Wspomnienia w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

2022-02-10 11:48:57(ost. akt: 2022-02-10 11:55:03)

Autor zdjęcia: facebook.com/Klub11MPA

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). W osiemdziesiątą rocznicę powstania AK, czujemy się zobowiązani do przypomnienia tych bohaterów, którzy żyli wśród nas, którzy powoli, w ciszy, często w zapomnieniu odchodzili na wieczną wartę – informuje Klub Wojskowy w Węgorzewie.
Mija 80 lat od powołania Armii Krajowej. O bohaterach Ziemi Węgorzewskiej przypomina Klub Wojskowy, publikując wspomnienia o żołnierzach, ich roli, patriotyzmie i życiu. Jeszcze kilka lat temu węgorzewscy żołnierze Armii Krajowej stawali na uroczystościach patriotycznych w zwartej kolumnie, na czele której stawał poczet sztandarowy z dumą prezentujący swój sztandar, który dla węgorzewskiego koła ŚZŻ AK został wręczony w dniu 11 listopada 1992 r. w 50 rocznicę powstania Armii Krajowej. Sztandar towarzyszył węgorzewskim żołnierzom AK we wszystkich najważniejszych wydarzeniach organizacji i miasta. Towarzyszył do końca w ostatniej drodze żołnierzy AK. 15 sierpnia 2018 r. został oddany pod opiekę żołnierzy artylerzystów. Znalazł swoje godne miejsce w Sali Tradycji 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Dziś pracownicy Klubu Wojskowego w Węgorzewie przypominają mieszkańcom o żołnierzach Armii Krajowej, lokalnych bohaterach.

Fot. facebook.com/Klub11MPA

- Czujemy się zobowiązani do przypomnienia tych bohaterów, którzy żyli wśród nas, którzy powoli, w ciszy, często w zapomnieniu odchodzili na wieczną wartę – informuje Klub Wojskowy w Węgorzewie. - Niestety, lata lecą a pamięć ludzka jest ułomna. W prezentacjach żołnierzy AK będziemy podawać tylko te fakty, które udało się nam uzyskać od najbliższych. Zrezygnowaliśmy z podawania stopni wojskowych, bo mało kto posiada dokumenty poświadczające posiadany status. Najczęściej wojnę kończyli w stopni szeregowego, kaprala. Wraz ze zmianą ustroju Państwo Polskie przypomniało sobie o tych, którzy z bronią w ręku walczyli w czasie II wojny światowej z okupantami. Pojawiły się awanse, medale. Ale nie wszystkie są do zweryfikowania.

Jak dodają pracownicy klubu, nie do wszystkich żołnierzach AK z Węgorzewa udało się dotrzeć. Liczą na pomoc mieszkańców.

- Chętnie zaprezentujemy kolejnych niezłomnych bohaterów z naszej historii – dodają organizatorzy przedsięwzięcia. - Zapraszamy do Klubu 11 MPA. Może ktoś z młodszego pokolenia przypomni sobie, że jego pradziadek, prababcia to nie tylko ktoś najbliższy, o którym ma się już mgliste wspomnienie.

Fot. facebook.com/Klub11MPA

11 Mazurski Pułk Artylerii im gen. J. Bema zaprasza do uczestnictwa w uroczystej mszy św. w intencji Żołnierzy Armii Krajowej w 80-rocznicę jej powstania w obecności pocztów sztandarowych 11 MPA i węgorzewskiego koła ŚZŻ AK. Msza odbędzie się (w reżimie sanitarnym) w Kościele Garnizonowym pw. Św. Barbary w dniu 13 lutego 2022 r. o g. 11.00.
Renata Szczepanik

Kartka z kalendarza

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Przemianowanie ZWZ na AK w lutym 1942 r. znacząco podniosło rangę sił zbrojnych w Kraju: ze Związku stawały się one podziemnym Wojskiem Polskim, którego dowódcy powinny zostać podporządkowane wszystkie inne niepodległościowe organizacje wojskowe. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych. Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Jej strategicznym celem było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom Armii Krajowej polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.
źródło: Klub11MPA
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5