Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Pszczoły w mieście

2015-06-22 10:13:23 (ost. akt: 2015-06-23 15:07:08)

Hotele dla pszczół powstają także w mieście. W Olsztynie powstało już ponad 9 hoteli dla dzikich zapylaczy. Dwa stanęły w Parku im. Janusza Kusocińskiego, także po dwa w Parku Jakubowo, Parku Jaśkowa Dolina i na Skwerze Sybiraków. Najnowszy taki obiekt stanął w Kortowie na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Dobrym przykładem jest Kortowo, gdzie powstało kilka takich miejsc (2 zainstalowane przez Green Peace, kilka przy Katedrze Pszczelnictwa, kilka w ogrodzie za szklarnią, zbudowane przez studentów biologii w ubiegłym roku). Konstrukcje nawiązują do dawnej architektury. Budową zajęli się studenci dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na UWM.

W Kortowie jest już kilka podobnych obiektów. Dlaczego potrzebne są kolejne? Bo z powodu zmieniającego się środowiska dzikim pszczołom brakuje siedlisk.

Hotele to budowle ekologiczne, bo trzeba odtworzyć naturalne siedliska owadów. Do budowy konstrukcji użyto zwykłych patyków. Następnie stelaż wypełniono gliną wymieszaną z piaskiem i poprzekładano warstwami trzciny, gałęzi i szyszek.

Więcej o pszczołach przeczytacie już we wtorek 23 czerwca w dodatku do "Gazety Olsztyńskiej" - "Ogrody przyjazne pszczołom"!Projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB