28-latek stworzył babci "domowe piekło"

2023-03-13 12:40:22(ost. akt: 2023-03-13 12:44:20)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: sxc.hu

Kara do 5 lat pozbawienia wolności może grozić 28-letniemu mężczyźnie za znęcanie i groźby wobec babci. Mieszkaniec Węgorzewa wszczynał awantury, wyzywał, szarpał za ubrania, nie pozwalał w nocy zasnąć i groził pozbawieniem życia. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego policyjny dozór, obowiązek opuszczenia lokalu oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej 85-latki.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie zostali powiadomieni o awanturze domowej. Na pomoc funkcjonariuszy wezwała 85-letnia kobieta. Jak się okazało, wnuk, który powinien pomagać swojej babci, stworzył jej "domowe piekło”. Jak oświadczyła pokrzywdzona, od dwóch tygodni nie przespała spokojnie żadnej nocy. Ponadto agresywny wnuk wielokrotnie szarpał ją za ubrania, wyzywał słowami wulgarnymi oraz groził pozbawieniem życia przez zepchnięcie ze schodów.
Jedynym sposobem, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo przerażonej kobiecie, było zatrzymanie agresywnego 28-latka. Mieszkanka Węgorzewa złożyła zawiadomienie o znęcaniu.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał funkcjonariuszom podstawy, żeby przedstawić 28-latkowi zarzut popełnienia przestępstw. Zatrzymany odpowie za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad swoją babcią oraz kierowanie wobec niej gróźb. Sąd na wniosek policji i prokuratury zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, obowiązek opuszczenia lokalu oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Bicie, krzyki, awantury - znęcanie fizyczne i psychiczne, to tajemnica wielu rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.

Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego środowiska dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.
Źródło: KPP Węgorzewo

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5