Tajemnice leśnego miasta i bunkrów w Mamerkach

2022-02-14 09:39:48(ost. akt: 2022-02-14 12:30:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zorganizowała spotkanie historyczne pt. Tajemnice leśnego miasta czyli historia bunkrów w Mamerkach.
Mimo upływającego czasu, wciąż nieodkryte są tajemnice kwatery Wehrmachtu na Mazurach. Bunkry w Mamerkach wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Co jakiś czas teren przeczesywany jest przez poszukiwaczy m.in. Bursztynowej Komnaty. W ubiegłym roku, po dwuletniej przerwie, poszukiwania zostały wznowione. Odnaleziono 5 wejść do podziemnych tuneli. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Pytanie nadal pozostaje bez odpowiedzi.

O tajemnicach bunkrów w Mamerkach dyskutowano w czwartek, 10 lutego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie, gdzie odbyło się spotkanie historyczne pt. Tajemnice leśnego miasta czyli historia bunkrów w Mamerkach. Uczestnicy spotkania usłyszeli nie tylko o strukturze żelazobetonu, ale też ciekawostkach i legendach związanych z Mamerkami.

- Odkrywaliśmy sekrety Mamerek - informują organizatorzy. - Ciemne wnętrza bunkrów pojaśniały, ujawniając swoje tajemnice. Podczas obszernego referatu omówiono techniczne szczegóły tych fortyfikacji, ukazując, jak przemyślnymi konstrukcjami są owe - z pozoru tylko proste – „betonowe klocki”. Padło też kilka słów o wyposażeniu socjalnym obiektów. Zaprezentowano zakres kompetencji sztabu z Mamerek, jego strukturę i pierwszoplanową rolę jaką odegrał w historii wojny. Przybliżono sposób funkcjonowania tytułowego leśnego miasta. Jego naziemną i przeciwlotniczą ochronę oraz oryginalne sposoby kamuflażu mamerskiego kompleksu dowodzenia. Nie zabrakło też dramatycznych wojennych historii i ciekawostek.

Wykład ilustrowany był unikatowymi archiwalnymi zdjęciami prezentowanymi publicznie po raz pierwszy.

- Narracje wzbogacono o archiwalne zdjęcia leśnego obozowiska - dodają pracownicy biblioteki. - Niektóre jak dotąd niepublikowane. Zaprezentowano schematy techniczne przedstawiające schrony i ich pancerze.

Wykład odbył się dzięki współpracy MGBP w Węgorzewie i stowarzyszenia historycznego „Wendrusz”.
rs

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5