Nowa stacja meteo pomoże rolnikom

2022-09-07 08:03:16(ost. akt: 2022-09-07 08:05:34)
Stacja meteorologiczna w Prynowie (gmina Węgorzewo)

Stacja meteorologiczna w Prynowie (gmina Węgorzewo)

Autor zdjęcia: wegorzewo.pl

W Prynowie stanęła wysokiej klasy stacja meteorologiczna, która kontroluje zjawiska meteorologiczne. Podobna stoi od roku w Stulichach.
Dzięki współpracy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach gmina Węgorzewo posiada wysokiej klasy stację meteorologiczną w Prynowie.

- Dzięki stacji mamy możliwość monitorowania zjawisk atmosferycznych, jak również ewentualnych zagrożeń z nimi związanych. Już niebawem zostanie udostępniony link do strony, na której będzie można zapoznać się z danymi. Dane pozyskane dzięki stacji pomogą w potwierdzaniu jak również wykluczeniu ewentualnych wątpliwości przy szacowaniu strat w rolnictwie - informuje węgorzewski ratusz.

W ubiegłym roku podobna stacja pojawiła się w Stulichach (gmina Węgorzewo) oraz na terenie każdego powiatu w województwie warmińsko-mazurskim. Stacja meteorologiczna na bieżąco monitoruje dane meteorologiczne takie, jak temperatura powietrza, wilgotność względna powietrza, suma i  intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru oraz zjawisko punktu rosy. Są to podstawowe i ważne parametry dla rolnika mające wpływ na przewidywanie zagrożenia dla upraw ze strony agrofagów oraz wnikające na możliwość i skuteczność wykonywanych zabiegów środkami ochrony roślin.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5