Ekologiczna olimpiada Zwolnieni z Teorii

2022-06-09 11:17:06(ost. akt: 2022-06-09 11:20:11)

Autor zdjęcia: fot. organizatora

Czy warmińsko-mazurska młodzież zbawi planetę przez media społecznościowe? Prawie co piąty projekt społeczny młodzieży realizowany w tym roku szkolnym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii dotyczy ekologii, ponad 5000 uczniów zrealizowało 1000 projektów społecznych.
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Olsztyńska BIOatmosfera
Kąpiel w plastiku zamiast morzu. Badacze alarmują, że około 70 proc. śmieci nad Bałtykiem to właśnie plastik. Jeśli nic się nie zmieni, to już niedługo wakacje na polskiej plaży mogą stać pod znakiem zapytania. Na szczęście problem ten dostrzega polska młodzież, która aktywnie przeciwdziała, realizując tysiące projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Już prawie co piąty projekt dotyczy wyłącznie ekologii. Na przykład projekt BIOatmosfera z Olsztyna, który w tym roku z sukcesem dotarł do ponad 1 mln odbiorców. Uczniowie z olsztyńskiego XII Liceum Ogólnokształcącego podjęli się wyzwania zrobienia własnego projektu i za pomocą mediów społecznościowych promują zdrowy i zrównoważony tryb życia. Jak sami mówią, chcą dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, by móc edukować w zakresie ekologii i odżywiania.

- Zdecydowaliśmy się oprzeć nasz projekt na social mediach dzięki możliwościom, jakie oferują. Tak naprawdę tam najłatwiej dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców i zatrzymać ich na dłużej. Szybka wymiana informacji pozwoliła sprawnie wypromować nas jako Bioatmosferę – mówi Krystian Krauz, przedstawiciel projektu społecznego realizowanego w ramach programu “Mniej plastiku”.

Co robią młodzi? Alarmują o powstaniu pierwszej komercyjnej hodowli ośmiornic, tłumaczą oznaczenia niebezpiecznego dla zdrowia plastiku, pokazują zagraniczne rozwiązania sprzyjające rezygnacji z podróżowania autem i wiele innych. Tylko w tym roku szkolnym młodzież w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii zrealizowała ponad 170 projektów społecznych w obszarze ekologii i dotarła do ponad 1,3 mln odbiorców w całej Polsce. To stanowi ponad 17 proc. wszystkich zrealizowanych projektów w całej Polsce. Co więcej, jeden z projektów ekologicznych Earth Day Everyday wygrał społecznego Oscara, czyli nagrodę Złotego Wilka za najlepszy projekt społeczny w Polsce w kategorii „Ekologia i natura”.
ona

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5