Aktywiści w Puszczy Boreckiej. Nie ma kompromisu w obronie Matki Ziemi

2022-08-22 13:54:45(ost. akt: 2022-08-22 15:23:06)

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W poniedziałek, 22 sierpnia przed świtem w Puszczy Boreckiej pojawili się aktywiści protestujący przeciwko wycince drzew. Trwa blokada sprzętu jednego z zakładów usług leśnych. Na miejscu jest policja i straż leśna.
W Puszczy Boreckiej, nadleśnictwa Borki, w leśnictwie Diabla Góra około 2 km za leśniczówką trwa od 22 sierpnia blokada wycinki lasu ochronnego.
- Właśnie służby rozpoczęły nieprofesjonalną próbę usunięcia aktywistów z lasu. Na miejscu jest policja i straż leśna. Policja legitymuje protestujących, którzy blokują sprzęt – alarmują mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Fot. mat. organizatora

Aktywiści sprzeciwiają się wycince drzew i niszczeniu dzikiej przyrody. Akcja protestacyjna zorganizowana jest w obronie Puszczy Boreckiej. Aktywiści chcą zwrócić uwagę polityków na problem nagminnej wycinki lasów, które powinny być chronione w formie w parków narodowych.
- Nie wiedziałem wcześniej o planowanym proteście, a o obecności aktywistów w lesie dowiedziałem się od robotników prywatnej firmy, którzy zawiadomili mnie, że nie mogą podjąć pracy – informuje Adam Morko, nadleśniczy Nadleśnictwa Borki. - Okazało się, że kilka osób protestujących zabezpieczyło prywatny sprzęt do prac na terenie lasu. Nikt do mnie nie zgłaszał, że zamierza zorganizować w Puszczy protest. Nie wiem nawet przeciwko komu i czemu jest ta akcja.

Zdaniem aktywistów Nadleśnictwo Borki zrealizowało ok. 90% cięć zaplanowanej w tym roku wycinki. Jak twierdzą, pod topór poszły drzewa dziuplaste, a także ponad 150-letnie dęby, wycinka odbywa się nie na terenie rezerwatu, ale - jak twierdzą - na terenie lasów wodochronnych.

- Nie prowadzimy wycinki na obszarach chronionych - twierdzi nadleśniczy. - Na terenie protestu aktywistów trwają prace porządkowe wycinki sprzed dziesięciu lat. Poza tym część tego obszaru jest już zalesiona. Nie rozumiem tego protestu. Od lat współpracujemy ze stroną społeczną przy planowaniu różnego typu przedsięwzięć na terenie Nadleśnictwa Borki. Wszystkie uwagi weryfikujemy w terenie i po konsultacji z ekspertami.

Fot. mat. organizatora

Aktywiści zaskoczyli nie tylko leśników, ale przede wszystkim pracowników prywatnej firmy prowadzącej wycinkę drzew na terenie Puszczy Boreckiej.
- Trwa blokada ciężkiego sprzętu do wycinki lasu. Policja w asyście straży leśnej usuwa aktywistów z puszczy. Jest to protest oddolny mieszkańców w ochronie przyrody – informuje Michał, jeden z aktywistów. - Zakłady usług leśnych na zlecenie Lasów Państwowych przeprowadzają na szeroką skalę wycinkę drzew. Działamy w stanie wyższej konieczności. Wycinane są zdrowie drzewa, to nie jest wycinka sanitarna. Mamy najgorszą sytuację hydrologiczną w Unii Europejskiej. Uważamy drewno za surowiec ekologiczny, który jest alternatywą dla plastiku, ale Puszcza Borecka jest obszarem chronionym i w takich miejscach nie należy prowadzić prac w celach pozyskania drewna. Politycy obiecali nam nowe parki narodowe, chcemy pokazać im, że Puszcza Borecka jest jednym z takich miejsc.

Jak twierdzą aktywiści, dotychczasowe negocjacje aktywistów z leśnikami nie przynosiły jak dotąd oczekiwanych efektów. Na wzór innych protestów, jakie systematycznie odbywają się w kraju w obronie bezcennych obszarów przyrodniczych, aktywiści przywiązani są m.in. do drzew.
- Nie jesteśmy krytykami Lasów Państwowych, natomiast sytuacja klimatyczna zmusza nas, do przypomnienia, że należy chronić tak cenne obszary, jak Puszcza Borecka – podkreślają protestujący. - Mamy zamiar zostać tutaj tak długo, jak będzie trzeba.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się duża część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz większość obszaru Puszczy Boreckiej. Powierzchnia zarządzana przez Nadleśnictwo wynosi niespełna 26 tyś. ha (łącznie z gruntami we współwłasności) i charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem kompleksów leśnych. Obszar Puszczy Boreckiej tworzy zwarty duży kompleks leśny (Obręby Leśne Borki i częściowo Przerwanki). Połączenie dziesiątek jezior – od wielkich jak Mamry i Dargin po bezimienne oczka ukryte wśród lasów – z dużym kompleksem Puszczy i wieloma mniejszymi rozlokowanymi wśród urozmaiconego morenowego krajobrazu, skutkuje dużym bogactwem przyrodniczym. Na terenie Nadleśnictwa Borki jest 7 rezerwatów przyrody, w których chronione są najcenniejsze przyrodniczo obszary. Rezerwat Borki położony jest w centralnej części Puszczy Boreckiej. Rezerwat spełnia doniosłą rolę w zachowaniu i ochronie naturalnych zbiorowisk leśnych zarówno w Puszczy Boreckiej jak i regionie całej Polski Północno-Wschodniej. Puszcza Borecka to również obszar chronionego krajobrazu, do których należą tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5