Ruszyła akcja "Sąsiedzka pomoc". FOSA pierwsza ze wsparciem w regionie

2022-06-14 07:53:26(ost. akt: 2022-06-14 08:13:12)
Giżycczanie chętnie pomagają ukraińskim gościom, m.in. podczas spotkania integracyjnego zorganizowanego przez LOT Mazury

Giżycczanie chętnie pomagają ukraińskim gościom, m.in. podczas spotkania integracyjnego zorganizowanego przez LOT Mazury

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Federacja FOS-a jest pierwszym beneficjentem „Sąsiedzkiej Pomocy” w województwie warmińsko-mazurskim. Partnerem społecznym akcji jest Związek Ukraińców w Polsce. Wnioski można składać do końca czerwca.
Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa otrzymała od Netto i Fundacji Salling środki na pomoc ukraińskim uchodźcom.Dzięki wsparciu FOSa może kontynuować prowadzenie kawiarni Cafe Ukraina w Olsztynie, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć pomoc, informacje, uczą się języka polskiego, korzystają z komputerów i internetu. Organizowane są tam też warsztaty i inne wydarzenia aktywizujące i integrujące. Środki przekazane federacji pozwalają także na prowadzenie punktu opieki nad ukraińskimi dziećmi, których mamy pracują lub poszukują pracy.

- Celem programu Sąsiedzka Pomoc jest wsparcie lokalnych działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Bardzo doceniamy zaangażowanie podmiotów, które jest tak samo intensywne w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach – czyli dokładnie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Cieszymy się, że możemy wspierać lokalnych działaczy, którzy doskonale znają potrzeby występujące w ich społecznościach, a tym samym wiedzą jak skutecznie nieść pomoc i chcą to robić – mówi Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska.

Jak dotąd organizacje najczęściej zwracają się z prośbą o sfinansowanie kursów językowych, wyprawek dla dzieci, pomocy psychologicznej czy pokrycia kosztów organizacji spotkań integracyjnych i półkolonii podczas zbliżających się wakacji. Najwięcej wniosków, bo aż 63 proc. jest z zakresu integracji społecznej, 44 proc. dotyczy edukacji, a 23 proc. – zdrowia.

- Stworzyliśmy przestrzeń, która jest miejscem spotkań potrzebujących i niosących pomoc i która działa. Widzimy, jak bardzo takie miejsce jest potrzebne w naszej społeczności, dlatego ogromnie się cieszę, że nasz wniosek spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony Netto i Fundacji Salling. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy, pozwoli nam prowadzić naszą działalność przez kolejne dwa miesiące, zapewniając wsparcie uchodźcom z Ukrainy. – informuje Piotr Pniewski z Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa.

Sąsiedzka Pomoc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Netto. Dzięki środkom Fundacji Salling duńska sieć handlowa wesprze co najmniej 100 lokalnych inicjatyw na rzecz ukraińskich dzieci i ich opiekunów, w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej. Do dyspozycji w ramach programu jest w sumie 1 250 000 zł. Cały czas można zgłaszać kolejne inicjatywy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://sasiedzkapomoc.netto.pl. Co tydzień wybranych zostanie kilka inicjatyw, które otrzymają niezbędne środki finansowe. Wnioski przyjmowane będą do końca czerwca. Partnerem społecznym akcji został Związek Ukraińców w Polsce.
ona

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5