKiK w Olsztynie. — To po prostu myślenie o własnej przyszłości. Jeśli my nie pomyślimy o tym dziś i nie damy czegoś od siebie, to ktoś w przyszłości tak samo nie pomyśli, żeby dać się ukłuć — dodaje.

I choć akcja funkcjonariuszy KWP w Olsztynie w RCKiK zakończyła się pełnym sukcesem, to Gazetowy Klub Dawców Krwi nie zwalnia tempa! Już w środę, o godz. 9.00 do centrum zawita Zbigniew Staniszewski, kierowca rajdowy oraz ambasador klubu.

— Zapraszam wszystkich do wspólnego ukłucia! Warto dać coś od siebie, bo to naprawdę szlachetne działanie — zachęca.

A jeśli ty także chcesz zostać naszym klubowiczem, wystarczy zgłosić się do centrum krwiodawstwa w Olsztynie, dać się ukłuć i zgodzić się na zdjęcie, które opublikujemy w „Gazecie Olsztyńskiej”. Wszystkich chętnych zapraszamy do RCKiK w Olsztynie, ul. Malborska 2, tel. 89 526 01 56. Pamiętajcie, że wasza krew ratuje życie!

Ewelina Zdancewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Podatnik #1784658 | 188.33.*.* 28 lip 2015 18:10

  Oddawałbym krew i pomagał służbie zdrowia gdybym nie musiał czekać 1,5 roku na specjalistę a czekoladę niech sobie ... zjedzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gienek #1784599 | 88.156.*.* 28 lip 2015 16:29

  zaraz sobie nagrody przydzielą za nierobienie niczego lub za krew. do dupy z taką policją . niedouczone marionetki komendantów. W naszym kraju policja nie działa z literą prawa. dlaczego ???? bo nie znają prawa nieuki pieprzone. oni jak w komunie wykonują polecenia przełożonych. gdyby przełożony kazał zrobić coś niezgodnego z przepisami to by to zrobili bo ich mózgi nie są przystosowane do myślenia tylko do wykonywania poleceń. no o bieganiu nie będę wspominał. Jak mnie piesek zaczą gonić ostatnio do po 200 metrach sobie odpuścił tacy wysportowani stróże lodówek. Policja w Polsce sama sobie zapracowała na taki szacunek jakim ją obywatele darzą. A będzie jeszcze gorzej, chyba że się za nich solidnie wezmą. PRECZ Z KOMUNĄ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fan Zbiszka #1784353 | 88.156.*.* 28 lip 2015 10:05

  Zbiszek kerownik by pokazał ja się spuszcza, tylko on oktany woli, takie ma centrum ale nie krwiodawstwa :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dave #1784300 | 217.99.*.* 28 lip 2015 08:43

  Pasibrzuchy. Testy sprawnościowe w policji to fikcja. A nachalna akcja propagandowa po tym jak co róż wychodzą nowe fakty w sprawie znęcania się nad zatrzymanymi jest żenująca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. labuda #1784295 | 5.172.*.* 28 lip 2015 08:26

  a to nie ci bohaterzy ktorzy najchetniej wsadzili by polowe olsztyna ? a teraz sie ich wybiela bo "dali sie ukłuć" szkoda ze nie przez kogos w tyłek ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)