Węgielsztyn śladami Kurta Obitza

2022-12-14 08:35:47(ost. akt: 2022-12-14 08:43:22)

Autor zdjęcia: SP Węgielsztyn

Szkoła w Węgielsztynie z medalem swojego patrona dr. Kurta Alfreda Obitza. Placówka została uhonorowana za działania na rzecz integracji społeczności lokalnych na Warmii i Mazurach.
Szkoła Podstawowa w Węgielsztynie została uhonorowana przez Kapitułę Medalu im. K. Obitza. Podczas uroczystości, która odbyła się 25 listopada, medal został wręczony na ręce trzech dyrektorek: Małgorzaty Wierzbickiej, Teresy Marcinkiewicz i Marianny Putkowskiej. Medal im. dr. Kurta Alfreda Obitza nadawany jest osobom lub instytucjom, które swoją postawą w znaczący sposób przyczyniły się do integracji społeczności lokalnych na Warmii i Mazurach.

Fot. SP Węgielsztyn

- Kurt Alfred Obitz (16.01.1907 – 26.08.1945) był postacią nieszablonową. Jego wyjątkowość nie ograniczała się jedynie do wybitnych osiągnięć w zakresie weterynarii i parazytologii . Ten pochodzący z Brzozowa lekarz weterynarii był także dziennikarzem oraz jednym z najwybitniejszych działaczy mazurskich trudnych czasów dwudziestolecia międzywojennego. Prezentowana przez niego bezkompromisowa postawa zainspirowała wielu – zarówno młodych weterynarzy, jak i tych, których sercom bliska była ich mała ojczyzna – Mazury – przypomina postać Monika Pilcher. - Kurt Obitz był jednym z tych, którzy odważyli się działać na rzecz ludności mazurskiej. Jego życiorys oraz postawa inspirują społeczność naszej szkoły już blisko dwadzieścia lat. Ziarno miłości i szacunku do małej ojczyzny, do Mazur, zostało zasiane, młody las nadal rośnie…

Fot. SP Węgielsztyn

Wyróżnienie szkoły było okazją do świętowania, ale i wspomnień. Tego dnia na terenie szkoły, przy tablicy patrona KurtaAlfreda Obitza odbył się uroczysty apel z udziałem społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości. Historię szkoły przypomniały poprzednie dyrektorki Małgorzata Wierzbicka oraz Teresa Marcinkiewicz. Wydarzenie uświetnili Chór Josephus.

Fot. SP Węgielsztyn

Przed publicznością zaprezentowali się także artyści z Gromady Zuchowej „Leśne Duszki” oraz uczniowie, którzy pod okiem Marii Chludzińskiej i Teresy Marcinkiewicz przygotowali program artystyczny „Śladami Kurta Obitza”.
ona
Oprócz świadectw swej społecznej i dziennikarskiej działalności oraz publikacji artykułów naukowych i wkładzie w rozwój weterynarii, dr Kurt Obitz pozostawił po sobie opracowanie, będące efektem pracy historyka. „Dzieje ludu mazurskiego” nie ukazały się drukiem za życia weterynarza. Przez 70 lat maszynopis spoczywał w Zbiorach Specjalnych Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie. Od 2007 roku książka jest powszechnie dostępna dla wszystkich zainteresowanych dziejami regionu. Jest jedną z pierwszych prób oglądu Mazurów i ich dziejów z perspektywy przedstawiciela tej społeczności.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5