Miasta Cittaslow Warmii i Mazur o usługach społecznych

2023-03-24 11:40:00(ost. akt: 2023-03-23 21:10:50)
Ślimak to symbol miast dobrej jakości życia

Ślimak to symbol miast dobrej jakości życia

Autor zdjęcia: Cittaslow

Stowarzyszenie Polskie Miasta Cittaslow zdecydowały o powołaniu Forum Ośrodków Pomocy Społecznej. Miasta spod znaku pomarańczowego ślimaka – w tym Ryn i Węgorzewo - chcą wspólnie działać na rzecz swoich mieszkańców. Samorząd województwa otrzymał prawie 500 mln euro na programy społeczne.
Miasta zrzeszone w sieci Cittaslow dążą do zrównoważonego rozwoju, świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców. Walne zgromadzenie Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow odbyło się 22 marca w Olsztynie. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów spod znaku pomarańczowego ślimaka poznali nowe możliwości unijnego finansowania. Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko- mazurskiego wspólnie z Katarzyną Koplińską, dyrektorem ROPS przedstawiły założenia nowego programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021 - 2027 oraz możliwości wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Na realizację usług społecznych, a dokładnie na włączenie społeczne na Warmii i Mazurach mamy prawie 500 mln euro! Można za to np. zorganizować transport seniorom z domu do lekarza, na pocztę czy do urzędu, zorganizować opiekę sąsiedzką - płacąc za to sąsiadom - nad seniorem albo osobą z niepełnosprawnością, zorganizować opiekę telemedyczną, zorganizować pomoc psychiatryczną rodzinie z dziećmi, zintegrować młodsze i starsze pokolenie itd. Pomysłów może być mnóstwo. Wszystko zależy od samorządów, organizacji pozarządowych i innych beneficjentów, którzy powinni przygotować odpowiedni projekt - poinformowała w mediach społecznościowych Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko- mazurskiego.

Miasto Ryn przystąpiło do Międzynarodowego Stowarzyszenia „Cittaslow – międzynarodowa sieć miast dobrego życia” 21 października 2012. Gmina Węgorzewo 25 marca 2021 została oficjalnie powitana jako nowy członek Cittaslow International - 35 miasto w Polsce i 26 na Warmii i Mazurach.

– Przynależność do Cittaslow to dla nas ogromny zaszczyt. Gmina Węgorzewo doskonale wpisuje się w idee Cittaslow, czyli miejsc przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji. Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój. Chcemy podążać w kierunku zrównoważonego rozwoju opartego na poszanowaniu lokalnej specyfiki, tradycji i historii. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, na przykład rewitalizacja centrum Węgorzewa czy dworca kolejowego, ale jestem przekonany, że dzięki wymianie dobrych praktyk, wspólnej polityce promocyjnej i zintegrowanym działaniom, będziemy wzmacniać i promować idee Cittaslow – podkreślał Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa tuż po przyjęciu samorządu do Cittaslow.
Renata Szczepanik

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5