W kamiennym kręgu czyli kącik sołecki w Harszu

2022-10-13 14:05:27(ost. akt: 2022-10-13 15:50:14)

Autor zdjęcia: KGW w Harszu

Koło Gospodyń Wiejskich w Harszu zacieśniało lokalne więzi przy ognisku i wspólnej sąsiedzkiej pracy na placu zabaw. Wieś ma nowy kącik sołecki, gdzie mieszkańcy mogą się integrować.
Koło Gospodyń Wiejskich w Harszu w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO – WARMIA MAZURY LOKALNIE 5 otrzymało na realizację projektu „W kamiennym kręgu – Kącik Sołecki” dofinansowanie w wysokości 4900 zł. Całkowity koszt to 7400 zł. Fundusze zostały przeznaczone na budowanie i wzmacnianie lokalnych więzi, integrację i aktywizację sołeckiej społeczności. Mieszkańcy Harszu i okolic nawiązali nowe kontakty koleżeńskie i sąsiedzkie między innymi podczas prac przy zagospodarowaniu terenu wokół istniejącego placu zabaw oraz przy wspólnym ognisku.

Fot. KGW w Harszu

- Społeczność, której dotyczył projekt, to mieszkańcy sołectwa Harsz obecnie około 350 osób. Nie wszyscy mieszkańcy sołectwa się znają, co stwarza problemem z motywacją do wspólnego działania. Brak integracji i więzi wpływa na brak poczucia przynależności do miejsca zamieszkania. W związku z tym chcieliśmy, żeby powstało takie miejsce w naszym sołectwie, w którym nasi mieszkańcy będą czuć się dobrze – mówi Magdalena Baran, przewodnicząca KGW w Harszu. - Dzięki kącikowi sołeckiemu mamy takie miejsce. Nie zrobiliśmy tego tylko dla siebie tu i teraz, ale dla następnych pokoleń. Sołecki kącik pozwoli mieszkańcom poznać się lepiej oraz działać dla wspólnego dobra.

Fot. KGW w Harszu

W ramach projektu zorganizowano sprzątanie terenu placu zabaw wiosną w maju i jesienią we wrześniu, zakupiono dwie drewniane donice, ziemię, nasadzono kwiaty, zakupiono grill na trójnogu i kociołek myśliwski do ogniska, dwie ławki drewniane ogniskowe, zakupiono materiały remontowe, deski oraz farby do pomalowania elementów drewnianych na placu zabaw, zakupiono kosiarkę spalinową, a na zakończenie projektu zorganizowano spotkanie przy ognisku. Mieszkańcy chętnie włączyli się w działania inspirowane przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Fot. KGW w Harszu

- W ramach projektu planowaliśmy włączyć w nasze działania osoby z Ukrainy, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w naszym sołectwie jednak ten czas, który u nas spędzili był zdecydowanie za krótki, żeby mogli wziąć czynny udział w projekcie. Osoby z Ukrainy były u nas tylko przejściowo i szybko wyjechały do dużych miast w poszukiwaniu pracy i nowego domu - dodaje szefowa KGW w Harszu.

Fot. KGW w Harszu

Jak oceniają organizatorzy przedsięwzięcia prace przy organizacji sołeckiego kącika w Harszu zaktywizowały mieszkańców sołectwa oraz uwolniły ich potencjał.

- Był to wyjątkowy czas integrujący uczestników życia naszej małej ojczyzny i budujący trwałe więzi sąsiedzkie. Realizacja projektu wzmocniła nasze działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo – kulturalną, jaka od lat realizujemy w naszym wiejskim środowisku – informuje Magdalena Baran. - Projekt wpłynął również na poprawę warunków pracy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Harszu oraz na efektywność ich działań. Uczestnicy nabyli nowe doświadczenia i umiejętności. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej wspólnej pracy. Poza rewitalizacją terenu wokół istniejącego placu zabaw zachęciliśmy mieszkańców do wspólnej zabawy oraz biesiadowania przy ognisku.

Fot. KGW w Harszu

Jak zapowiada szefowa lokalnego koła, gospodynie z Harszu zamierzają kontynuować rozpoczęte działania.

- Planujemy co roku w okresie wiosenno - jesiennym organizować wspólne porządki na terenie naszego sołectwa w różnych jego lokalizacjach oraz spotkania przy ognisku dla lokalnej społeczności. Pragniemy żeby to stało się tradycją naszej wsi. Nasze pomysły i przedsięwzięcia zrealizujemy wew własnym zakresie, z darowizn. W miarę możliwości będziemy poszukiwać programu z którego mogłyby być dofinansowane nasze działania. Naszym celem jest wielopokoleniowa integracja społeczności lokalnej, lepsza współpraca oraz otwartość na nowe inicjatywy - podsumowuje przewodnicząca KGW w Harszu.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5