Mistrzostwa Europy Mażoretek na Mazurach?

2022-04-05 12:14:59(ost. akt: 2022-04-05 12:07:44)
Karolina Doruch z Alenem Šćuric, sekretarzem generalnym federacji EMA i członkinią Suzaną Proroković oraz burmistrz Węgorzewa Krzysztofem Kołaszewskim i zastępcą Lidią Czerniewicz

Karolina Doruch z Alenem Šćuric, sekretarzem generalnym federacji EMA i członkinią Suzaną Proroković oraz burmistrz Węgorzewa Krzysztofem Kołaszewskim i zastępcą Lidią Czerniewicz

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Mazurskie Węgorzewo stoi przed szansą organizacji jednej z najważniejszych imprez mażoretkowych – Mistrzostw Europy Mażoretek EMA 2023. Jest to możliwe dzięki Karolinie Doruch – międzynarodowej sędzi federacji WADF, WAMT i MIA.
Węgorzewo odwiedzili przedstawiciele federacji European Majorettes' Association w Polsce. Po 20 latach oficjalną wizytę na Mazurach złożyli Alen Šćuric i Suzana Proroković, a jej powodem były nadchodzące krajowe mistrzostwa mażoretek, a także kandydatura miasta Węgorzewa do organizacji Mistrzostw Europy Mażoretek EMA w roku 2023. Węgorzewo stoi przed szansą organizacji jednej z najważniejszych imprez mażoretkowych dzięki Karolinie Doruch – mistrzyni świata WAMT i MIA 2021, mistrzyni Europy MIA 2020 i 2021, która jest również sędzią międzynarodowym federacji WADF, WAMT i MIA, a na co dzień trenerem i choreografem zespołów Syrenki Giżycko oraz Elfy Węgorzewo.

Karolina Doruch
Fot. arch. prywatne
Karolina Doruch

- Dyskutowaliśmy o przygotowaniach do Otwartych Mistrzostw Polski Mażoretek, które odbędą się 23 kwietnia, a także opracowaliśmy wstępny plan organizacji europejskiego czempionatu w Węgorzewie w przyszłym roku — mówi Karolina Doruch. - O organizację europejskich mistrzostw Węgorzewo rywalizuje z Serbią. Dla mnie samej był to pierwszy raz w tak poważnej roli. To spotkanie dało mi mnóstwo motywacji do dalszej pracy i pokazało, że nie należy bać się nowego.

Mażoretki Elfy Węgorzewo z Karoliną Doruch mistrzami węgorzewskiego sportu 2021
Fot. arch. prywatne
Mażoretki Elfy Węgorzewo z Karoliną Doruch mistrzami węgorzewskiego sportu 2021

O ile węgorzewskie Elfy nie muszą martwić się o swój los, to giżyckie Syrenki zostały bez wsparcia miejskiego samorządu. Mażoretki z Giżycka – mały zespół z wielkim zapałem do pracy i miłością do tańca działa od 4 lat i zdobywa medale. W ubiegłym sezonie Syrenki zajęły I miejsce w Pucharze Polski w Cheerleadingu Sportowym oraz I miejsce na Mistrzostwach Polski Północno-Wschodniej. Jednak w tym roku klub nie otrzymał wsparcia finansowego od samorządu giżyckiego.

Mażoretki Syrenki Giżycko
Fot. arch. prywatne
Mażoretki Syrenki Giżycko

— W tym roku także chciałybyśmy wystartować w zawodach, stanąć na podium, ale przeszkodą są finanse — opisuje sytuację Karolina Doruch. — Niestety, w tym roku nie otrzymałyśmy grantów od miasta Giżycka, co jest wielkim ciosem dla naszego małego klubu. Od roku 2019 złożyłyśmy aż osiem wniosków o dofinansowanie naszego udziału w mistrzostwach czy szkoleniach sportowych. Tylko jeden zyskał aprobatę komisji konkursowej w 2021. W tym roku nie otrzymamy żadnego wsparcia. Złożyłyśmy pisma do burmistrza, różnych instytucji, firm, urzędów. Niestety, w niektórych przypadkach wciąż czekamy na odpowiedź, a niektóre odpowiedzi dały nam jasno do zrozumienia, że na wsparcie naszego klubu przez władze nie możemy liczyć.

Klub zorganizował więc publiczną zrzutkę, by wystartować w tegorocznych turniejach. Klub może pokryć tylko część niezbędnych wydatków, ale to nie wystarczy, by wystartować we wszystkich zaplanowanych konkursach. Przed Syrenkami występy na Mistrzostwach Mażoretek Polski Północno-Wschodniej – 10 kwietnia w Olecku, Mistrzostwach Polski Mażoretek federacji EMA i WAMT – 23 kwietnia w Węgorzewie, w Pucharze Polski Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu – 18-19 czerwca w Karczewie/Raszynie.
Renata Szczepanik

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5