Porządki w gminie Pozezdrze zrobione

2023-04-23 10:05:04(ost. akt: 2023-04-23 12:18:30)

Autor zdjęcia: Arch. UG w Pozezdrzu

Mieszkańcy gminy Pozezdrze licznie wzięli udział w sprzątaniu swojej „Małej Ojczyzny”, które odbyło się pod hasłem „Czysta Gmina 2023”. To jest już druga taka akcja w Gminie Pozezdrze. Pierwsza odbyła się w 2022 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W akcję zaangażowało się około 300 osób. Sprzątanie rozpoczęto już w tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi. Łącznie zebrano 2560 kg śmieci, w tym: szkło - 800 kg, plastik i metal - 160 kg, zmieszane - 1600 kg.

W sprzątaniu wzięły udział mieszkańcy sołectw: Pozezdrze, Radziszewo, Harsz, Kuty, Gębałka, Piłaki Wielkie, Przerwanki, Wyłudy, Jakunówko, Krzywińskie, Stręgielek, radni gminy Pozezdrze, druhowie OSP w Pozezdrzu, członkowie Fundacji 3D - Dla Dobra Dzieci, Stowarzyszenia Sąsiedzkie Między Brzegami, Stowarzyszenia Przystanek Stręgielek, Stowarzyszenia „Aktywni Rodzice”, Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu oraz lokalna społeczność. Najmłodszym uczestnikiem była 3-letnia Lenka z Gębałki.

W akcję zaangażowała się również Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu. Dzieci nie tylko sprzątały okolicę, ale również wraz z leśniczym Michałem Artymowiczem w pozezdrzańskim lesie zasadziły drzewka buku.
22 kwietnia w Światowym Dniu Ziemi odbył się piknik podsumowujący całą akcję. Wraz z wójtem gminy Pozezdrze Bohdanem Mohyłą i mieszkańcami gminy w pikniku uczestniczyli: Jacek Ślesiński z firmy KOMA wraz z pracownikami, Karolina Kryjak z ZUOK Spytkowo, prezes Banku Spółdzielczego w Węgorzewie Wojciech Wolski, prezes Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich Magdalena Fuk, prezes Stowarzyszenia Sąsiedzkie Między Brzegami Tomasz Głowicki.
Dzieci i dorośli mogli poszerzyć wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów oraz wziąć udział w grach i zabawach zorganizowanych przez pracowników firmy KOMA.

Na pikniku wręczono również nagrody za najbardziej efektywną segregację odpadów komunalnych. Nagrodzono trzy sołectwa. Pierwsze miejsce zajęły Kuty, drugie Piłaki Wielkie, a trzecie Radziszewo. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał kwiatek (bratek) oraz upominki.

Współorganizatorami tegorocznej akcji byli: Urząd Gminy Pozezdrze, KOMA Giżycko, Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami w Giżycku, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Pozezdrzu, GOK Pozezdrze, ZUOK Spytkowo, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Bank Spółdzielczy w Węgorzewie.

- Dziękujemy za udział w akcji, za Wasze zaangażowanie i troskę o czyste środowisko naturalne. Razem zrobimy wszystko, aby nasza gmina lśniła czystością i porządkiem. Tylko wspólna troska o jej estetykę może przynieść właściwe efekty. Dbanie o środowisko to nasza przyszłość! - podkreślają organizatorzy z UG w Pozezdrzu.
Źródło: UG w Pozezdrzu


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5