Do końca roku każdy płatnik z profilem PUE ZUS

2022-10-18 10:47:21(ost. akt: 2022-10-18 10:53:35)

Autor zdjęcia: Anna Ilukiewicz ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Profil jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć go jak najszybciej.
Profil na PUE ZUS muszą mieć przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Od nowego roku ten obowiązek będą mieć wszyscy przedsiębiorcy. Także właściciele małych firm, którzy zatrudniają mniej niż 5 pracowników. Jak również ci, którzy nie zatrudniają nikogo i płacą składki tylko za siebie.

- Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 roku, każdy kto jest płatnikiem składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Dlatego warto założyć swój profil, jak najszybciej - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. warmińsko-mazurskim. - Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do końca grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) – wyjaśnia Anna Ilukiewicz.

PUE ZUS służy również do obsługi świadczeń, takich jak Polski Bon Turystyczny, świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, świadczenie Dobry Start 300 plus.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5