Węgorzewo od roku w Cittaslow jako 35 miasto ślimaka

2022-03-28 12:50:45(ost. akt: 2022-03-28 13:07:24)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow ma 15 lat! W Polsce jest 35 takich miast, a 26 na Warmii i Mazurach. Węgorzewo jest jednym z najmłodszych członków - do grona Cittaslow - miast spod znaku ślimaka - przystąpiło w ubiegłym roku.
W piątek, 25 marca węgorzewianie wzięli udział w uroczystej gali z okazji 15-lecia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow w Lubawie. Z okazji jubileuszu spotkali się członkowie Cittaslow Polska, przyjaciele i założyciele sieci miast dobrego życia w Polsce. Gminę Węgorzewo reprezentowała Lidia Czerniewicz, zastępca burmistrza Węgorzewa.

Zastępca burmistrza Węgorzewa Lidia Czerniewicz i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Fot. wegorzewo.pl
Zastępca burmistrza Węgorzewa Lidia Czerniewicz i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

- W ramach świętowania jubileuszowego roku miasta dobrego życia przygotowały szereg wydarzeń, które mają uczcić rocznicę i realizować idee Cittaslow w praktyce. Obchody potrwają do przełomu września i października – informuje biuro promocji węgorzewskiego ratusza. - Miasta należące do sieci prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, lokalności i zachowania niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej. Kultywują bogate tradycje i dziedzictwo kulinarne, dbają o zabytki, rewitalizując je i organizując w nich życie kulturalne.

Węgorzewo jest jednym z najmłodszych członków - do grona Cittaslow przystąpiło w ubiegłym roku. Rok temu, 25 marca odbyło się spotkanie online komitetu koordynacyjnego Cittaslow, na którym gmina Węgorzewo została oficjalnie powitana jako nowy członek.

burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski i tłumaczka języka angielskiego Julita Januszkiewicz podczas spotkania online Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow
Fot. wegorzewo.pl
burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski i tłumaczka języka angielskiego Julita Januszkiewicz podczas spotkania online Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow

– Przynależność do Cittaslow to dla nas ogromny zaszczyt! Gmina Węgorzewo doskonale wpisuje się w idee Cittaslow, czyli miejsc przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji – mówił wówczas burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski.  – Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój. Chcemy podążać w kierunku zrównoważonego rozwoju opartego na poszanowaniu lokalnej specyfiki, tradycji i historii. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, na przykład rewitalizacja centrum Węgorzewa czy dworca kolejowego, ale jestem przekonany, że dzięki wymianie dobrych praktyk, wspólnej polityce promocyjnej i zintegrowanym działaniom, będziemy wzmacniać i promować idee Cittaslow.

Koncepcja promocji węgorzewskiej gminy wspólna jest z ideami Cittaslow takimi jak: ochrona środowiska naturalnego, promocja tradycyjnych lokalnych produktów oraz dążenie do poprawy jakości życia. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Slow City w regionie
Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow to 35 małych miast, w których życie toczy się powoli, stąd w logo organizacji pojawił się ślimak. Aż 26 miast to samorządy Warmii i Mazur. Slow City to małe miasta i miasteczka położone z dala od wielkiego przemysłu i metropolii. Miasta zrzeszone w sieci Cittaslow dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców.

Gustaw Marek Brzezin i Jolanta Piotrowska
Fot. arch.prywatne
Gustaw Marek Brzezin i Jolanta Piotrowska

Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni.

- Ta wspaniała inicjatywa znakomicie się rozwija, a miasta Cittaslow rozkwitają, korzystając z różnych programów zewnętrznych i doskonale promują nasz region w Polsce i na świecie – twierdzi Jolanta Piotrowska, członek zarządu samorządu Warmii i Mazur. - Dodatkowo wspierają się wzajemnie, a na pomoc Ukrainie postanowiły przeznaczyć 30 tysięcy złotych.
Renata Szczepanik


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5