Wtorek, 17 października 2017. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Majówka śladami Mikołaja Kopernika

2013-05-01 16:45:00 (ost. akt: 2013-05-01 15:10:51)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Brakuje pomysłu na spędzenie majówki? Warto rozważyć wycieczkę warmińskimi śladami Mikołaja Kopernika. To ekscytująca podróż w przeszłość, bo okazuje się, że pamiątek po genialnym astronomie jest naprawdę wiele.

Przez warmińskie miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego astronoma prowadzi tematyczny szlak — idealny na majówkową wyprawę, zwłaszcza podczas obchodzonego obecnie Roku Mikołaja Kopernika. Trasa liczy 232 km. Tablice pojawiają się już w Olsztynku, następnie szlak wiedzie przez Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo i Frombork.

Następnie opuszcza Warmię, prowadząc przez Tolkmicko do Elbląga. Trasę wskazują brązowe drogowskazy, z charakterystycznym wizerunkiem astrolabium. Ponadto w ciekawych miejscowościach na szlaku ustawiono 40 tablic informacyjnych. Na każdej umieszczono mapkę danej okolicy, opis atrakcji samej miejscowości oraz ciekawych obiektów w jej pobliżu, schematyczny plan całej trasy, a także zdjęcia kilku opisanych miejsc.


Pamiątki po astronomie


Na szlaku miast Mikołaja Kopernika nie brakuje Olsztyna, gdzie astronom pełnił funkcję administratora dóbr wspólnych kapituły. W tym czasie rezydował na olsztyńskim zamku, obecnej siedzibie Muzeum Warmii i Mazur. Do zwiedzania udostępniono komnatę, w której wielki astronom mieszkał i pracował. Na zamkowym krużganku zachowała się też jedyna w swoim rodzaju pamiątka po Koperniku — fragmenty własnoręcznie wykonanej przez niego tablicy doświadczalnej, służącej do wyznaczania momentu równonocy. To jedyny instrument badawczy astronoma, który przetrwał do naszych czasów.

W drodze do Fromborka warto zajrzeć też do Dobrego Miasta i Ornety. W tych miastach Kopernik bywał wielokrotnie i do dziś zachowało się tam wiele pamiątek z czasów, kiedy astronom tu bywał. Szczególnymi miejscami związanymi z Kopernikiem są też Lidzbark Warmiński i Pieniężno. W Lidzbarku Kopernik mieszkał — na dworze swego wuja biskupa Łukasza Watzenrode — w latach 1495-1496, a następnie 1503-1510. Pieniężno natomiast było siedzibą drugiego z komornictw kapitulnych administrowanych przez Kopernika w latach 1516-1519 i 1519-1520.


Perła architektury gotyckiej


Każdy turysta podróżujący szklakiem Kopernika powinien zobaczyć dobromiejską kolegiatę, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku, zabytkową zabudowę Ornety oraz zabytki Pieniężna.

We Fromborku Mikołaj Kopernik spędził blisko 30 lat. Jako kanonik katedralny rezydował na Wzgórzu Katedralnym, na którym króluje wyniosła XIV-wieczna katedra. Dziś Wzgórze Katedralne we Fromborku to zabytek najwyższej klasy. Mimo, że wielokrotnie było niszczone i przebudowywane, zachowało podstawowe elementy średniowiecznego założenia architektonicznego.

Na Wzgórzu Katedralnym warto zajrzeć do wyjątkowej gotyckiej archikatedry, wybudowanej w drugiej połowie XIV wieku. Uwagę przykuwa również Szpital św. Ducha, czyli zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, wybudowany w XV wieku. Wszystkie te miejsca wielokrotnie nawiedzał Kopernik. Stanowiły jego przestrzeń życia i tworzenia.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

zobacz informacje z ostatnich 24h

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Yyyhhh, skupiam się ... !!! #1072196 | 88.156.*.* 1 maj 2013 23:21

    Mikołaj Kopernik to stary piernik :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz