5. Międzynarodowy Festiwal Barok na Mazurach

2023-08-25 12:16:51(ost. akt: 2023-08-25 12:17:34)

Autor zdjęcia: Mat. organizatora

Przed nami kolejna edycja wysokiej rangi wydarzenia kulturalnego, jakim jest 5. Międzynarodowy Festiwal Barok na Mazurach, odbywający się w Olecku i w Ełku od 2 do 17 września 2023.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury NA MAZURACH. Podczas Festiwalu słuchacze będą mogli wziąć udział w czterech koncertach muzyki dawnej oraz prelekcji dotyczącej literatury. Na inaugurację 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Barok na Mazurach zapraszamy wszystkich na dwa koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się w Ełku 2 września w Katedrze pw. św. Wojciecha o godz. 17.00, drugi natomiast w Olecku w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 19.00.

Podczas obu koncertów zgromadzona publiczność będzie mogła wysłuchać muzyki wokalno-instrumentalnej, w interpretacji międzynarodowego zespołu „La Villanesca” – specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych.
„La Villanesca” powstała pierwotnie w 2009 roku w Holandii.

Założył ją hiszpański skrzypek Enrique Gomez-Cabrero Fernández. Przez wiele lat zespół koncertował głównie w Holandii i we Włoszech, biorąc również udział w międzynarodowych festiwalach takich jak „Festivale Antiqua Manent” (Włochy), „Kasteel Concerten” czy „Fringe Festival Utrecht” (Holandia). W 2019 roku „La Villanesca” osiadła na stałe w Polsce, gdzie koncertowała m.in.: na Dolnym Śląsku, czy Mazurach. Od 2022 współpracuje z „Handel Opera Academy”, z którą wystawiła opery „Giulio Cesare” oraz „Alcina” G. F. Händla.

Zespół wystąpi w składzie: Enrique Gomez-Cabrero Fernandez (skrzypce barokowe), Helmut Riebl (skrzypce barokowe), Joanna Klisowska (sopran), Elżbieta Kaluchiewicz (wiolonczela barokowa) i Karolina Michalska (klawesyn).


Program:
1. 02.09.2023 – „ZAKOCHANA DUSZA”, Ełk, godz. 17.00, Katedra pw. św. Wojciecha ul. Tadeusza Kościuszki 16
A. Caldara – V Sonata Op. 1
G.F. Händel – Nel dolce dell’obblio
J. F. Dandrieu – III Sonata Op. 1
J. Klein – V Sonata Op. 4
G.F. Händel – Tu fedel? Tu costante?


2. 03.09.2023 – „HISZPAŃSKA MODLITWA. HISZPAŃSKA MUZYKA SAKRALNA I POPULARNA”, Olecko, godz. 19.00, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, pl. Wolności 18

A. Falconieri – Folias echas para mi señora doña Tarolilla de Carallenos
J. de Nebra – Alienta fervorosa
B. Selma y Salaverde – Canzon Quarta
J. de Nebra – Llegad, Llegad creyentes
J. de Nebra – Entre cándidos bellos accidentes


Festiwal odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku, Starosty Oleckiego oraz Burmistrza Olecka.
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5